В Мароко без гащи
Снощи вечерях с посланичката на Кралство Мароко, г-жа Латифа Ахарбаш. Зад поканата й се криеше идеята да представи пред журналисти родината си като привлекателна туристическа дестинация. В което аз отдавна съм убедена, но все пак за мен най-добрата новина бе, че се договаря директен чартър от София до Мароко. И съм готова веднага да ви разкажа защо това ме зарадва толкова, което е и един вид обяснение на факта, че прекарвайки една седмица в тази наистина неповторима страна, като се върнах, не написах нито ред. За разлика от туристи, които изливат впечатленията си от екскурзиите там в рими, аз загубих вдъхновението си още при първия допир с приключението.
Кацайки в Казабланка след прекачване в Милано, се оказах без багаж. Куфарът ми беше артисал някъде и не ме настигна нито в Казабланка, нито в Маракеш, който беше крайната ми дестинация и отправна точка към Есауира, Агадир и т.н.
Първата ми работа, след като се настаних в хотел „Шератон“ в Маракеш, беше да обиколя бутиците и да се ориентирам къде какво от първа необходимост мога да си набавя, тъй като авиокомпания Алиталия не ми даде и задължителния в такива случаи сет с гребен и четка за зъби. Набелязах си една прилична блуза Burberry, с която все пак да сменя тази, с която бях пътувала. Реших, че няма да се възползвам от богатия избор бански костюми, въпреки изкушението да се топна в някой от многото басейни на хотела. На следващия ден по програма трябваше да се разходим из сука, да разгледаме къде и как се багрят преждите за прочутите марокански килими и не помня още какво, тъй като през цялото време се оглеждах къде мога да си купя бельо. През малкото свободно време след обеда взех едно такси и нападнах търговския център на града за лекарства и санитарно-хигиенни материали, както и за някой кат гащи. С аптеките се справих, но никъде, никъде не видях магазин за дамско бельо.
Вечерта колегите ми се отправиха на вечеря на площад Джемаа ел Фна. Аз си останах в хотела да се поизпера и поизсуша, та да мога на другия ден да съм на линия. Трябваше все пак да летим до Есауира... Приятелката ми раздели с мен няколко от своите т-шъртки, после с радост отбеляза, че съм й ги върнала с цици, защото ги бях поразтегнала в тази част. Няма значение, в Есауира яздих и камила, в Агадир се наслаждавах на просторните хотелски комплекси и удивителните бели плажове, а в ресторанта на открито на пристанището ядох най-вкусната сардина на скара. За известно време забравих, че ми трябва бельо за смяна. Само по време на бедуинското шоу с конете и пушките като че ли ми мина през ума, ама бързо се разсеях. Възобнових търсенето, връщайки се в Маракеш. Този път взех със себе си своята приятелка и един колега, много оправно момче, което винаги се ориентираше най-бързо кои са най-хубавите сладкиши на шведската маса, преди да са свършили.
Тръгнахме като разследващ екип из търговския център на града. При най-малкото подозрение, че в даден магазин може да се натъкнем и на дамско бельо, влизахме. Наистина действахме по подозрение, защото очевидно не беше прието витрините на бутиците да бъдат аранжирани с подобна „срамотна“ стока. Преди да го установя в Мароко, държава, доста по-светска от Сирия да речем, просто не бях се замисляла за това как една европейка може да се снабди с по-интимни подробности от облеклото в ислямския свят.
След доста на брой опити на принципа проба-грешка, без да се предаваме, най-накрая стигнахме до заветната цел. Мъж на средна възраст ме въведе в нещо като сутерен на магазин, където не посмях да вляза сама, а с моите верни придружители, светна ми една крушка на тавана и ми посочи голям панер, пълен с женски гащи. Най-различни, неопаковани и предимно в размер XXL. Рових, премятах, пресмятах и си отбрах два ката бикини, при това единият на Triumph. Платих си ги по цени на оригинала и хукнах да ги пера в хотела.
Така на другия ден бях в градината Мажорел с чисто нови гащи и до края на престоя нямах притеснения с преобличането. Даже на вечеря в залите на луксозния хотел „Ла Мамония“ се чувствах добре, декорирана в еко стил, постигнат след известни пазарлъци на сука.
Когато разказах всичко това на г-жа Ахарбаш, тя много се смя и предположи, че е било отдавна. Да, беше преди повече от десет години. Сега, каза ми посланичката на Мароко у нас, във всеки голям град има молове, в които наистина можете да намерите всичко. Сигурна съм, че е така, но все пак най-много се зарадвах, че до това приказно кралство в северна Африка може да се лети без прекачване, т.е. без риск да се озовете там без гащи.
Още на "прилична тениска бърбъри" ми се догади, може ли да се пише толкова просташки и претенциозно. Явно, да.
Вмъкването на луксозни марки конфекция с какво допринася за смисъла на разказа? Единствено показва жалкото желание да се изтъкне някакъв статус, който очевидно е много желан.
Моят коментар е, че всички коментари преди моя са ужасни! Злоба и тъпота блика от почти всеки, също като в социалните мрежи.