Ива Таралежкова: Онова, което прави географската карта дестинация, са хората.
Каним ви на гости на Деветашкото плато. Тази история е като извадена от приказките. И селата тук са девет, като приказното начало: „През девет села...“
Диана Шингарова 27 May 2025
Каним ви на гости на Деветашкото плато. Тази история е като извадена от приказките. И селата тук са девет, като приказното начало: „През девет села...“. В трите общини – Летница, Ловеч и Севлиево, двете области - Ловеч и Габрово, и двата района за планиране се случва нещо много интересно. Оживяват се места, обединяват се хора, раждат се идеи. Това е накратко историята на Ива Таралежкова и сдружението „Деветашко плато“, които превръщат обикновената географска карта в атрактивна туристическа дестинация.
Мисията, с която се захващат Ива Таралежкова и съмишленици преди 17 години, е трудна, времеемка и с видим резултат напред в бъдещето. Сдружението привлича и инвестира човешки, финансови и материални ресурси в обединяването и повишаването на капацитета на хората от деветте села на платото за развитието и популяризирането на региона. Вече са налице резултатите от усилията на екипа: туристическият поток се увеличава всяка година и районът става все по-популярен сред туристите от България и чужбина.

Ива Таралежкова
За вдъхновението, любовта и още нещо
Ива е завършила езиковата гимназия в Ловеч, а след това – английска филология. Била е преподавател по английски език, работила е в общинската администрация в Габрово, където ясно осъзнава важността и смисъла на това да си активен, информиран, търсещ правата си. И да правиш нещата с любов. Любовта я отвежда в село Кърпачево, тя е кърпачевска снаха, но когато попада в селото на мъжа си, го заварва полуопустяло сред чудната природна красота. Споделя с приятели емоцията от носталгичната гледка и усещането за забрава.
Така среща съмишленици и открива начин да разкрие потенциала на мястото и хората в района и да сложи на картата на България - дестинация „Деветашко плато“. Неслучайно я наричат съживител на села. Първоначално идеята започва със съживяването на Карпачево, но нещата се случват в много по-голям мащаб, а за успешния модел вече разказва в „Селска бизнес академия“ и на големи форуми.
Ива споделя, че най-трудно ѝ е да обясни какво точно работи. Чували сме я да се шегува в телевизионни предавания, че работата ѝ е нещо като „директор на водопад“ или „председател на плато“.
В нейния случай и двете са горе-долу верни. Знаем, че в района на Деветашкото плато се намират едни от най-красивите водопади и пещери на България. Но както казва Ива, сама по себе си една красива забележителност не е дестинация. Трябва много повече. Нейната история доказва това. Тя е романтичен пример за успеха и за това как с огромно сърце можеш да станеш истински предприемач. Днес времето ѝ е поделено между София и Кърпачево, селото е неин втори дом, място с простор, птици и много, много звезди.
Историята в цифри
Преди 17 години, когато е основано сдружението, в 9-те села (Агатово, Брестово, Горско Сливово, Деветаки, Крамолин, Крушуна, Къкрина, Кърпачево и Тепава), намиращи се в района на платото, има еднаединствена реновирана хижа с 12 легла, а хората са чували само за Крушунските водопади, Деветашката пещера и Къкринското ханче. При това тези обекти са изолирани, без общ маршрут, без връзка, без разказ помежду им, без места за отсядане и хранене, без обща визия за бъдещето. Когато сдружението започва своята работа, думата туризъм не е била в речника на местното население, а броят на туристите в някои от селата тук е нула. Хората в района се обединяват и изваждат потенциала на мястото с неговите природни и културни ресурси.
Активната работа с представители на всички села – кметове и наместници, читалища, фермери и местни предприемачи, пенсионерски и младежки клубове, дава резултат. Стига се до идеята, че обединението на 9-те села ще помогне и през 2008 г. се създава сдружението. В организацията към момента членуват 140 души от района. Сдружението работи активно и с трите общини на територията на Платото – Летница, Ловеч и Севлиево. Заедно чертаят планове и стратегии. В разговори с кметовете и местните хора излизат всякакви интересни места, които биха могли да привлекат туристи. Успяват да намерят по нещо забележително във всяко едно от селата, което прави възможно създаването на нова, атрактивна и богата карта на района. Едно от селата, което си няма нищо особено характерно, но пък си има много чист въздух и тишина, започват да го рекламират като най-тихото село в околността, идеално за бягство от шума на града. Сигурна съм, че много от вас мечтаят точно за това – въздух, тишина и звезди.