Пясъчни страници

Едно от блаженствата на лятната отпуска е, че ни остава повече време за четене. Най–сетне идва ред на книгите, които сме си купували цяла година. Малко пясък между страниците няма да им навреди...

Адриана Попова 27 July 2019

 

РОМАНТИЧНА СУТРИН
„В любовта винаги става така“ от Диего Галдино – авторът е барист, неслучайно първата му книга е „Сутрешно кафе в Рим“. С новия си роман отново ни повежда из величествените римски сгради и монументи по петите на една трудна любов. ИК „Кръгозор“

„Джейн Остин у дома” от Луси Уорсли – ценен с пълнотата и истинността си разказ за това как наистина е живяла жената, възпяла брака, но останала завинаги неомъжена. По собствено желание, не поради липса на романтични предложения. ИК „Лист”

„Продавачът на вестници и цигари“ от Роберт Зееталер – годините са 30-те, мястото – Виена, където младият Франц се влюбва в прелестната Анешка, но тъй като любовта му удря на камък, търси помощ от Зигмунд Фройд. ИК „Колибри“



ЛЕК ОБЯД
„Жени на непреклонна възраст“ от Александър Ципкин – рокзвездата на руската литература е написал 17 разказа, които първо трогват, после разсмиват до сълзи. Или обратното. За жените, техните мъже и любовниците им. ИК „Колибри“

Потапям пръст в аквариума с рибките и чакам да ме хване морска болест... От стихосбирката на Божидар Томов „Крадец на мигове”
„Сто парченца от мен“ от Люси Дилън – непретенциозна, но топла история, която няма да ви натежи на стомаха, нито пък някъде другаде. Напуснатата от любовника си Джина трябва да реши кои 100 неща от досегашния си живот да запази за новото си жилище. ИК „Изток-Запад”.

„Клавиатурна грешка” от Тери Пратчет – какво ще направите, когато чуете Божият глас да произнася: Сандвичи нямааа. Пратчет ще ви разсмее така, че може да забравите глада, дори когато е станало един часът. И ето ви стройна фигура! ИК „Сиела”




ЛЕНИВ СЛЕДОБЕД
„Хавана за един покоен инфант” от Гилермо Кабрера Инфанте – хавански следобед, времето изглежда парализирано от жега и плътски помисли, а в кината трудно се познава кой кому ще пусне  палава ръчица (по думите на преводача Румен Стоянов, според когото книгата трябвало да се казва „Спомените на един ръкоблудстващ филмолюб и цицолюб“). ИК „Жанет 45“

„Когато животът те хване натясно” от Лорън Уайзбъргър – продължение на „Дяволът носи Прада”, в което бившата секретарка на „Дявола” помага на изпаднала в немилост супермоделка. ИК „Интенс”

„Човекът, който продаде морето“ от Николай Ценков – разкази за пътешествия до площадите на Катания, топлите улици на Джакарта, култовите места на Дъблин, до витрините на виенските кафенета и, няма как, до морето. ИК „Колибри“



КРИМИ ВЕЧЕР
„Белязаната жена” от Юси Адлер-Улсен – нали си спомняте, че има нещо гнило в Дания. Този път са неразкрити убийства на две жени, които карат инспектор Карл Мьорк да свали краката си от бюрото. Нищо добро не чака убиеца тогава. ИК „Емас”

„Вдовицата” от Фиона Бартън – взимаме един идеален брак, правим дисекция и откриваме там ужаса. ИК „Ентусиаст”

„Игри на злото” от Анджела Марсънс – мъж, лежал в затвора за изнасилване, е убит и полицайката Ким Стоун се захваща да търси кой. Британско качество. ИК „Еднорог”

А ако морето вместо писмо в бутилка ви подари някоя от двете книги – сагата „Ние, удавниците” от датчанина Карстен Йенсен и репортажната „Морска книга” от норвежеца Мортен Стрьокснес, не му ги връщайте. С тях то ви помага да го разберете. Горещо, горещо ги препоръчвам за семейно четиво. И двете са издание на ИК „Жанет 45”.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР