Не се страхувайте от мъдреците

Д-р Радостин Узунов за проблемите, свързани с мъдреците и какво да направим, когато имаме проблеми

27 February 2019

Д-р Радостин Узунов е млад орален хирург, който през 2013 г. завършва Дентална медицина във Факултет по Дентална Медицина към Медицински университет в град София, а през 2016 година приключва своята специализация по Орална хирургия във Факултета по Дентална Медицина към Медицински универсиет Пловдив. Въпреки възрастта си, той вече е постигнал забележителни успехи, специализирайки в Мюнхен, както и работейки по проект свързан с Остеорадионекрозата на челюстите след лъчелечение по повод злокачествени тумори в ЛЧО в Отделението по Лицево-челюстна хирургия към престижната УМБАЛ "Кралица Елизабет", Глазгоу, Великобритания. Участва в няколко научни работи в областта на Лицево-челюстната хирургия и Протетичната дентална медицина, като до момента са публикувани 9 негови научни труда. Член е на екипа на НУРИДЕНТ.

Здравейте, д-р Узунов, защо хората толкова много се страхуват от мъдреците?

Страхуват се тези пациенти, които преди да дойдат при нас са потърсили мнението на близки и познати, а те в повечето случаи им споделят, че процедурата е много болезнена, трудна и продължителна. Това е така, защото ваденето на мъдреци се извършва и от общопрактикуващите лекари по дентална медицина. За съжаление обаче, мъдрецът често е зъб имащ нуждата от специалист с по-тясна насоченост, притежаващ хирургични умения.

А какво всъщност представляват мъдреците?

Мъдреците са третите кътници и те се развиват и пробиват в устата последни от всички останали зъби. Нормално човек има 4 мъдреца (2 на горната и 2 на долната челюст), но може да има по-малко или те изобщо да липсват. Често за тях няма достатъчно място в зъбната редица, което създава затруднения и усложнения при техния пробив. В голям процент от случаите, мъдрецът бива частично или изцяло задържан в костта, поради което пациентът може да не знае, че има изобщо мъдрец (когато той е изцяло задържан в челюстта).

Задължително ли е те да бъдат отстранявани?

Със сигурност, не. Макар че това е общоприетото схващане. Определени са конкретни показания за ваденето на един мъдрец, а наличието му в устната кухина не е показание. Честа причина за ваденето на мъдреците стават усложненията, до които довеждат или могат да доведат в бъдеще.

Какво да очаква пациентът, как протича процедурата по вадене на мъдрец?

Нека на първо място успокоя пациентите, че във ваденето на мъдрец няма нищо страшно, стига да са избрали добър и опитен орален хирург.

Екстракцията на мъдрец се извършва след внимателна оценка прочит на клиничната ситуация, последвана от пълно обезболяване на третираната зона. Приоритет е минималната травматична екстракция, тъй като това е много важен фактор, от който зависи оздравителният процес. Добрият хирург е задължен да разясни на пациента възможните проблеми, които могат да възникнат по време на манипулацията или след нея, за да намали риска от развитието им до минимум.

Има ли болка по време и след оперативната процедура?

Има болка при поставянето на анестезията заради обождането, а самата процедура протича безболезнено за пациента. Възможно е наличието на болка в постоперативния период, т.е. времето след операцията, като това е строго индивидуално. За тази цел, ние ще ви предпишем подходящите медикаменти.

До какви усложнения могат да доведат мъдреците?

В случаите, когато липсва достатъчно място за нормалния пробив на един мъдрец, се образуват предпоставки за редица проблеми: възпалителни процеси и болки, прехапване на буза, ортодонтски проблеми, образуване на кисти и други образувания.

Особено неприятна ситуация е загубата на 7-мия зъб, поради проблеми свързани с 8-мия зъб (мъдрец). Мога да дам пример с кариес на 7-мия зъб, развиващ се вследствие събиране на храна между втория и третия кътник (7-ми и 8-ми зъб), поради неправилната позиция на последния. Темата с профилактичното вадене на мъдреците е обширна и изисква анализ на рентгенова снимка и компетенциите на орален хирург за вземането на правилно решение.

А какви са рисковете и усложненията, които могат да настъпят при отстраняването на мъдрец?

Всяка оперативна намеса крие рискове и това е напълно нормално. При мъдреците е същото, всичко е строго индивидуално и зависи от анатомичните особености на пациента - разположението и формата на мъдреца, близостта му до съседни важни структури като нерви, съдове, синуси и други. Ние ще ви информираме за всяко възможно усложнение, каква е вероятността да се развие в конкретния случай и как бихме могли да го избегнем.

Няма как да не попитаме и за възстановителния период след оперативната екстракция. Наистина ли е толкова болезнен, колкото пациентите си представят?

Периодът за възстановяване е строго индивидуален и се определя от обема на хирургичната травма, която е многофакторна, както и от организма на пациента, наличието на придружаващи заболявания и други. Ние в НУРИДЕНТ се стремим да работим по възможно най-атравматичния за пациента начин.

3 КОМЕНТАРА
3
читателка
05 December 2019, 15:00

Към Garrincha: не съм специалист по дентална медицина или орална хирургия, но по мое мнение не е възможно мъдреците да се предвижат на мястото на кътници, все пак всеки естествен зъб е с корен на определено място в челюстната кост, за подобна цел има имплантати. Но може да опитате да се свържете с д-р Радостин Узунов по въпроса, линк към негова страница с телефонен номер има в първия коментар.

2
Garrincha
30 October 2019, 20:38

Имам една собствена теория - възможно ли е, природата да ни дава "мъдреците" по-късно, като замяна на развалените кътници - в смисъл, вместо да се поправят, пломбират кътници или да се поставят "коронки" и "мостове", просто да се премахнат, като на тяхно място се освобождава място за мъдреците, които могат да се придвижат напред с така наречените "брекети" !!! Възможно ли е да има някаква истина в такава теория ?

1
eva
01 March 2019, 21:56

http://wir-dental.atspace.eu/#about

ТВОЯТ КОМЕНТАР