земноводната мария

16 April 2007

текст адриана попова
фотография вили шпицер и личен архив

мария шпицер
Мария Шпицер е единствената инструкторка по водна аеробика в България. И единствената българка, работила като аква балерина. Пред нея Майкъл Джексън се разкрива като географ ерудит, който за разлика от мнозина американци не смята, че единствено и само Букурещ е столица на България. Мария отдавна е свикнала с въпроса "откъде идва това Шпицер". Дядо й по бащина линия е австриец. Фамилията е доста често срещана в Австрия. Спомня си, че когато отворила указателя в една телефонна кабина във Виена, изброила точно 64 Марии Шпицер. Но в София тя е в единствено число.

Мария водната:

Нали сте чували забавния израз "откакто се помня, все пея." Мария не пее, но плува, откакто се помни. Обяснението: баща й Александър Шпицер е треньор по водна топка. Самата Мария е седемкратна шампионка на България по синхронно плуване.

Със спорта започва на петгодишна възраст. Тогава влиза в залата за художествена гимнастика. Прахта обаче там й идва в повече, често боледува, затова изоставя сушата и на 10 години започва със синхронно плуване. От гимнастиката си взима качества, които й помагат: дисциплина, воля, гъвкавост. С удоволствие обаче изоставя драстичните диети на гимнастичките от морков и ябълка, разделена на две, за да стигне и за следобеда.

Така започва периодът, в който косата на Мария е винаги мокра. В басейна тя е по 8-10 часа на ден: "Чувствах се като земноводно." Доста успешно земноводно впрочем: 7 пъти републикански шампион в синхронното плуване (тя е соло състезателка), бронз от Европейската купа в Дания, бронз и сребро от открити първенства в Япония и Гърция.

След шампионския период заминава за Франция. Става водна балерина в уникалния воден цирк "Кресчендо" в Евро Дисниленд - Париж.

В огромното шапито, събиращо 1800 зрители, билетите се купуват месеци напред. Интересът към акробатите, дресурата на коне, скоковете с бънджи и клоунадите във вода е огромен. Аква артистите са облечени в пищни непромокаеми одежди за стотици евро. Да се забавляват в "Кресчендо" идват Джони Деп, Брад Пит (и на живо е много хубав, свидетелства под клетва Мария), Ален Делон, Майкъл Джексън. Зад сцената те раздават автографи на колегите си от атракциона. Точно там Мария говори със своя момичешки идол Майкъл Джексън, който години наред във вид на плакати е красял детско-юношеската й стая. Докато й дава автограф, Майкъл я пита откъде е. "От България, но вие едва ли знаете къде е." "Знам за България и знам, че столицата й е София", казал Майкъл.


На 26 декември 1999 г. Париж е сполетян от незапомнен ураган, който прави Булонския лес на трески и пътьом събаря шапитото на цирка. Мария се прибира в България със съжаление, защото работата в "Кресчендо" й харесва и е много, много добре платена. Постепенно се пали по аква аеробика. Самата тя се запознава с този спорт, докато гостува на брат си в Ню Йорк. В Голямата ябълка аеробиката във вода е хит, Мария купува книги, касети и се самообразова. По-късно изкарва и курс в Гърция. Но наученото от касети и курсове е само 50 процента от коктейла "Шпицер". Останалата половина идва от самата Мария, от това, което е научила за хората и водата през дългите години, прекарани в басейна. Освен чисто професионалните закони, тя владее и психологическите: знае как да те нахъса, да ти създаде настроение, прави ти индивидуална програма.

Водната аеробика е забавен начин да влезеш и да си останеш във форма. Обединява ефекта от фитнеса, джогинг обиколките в парка и правенето на дължини в басейна. Натоварва мускулите, но щади ставите и най-големия мускул - сърцето. Докато подскачаш в басейна, водата влиза в ролята на личния ти масажист и обработва приятно тялото. Корените на този спорт са в Северна Америка, където преди стотина години свободомислещи дами с благонравни бански костюми и отрупани с розички гумени шапки откриват удоволствието от гимнастиката във вода.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР