Ейлийн Форд - кокошката майка и нейните златни яйца
В следвоенен Манхатън една напориста стилистка и нейният съпруг Джери откриват първата истинска модна агенция в света. В следващите десетилетия „Форд Моделс“ става №1 в своя бранш и налага понятието „супермодел“. Въпреки огромната си заетост и главоломния успех Ейлийн и Джери успяват да отгледат четири деца, допълват се невероятно и остават заедно до смъртта си
Таня Борисова 29 October 2015
Ейлин (долу в средата) с модели на агенцията си, 1955 г.
Едва ли има друг човек, с когото Наоми Кембъл да е късала и да се е събирала четири пъти, освен със своята откривателка за голямата мода. Ейлийн Форд, която цял Ню Йорк знаел като Кокошката майка, подслонявала момичетата си в своя апартамент на Източна 78-а улица. По този начин ги държала под око, а и си спестявала проблеми, защото значителната част от девойките били непълнолетни. А и обичала „да има хора наоколо“ и често Типи Хедрен й оставяла бебето си Мелани Грифит да го наглежда.
Днес модният бизнес сигурно щеше да изглежда различно, ако през 1944 г. Ейлийн Оте не се бе излежавала на плажа в Лонг Бийч близо до дома си. Тъкмо привършила един хотдог, когато я доближил обаятелният фотограф Елиът Кларк. Обяснил, че прави снимки към статия за историята на банските костюми и я помолил да позира с няколко чифта. Щом ослепителната усмивка на мацето от плажа се появила в августовския брой на „Сатърди Ивнинг Поуст“, от редакцията едва смогнали на обажданията от модни агенти. Сесията с Кларк се оказала една от малкото изяви в скромната кариера на госпожицата като модел, но прокарала пътя й към другата страна на този занаят. „Елиът си търсеше секретарка, която може да печата и стенографира. Уверих го, че умея и двете. Лъжех, разбира се“, ще се изповяда Ейлийн пред биографа на Елизабет II Робърт Лейси, който до последно интервюираше Форд за нейни мемоари. Книгата, озаглавена Model Woman, видя бял свят на 15 юни. В нея авторът описва как благодарение на своята дързост енергичната асистентка попаднала в екипа на Елиът, който създал първото тийнейджърско списание на Америка – Seventeen. Ейлийн се включила в изготвянето на корицата за брой №1, който се продал в 400 000 тираж. Шефът бил впечатлен.
Тя непрекъснато ме държеше под око и може би затова всички мъже в бизнеса внимаваха с мен и се държаха с уважение. Кристи Търлингтън
Гумичка за 25 цента
През пролетта на 45-а обаче Ейлийн имала отчаяна нужда от заплата, Кларк джентълменски й простил и я препоръчал на най-голямото фотографско студио в САЩ – да се грижи за дрехите и моделите. Ейлийн се запознала отблизо с шефовете на водещите по онова време агенции и непрекъснато се опитвала да сваля цената на моделите, която в икономическия бум след войната била скочила до $25 на час. Въпреки че понапреднала с машинописа, тя още допускала грешки и затова си купила гумичка за 25 цента. Помолила секретарката да й я осребри, тя отказала, и 23-годишната хлапачка, която не притежавала сговорчивия нрав на мъжа си, си тръгнала и повече не се върнала. „Сега малко хора биха го направили, но не можете да си представите колко лесно бе да си намериш работа в онези дни“, обяснява Форд, която още със следващото си назначение натрупала безценен опит. В най-стария мол – на Пето авеню, тя отново отговаряла за хубавиците, които се снимали в рекламните кампании и в каталозите на магазините. Постепенно изградила име на професионалист, а се сприятелила както с фотографите, така и с доста от момичетата.
Бог да ви е на помощ, ако закъснеете за ангажимент, който тя ви е намерила. Лилиан Маркъсън