Еволюционен поглед към стъпалата
С Надежда Петкова, специалист по ресторативно движение
Ваня Шекерова 12 March 2015
Ресторативно движение е система, създадена от Кейти Боуман, биомеханик и инженер. Тя е намерила индивидуален за всеки човек и обективен за всички хора начин на подредба на тялото, който ни носи най-много ползи (по-силно тяло, повишаване обема на движение в ставите, подобряване на метаболизма, на клетъчното хранене и на клетъчната регенерация) и най-малко проблеми като износване. Това се постига чрез корективни упражнения, подобряване на начина на ходене, осъзнаване и променяне на вредни за нашето тяло двигателни навици.
Стъпалата ни са като очи, на които слагаме капаци, обувайки ги в обувки. За да са здрави и да гарантират устойчивостта на „сградата“, на която са основа, трябва да им даваме комфорт. В какво се изразява вниманието към тях – съвети на специалиста по ресторативно движение Надежда Петкова
Да следим как ходим
Ходенето има четири фази, които задължително трябва да присъстват във всяка една стъпка. Първата е удар с петата, втората – повдигане на петата, третата е пренасяне на тежестта върху възглавничката и четвъртата – върху пръстите. Това може да се случи, само когато ходим боси или с изключително удобни обувки.
Критерии за избор на обувки
В идеалния свят те са с мека подметка, която осигурява максимална възможност за усещане на повърхностите от страна на ходилото. Подметката е равна, нещо, което дори и най-скъпите маратонки не осигуряват, те винаги са с повдигната задна част на подметката. А токът, дори и само два пръста висок, променя наклона на вертикалната конструкция, каквато е човешкото тяло, измества центъра на тежестта му и то компенсира с промяна в позицията и натоварването на гърба и коленете. Ходейки с ток, няма как да минем през четирите фази на стъпването.
Обувката трябва да осигурява достатъчно място за пръстите – те не бива да са сбити или един върху друг. В най-широката си част трябва да бъде удобна за възглавничките. Ако е отворена, трябва да е закрепена за крака с каишка – в този смисъл съветът е за избор на сандал пред джапанка.
За компенсация на щетите
Дръжте в чекмеджето в офиса един чифт ниски обувки, тип пантофка. Винаги когато можете, ходете боси, за да отпускате напрежението в предната част на ходилото. Вече има хора, които си купуват настилки с текстура на камъчета за вкъщи.
Колкото можете да издържите, стойте или дори спете с разделители за пръстите на краката. Дори и да нямате специални силиконови или от тези за педикюр, вършат работа и самоделни, направени от сгъната салфетка.
Търкаляйте със стъпалата си точилка, бутилка или царевичен кочан. Без да се напрягате, натискайте само докато ви е комфортно, докато работите на компютъра или гледате телевизия.
Натискайте със стъпалото на единия крак топка за тенис – петата не се отлепва от пода и стъпалото се мести, за да натиска топката в четири линии, отбелязани на схемата с кръстчета.
Стъпете с възглавничката на едното ходило в единия край на стегнато навита хавлиена кърпа или постелка за йога. С другия крак се придвижвайте напред докъдето можете. Това е най-доброто разтягане за прасеца, от което краката непрекъснато се нуждаят и което не можем да им осигурим с ходенето с обувки.
Бонус
С помощта на специална двигателна схема, разработена индивидуално, може да се коригира плоскостъпие или паднал свод на ходилото. Единственото, което се изисква, е постоянство и упоритост в изпълнението на предписаните от специалист по рeсторативно движение практики.