Красота на грамаж
Как ви се струва идеята да ви „завият” 200 г хидратация и 100 лифтинг? Ако ви импонира, добре дошли във фенклуба на сухата козметика.
Свобoда Сидерова 20 October 2011
Изключвайки от формулата на продуктите водата, белите престилки спестяват консервантите, ароматизаторите, стабилизаторите, емулгаторите и каквото там се сетите още. Това е основното преимущество на сухата козметика, което намеква за родствена връзка с органичната. Има и нещо друго.
Малко суха наука
Игра със сетивата и с допира
Това го може само сухият (или твърдият, както още го наричат) парфюм. Коко Шанел казваше: „Нанеси парфюма там, където искаш да те целунат!” Ритуалът гарантира членство във висшата лига на съблазнителките. Леко потупване с пръсти или четка върху точките на пулса – от вътрешната страна на китките, зад ушите, а защо не и върху глезена и вътрешната част на коленете... (Пуснете в ход фантазията си. Желателно еротичната.) Топлината на тялото кара аромата да се разкрие в пълното си великолепие. Лошото на ароматните вълшебства е, че са лимитирани. Хубавото е, че са позволени всякакви хватки. Някои марки (като Jean Paul Gaultier и Marc Jacobs) „крият” шедьоврите си в медальон. Други (като Givenchy) добавят диамантен прах във формулата.
Шампоан с история
Сухият шампоан не е новост. Навремето нашите прабаби „миели” косата с брашно, нишесте, трици или пудра. Първите, които се сетиха за „сухото почистване”, са Klorane и Rene Furterer. Тайната е в абсорбиращи излишния себум в корените съставки. От вас се иска само да разклатите флакона, да напръскате косата от 30 см и след 2-3 минути да разрешете. „Миенето” спестява дразненето на скалпа от алкалните съставки, с които изобилства обикновеният шампоан. Единственият минус на сухия е, че не се използва няколко пъти подред, а се редува с обикновен. Иначе мазнината се натрупва, което пък води до пърхот или суха коса и скалп.