Точно преди 15 години те шокираха света с връзката си. Непроницаемата фройлайн и ужасното дете на американския тенис станаха двойка, и то за пример! Освен че създадоха чудесно семейство и си помогнаха един на друг да се оттеглят от корта, Андре Агаси и Щефи Граф изградиха истинска бизнес империя. Развиват и невиждана по мащабите си благотворителна дейност. Защо обаче децата на носителите на общо 30 титли от Големия шлем не пипват ракета и има ли нещо, което да помрачава щастието им.
Ако на Щефи Граф категорично не й стига време за нещо, това е да подреди хилядите си снимки и видеоклипове: в последните години фотографията се е превърнала в нейна страст. Признава, че й се ще да спре мига в един-единствен кадър – в настоящето, в което дъщеря й и синът й са на по 10 и 12 години и тя живее с човека, когото познава най-добре и на когото се възхищава най-много – мистър Андре Агаси, вече (кой би повярвал!) на 44.
„Добре направено е по-ценно от добре казано.“ Бенджамин Франклин (мото на Агаси)
Именно срещата между бащите Майк Агаси и Петер Граф е едно от най-големите изпитания в съвместния живот на звездите. През 2000 г. Петер за първи път гостува на Щефи във Вегас и държи да види прочутата машина за изстрелване на топки, изобретение на Майк от детството на сина му. С този „дракон“, а и с голяма доза крясъци и шамари, тираничният родител принуждавал Андре да удря по 2500 топки на седмица или по милион годишно. В резултат момчето съвсем невръстно намразило своя спорт. Но таткото бил предначертал съдбата му преди неговото раждане – щял да изкачи поне четвъртото си дете до №1 на планетата – и още в люлката закачил тенис топка, за да развива с нея рефлексите на младата „надежда“. С бакшишите от казиното, в което работел, емигрантът от Иран и боксьор олимпиец Емануел Агасян (преименувал се на Майк Агаси при пристигането си в Чикаго) построил корт в задния двор на къщата си в пустинята Невада. Там се разиграва и срещата с Петер Граф, също самоук учител по тенис, а иначе бивш футболист и застрахователен агент. На въпросния корт, и то в присъствието на Андре, двамата бащи се скарват, викайки ту на развален английски, ту на немски: „форхендът на дъщеря ми е по-добър от бекхенда на сина ти“ и т.н.
I’m in love with Steffi Graf
Те били същите фанатици на тема тенис и 30 години по-рано, докато на 6000 км един от друг работели върху своите вундеркинди. Щефи едва тригодишна започнала да разменя първите си топки с Петер в дневната им в Брюл и по-късно – също като бъдещия си съпруг – отнесла доста пердах от баща си. Но макар и първите стъпки на корта на Агаси и Граф да си приличат, по-нататъшното им развитие е различно.
Андре е в конфликт с Майк през цялото си бурно юношество и не пропуска да се покаже непокорен. Ето само пример. Изпратен да тренира в академия във Флорида, той използва „намалението“, за да си направи индианска подстрижка с розов гребен, да си пусне маникюр и да лакира кутрето си с 3-сантиметров нокът в кърваво червено; пие литри уиски, дъвче тютюн…
Докато за разрива между Щефи и Петер е отговорен бащата, който с бонвиванския си стил на живот създава постоянни грижи на дъщерята. Малко след като през 1988 г. Щефи става първата и единствена досега жена с титли от четирите турнира от Големия шлем и златен олимпийски медал в една година (по силата на щастливо „съвпадение“ Андре държи същия рекорд в мъжкия тенис, но не за един сезон), жълтата преса изважда на показ извънбрачната щерка на баща й с модел от „Плейбой“. Щефи, която и досега повече от всичко мрази микрофоните, е съсипана. И без това с мъка понася интереса към първата си сериозна връзка – със своя колега Александър Мронц. Научавайки за забежката на баща си, тя не успява да защити титлите от оставащите за 1990 г. три турнира от Шлема.
Великолепно четиво, препоръчах го на всички в офиса:) Заради такива истории за мен Ева си остава номер 1.