А акулата не идва и не идва
Истинско синьо бижу е "Морска книга" на Мортен А. Стрьокснес, ИК "Жанет 45"
Адриана Попова 11 August 2018
Гренландска акула
Двама мъже, норвежци и като такива – малко нещо викинги, на които във вените вместо кръв тече морска вода, са решили да хванат гренландска акула във водите край Луфутен, може би най-красивия архипелаг на Норвегия. Тази ми ти акула, която достига 7-8 метра и тегло 1200 кг, може да надмине по размери белия кит и да доживее петстотин години, което я прави най-дълголетното гръбначно животно на планетата. Така че ако на двамата риболовци им провърви, могат да хванат акула, която се е родила по времето на Мартин Лутер! Единственото, което биха могли да използват от нея, е черният й дроб, от който се прави хубава боя. Месото й е отровно и ако човек го яде сурово или недобре приготвено, получава т.нар. акулено пиянство заради натравяне с нервнопаралитична отрова. Започва да говори несвързано, има халюцинации, залита и изпада във временна лудост.
Така е - дори най-големият норвежец и наследник на викингите си остава човешко дете. Дай му да седи с крака, потопени в морето и да бърка в дълбините му за чудеса, очарован и изплашен едновременно.
Мортен Стрьокснес пише в жанра на литературния репортаж, съчетавайки умело литература и научни факти. Сравняват произведението му със „Старецът и морето“ заради изключителното потъване в света на морето и на хората на морето. Силна, макар и ненатрапчива е екологичната нишка в книгата му. Той не спестява описанията на разрушенията, причинявани от тралещите дъното кораби или сондажите за петрол, които разрушават безвъзвратно коралови рифове на милиони години и убиват безчет подводни същества. И всичко това разрешено от една от най-богатите държави в света, Норвегия, за която сме свикнали да мислим като за флагман на природосъобразния живот. Какъв срам!
В началото на книгата си Стрьокснес цитира Пол Гимар, който казва: „Дори когато човек не е съвсем наясно какво ще търси в морето, той го намира“. И докато ни люшка в лодката си в очакване на акула, Стрьокснес ни разказва приказката, която е извадил от вълните – за човека и природата и за всичко, което взаимно могат да си причинят.
Книгата е издадена от „Жанет 45" във великолепния превод на Мария Змийчарова. Може да я четете и като морска енциклопедия, и като норвежка приказка. Люба Халева е отговорна за не по-малко великолепната корица, а да не забравяме и оцветените в синьо ръбчета на страниците, което превръща „Морска книга“ в синеещо бижу за библиотеката.
Ето някои любопитни факти от книгата:
В корема на изхвърлен на брега на Средиземно море кашалот откриват 17 кг неразградима пластмаса. Най-вероятната причина за смъртта му били големи парчета найлон от оранжерии в Южна Испания.
Около 2000-ата година товарен кораб, превозващ пластмасови играчки за баня, попаднал в буря. Част от съдържанието на контейнерите се изсипало в морето – по-точно 28 хиляди пластмасови сини костенурки, зелени жаби и жълти патета се понесли с морските течения из Световния океан. Един писател проследил пътя на непотопяемите жълти гумени патета чак до фабриката в Китай, където били произведени и написал книга, която нарекъл „Моби Дък“.
Тюлените са по-бързи плувци от гренландската акула, но коремите на акулите често са пълни с тюлени. Учените дълго не знаели как да обяснят този факт. Причината се оказала следната: тюлените са висши бозайници, което има много предимства, но и един голям недостатък. Те спят почти като хората, дълбоко, със затворени очи, като и двата дяла на мозъка им са изключени. И докато спят на дъното на морето, стават жертва на акулите.
През 2005 г. в Индонезия е открито главоного, което може да приеме формата на камбала, на морска змия, на различни видове риби, всъщност на почти всичко, което се изпречи пред очите му.
В Древността и Средновековието хората вярвали, че всяко земно растение и животно си има морски двойник, така че морето било пълно с лъвове, орли, прасета, скакалци, лястовички, вълци. Имало дори подбел.