Убиец в пенсия?
„Били Съмърс“ от Стивън Кинг
Били може да е наемен убиец, но си има правило – стреля само срещу доказани злодеи. Приема още една поръчка и край – ще се пенсионира. Налага му се да дебне жертвата с дни и това са най-интересните страници в романа. Пенсионните му планове обаче рухват, преследвачът се превръща в дивеч. Има и невъзможна любовна история, която на моменти доста издиша. Но за тези неща си има Розамунде Пилхер, а Стивън Кинг е тук, за да създава нечовешко напрежение. ИК „Бард“
Тур за овации
„Облакът Кукуландия“ от Антъни Доер
Антъни Доер вече има бестселър – „Светлината, която не виждаме“. Героите му сега са тийнейджъри от различни епохи – от 15. век та чак до 2146 година. Но последното, което може да се каже за романа, е, че е тийнейджърски. В литературното пътешествие се включва и българин от Родопите, който не по своя воля участва в обсадата на Константинопол от Мехмед Завоевателя. Имаме забележки за историческата достоверност на този образ, но пък той е силно положителен, така че – преглъщаме ги. ИК „Сиела“
Чисто забавление
„Човекът, който умря два пъти“ от Ричард Озмънд
След като искрено се забавлявахме с приключенията на великата детективска четворка – уважаемите пенсионери Елизабет, Джойс, Ибрахим и Рон в „Криминален клуб „Четвъртък“, сега в ръцете ни е нова доза от същото, дори с малко повече съспенс. Ако открият убиеца, четиримата ще открият и диамантите, но за да разберете кой е убиецът и откъде се взимат диамантите, ще трябва да прочетете книгата. Никак няма да се изморите, все пак авторът е британец и комедиант. ИК „Софтпрес“
Мастер клас
„Смъртта е занимание самотно“ от Рей Бредбъри
„В ония дни град Венеция, щата Калифорния, беше особено примамлив за хора, влюбени в тъгата.“ Дори само началното изречение ни стига за любов от пръв поглед. Бредбъри пише романа си, вдъхновен от Реймънд Чандлър и Дашиъл Хамет, но стилът му си е лично негов с особен поетичен ритъм и вглеждане в загадките на смъртта. Млад писател и опитен детектив ще се опитат да открият кой стои зад епидемията от изчезвания на самотници и особняци в градчето. ИК „Сиела“
Един циник
„Бавно“ от Милан Кундера
Кундера напуска социализма в Чехословакия през 1975 г. и заживява във Франция. Първият му роман на френски излиза през 1995-а и, парадоксално, е твърде чешки. В „Бавно“ Кундера разчиства сметки. Известно е противопоставянето между него (емигриралия, спасилия се) и Вацлав Хавел (дисидента, останал в Чехия и платил за убежденията си със затвор). Тук той крайно злостно иронизира един от героите си – чешки учен дисидент. Но пък не четем Кундера, защото е добряк, нали? ИК „Колибри“