Да бъдеш Стивън Хокинг
Как Еди Редмейн се превърна в гениалния учен в оскаровия фаворит „Теория на всичко“
Деяна Ангелова 13 February 2015
Когато Еди Редмейн получава ролята на гениалния учен Стивън Хокинг в биографичния филм „Теория на всичко“, го обзема и неописуема радост, и смразяващ страх. Страхът е заради това, че трябва да влезе в кожата на Хокинг не само емоционално, но и чисто физически. Да изиграеш прикования от години на инвалидна количка гений, не е лесно и Редмейн ще го разбере с всяка кост и мускул на тялото си. „Хубавото на тази роля е, че нямаш друга опция, освен да й дадеш всичко от себе си“, съветва го приятелят му Чарли Кокс. И се оказва прав.
Еди Редмейн: Какво е амиотрофична латерална склероза
Подготовката за ролята му отнема шест месеца. Среща се с лекари, които се грижат за пациенти с амиотрофична латерална склероза – диагнозата, която Стивън Хокинг получава като докторант в Кеймбридж през 1963 г. Заболяването е ужасяващо – прогресивна дегенерация, водеща до парализа и смърт. Мускулите атрофират, мозъкът губи способността си да ги контролира. На 21-годишния Хокинг, един от обещаващите млади учени на Великобритания тогава, му дават една-две години живот. „Аз трябваше да разбера как се е движил Стивън, какви са били първите симптоми, как е започнал да губи контрола над тялото си. Заредих айпада си с всички възможни снимки на Хокинг и ги показах на лекарите, които в зависимост от позите на тялото му предположиха как е протекло всичко“, разказва Редмейн.
Стивън Хокинг: Не е важна диагнозата, а любовта
Въпреки страшната диагноза Хокинг се сгодява за приятелката си Джейн. Според нея годежът му е дал сили да продължи напред. Младият учен излиза от депресията, забранява на себе си и околните да мислят за него като за болен човек. Още по-малко като за умиращ. Съсредоточава всичките си усилия във физиката и е решен да обори съществуващите теории, да даде нови тези за Големия взрив, черните дупки, Вселената и ролята на Бог в създаването на света.
Еди Редмейн: Как се става Стивън Хокинг
След като специалистите помагат на Еди да разгадае как неврологичното заболяване постепенно е превзело тялото на физика, актьорът наема топ хореографа Алек Рейнолдс да му помага да пресъздаде на практика движенията така, че Редмейн да се превърне в Хокинг.
Това отнема месеци тренировки за всяка сцена от филма. „Когато играех, не трябваше да мисля в каква позиция да е малкият пръст на ръката ми. Трябваше да съм изучил и копирал болестта толкова добре, че да забравя за нея и с Фелисити (актрисата Фелисити Джоунс играе съпругата Джейн – б.а.) да сме свободни да покажем истинската човешка история“, казва Редмейн. „Теория на всичко“ е базиран на биографичната книга на Джейн, в която разказва как е срещнала Стивън, как се е влюбила в него, станала е негова съпруга, медицинска сестра, майка... и робиня.
Стивън Хокинг: И един мускул е достатъчен
В средата на 80-те Джейн се влюбва в друг мъж, близък техен приятел. Твърди, че Стивън им е дал благословията си, стига Джейн да продължи да обича и него. Тя не го напуска. Продължава да се грижи за Хокинг, а връзката с новия мъж остава платоническа. По ирония на съдбата обаче Стивън се влюбва в една от сестрите, които се грижат за него. Ученият вече е загубил изцяло говора си. Тялото му е сковано и има контрол само над един-единствен мускул – лицев, под окото. Това обаче е достатъчно, за да комуникира.
В началото на 90-те Стивън напуска съпругата си, казвайки й, че е открил голямата си любов в лицето на медицинската сестра Илейн. Развеждат се през 1995 г. и същата година той се жени за Илейн. Близо пет години с децата си и Джейн не поддържат почти никакви контакти, докато в началото на 2000 г. близки до Стивън изразяват съмнения, че той е физически малтретиран от втората си съпруга. Разследването е прекратено, защото ученият отказва да свидетелства. През 2006 г. се развежда с Илейн, след което отношенията с Джейн, децата и внуците му се оправят.
Еди Редмейн: Кога боли най-много
Пресъздаването на някои сцени се оказва голямо изпитание за Еди Редмейн. Да играеш Стивън като студент с паданията, изпусканията и странното държание на тялото вследствие на атрофиращите мускули, е трудно. Да покажеш как въпреки болестта той и Джейн създават семейство, също не е лесно. Но сцените с прикования вече на инвалидна количка учен са направо болезнени, в буквалния смисъл. Все пак човек може да издържи ограничено време в неестествена и неудобна за тялото му поза.
Един от първите, които гледаха „Теория на всичко“, беше самият Стивън Хокинг. И ученият даде своята оценка: „Еди Редмейн ме изигра много добре. Имаше моменти, в които си мислех, че това съм самият аз“.
Много тежък филм. Много истински. Много тъжно до какво води болести