Как Илиана Раева побеждава огнедишащия дракон. Всеки ден.
С Илиана Раева се говори директно, тъй като тя е директна. Желанието ни е да сподели с EVA равносметката си за изминаващата година, която бе изключително бурна и преломна за нея. Равносметката обаче се превърна в изповед
Ирина Иванова 17 November 2016
Няколко дни след като с Илиана Раева се уговаряме по телефона за настоящото интервю разбирам, че майка й е починала. Интервюто, естествено, е отложено, но все пак Илиана – дисциплинирана и отговорна като повечето спортисти – спазва дадената дума. Срещаме се в кабинета й във Федерацията по художествена гимнастика. Фигурата й е като статуетка – грацилна и грациозна, много елегантна и отново забелязвам онова, което всеки път ме поразява при запознанството ми с някое от нашите незабравими „златни момичета“ от художествената гимнастика (пък и с треньорката им Нешка Робева) – стойката. Те наистина са изпънати като струна и излъчват младост и енергия. Всички майки тутакси трябва да запишат дъщерите си на гимнастика или балет. (Включително и тази, която сега се е сетила да ви съветва).
Много се гледам, много се обичам, много се харесвам. И никак не обичам да съм в ролята на жертва.
Равносметката обаче се превърна в изповед. Илиана Раева пред EVA.
Госпожо Раева, как запазихте усмивката си след всички житейски турбуленции, през които вие и хората около вас преминахте през тази година?
Все още не смея да кажа, че годината е свършила. Толкова неща се случиха, на толкова изпитания ме подложи Господ... След тежката битка, която изнесохме заедно с момичетата от ансамбъла и треньорката им Ина Ананиева, след цялата помия, която се изля върху тях и конкретно върху мен по повод личната, подчертавам ЛИЧНАТА драма на едно дете (Илиана говори за Цвети Стоянова – б.р.), след Олимпиадата и медала, който този ансамбъл истински изстрада, си отиде и моята майка. Точно днес се навършват 9 дни от смъртта й и правихме помен. Майка ми боледуваше и преди една година състоянието й бе станало толкова тежко, че не можеше да се движи. Взех я вкъщи, лекувах я с билки, с мантри, с масажи и стана чудо. Тя не просто отново започна да се движи и се изправи на крака, но дори готвеше и правеше огромни трапези за семейните празници. Тази година беше като подарък за нас – и за мен, и за нея. През цялото време си говорихме много, казахме си важни неща и сякаш успях да се подготвя за смъртта й, да я приема. Затова сега, когато тя отново рухна, се смирих. Спомням си последния й ден – тя беше в медикаментозна кома, отидох при нея в болницата, прошепнах й, че съм добре, че татко е добре, че ще се грижа за него, казах й, че няма да се боря този път и ще я пусна да отиде на онова място, за където се беше отправила преди една година и където толкова й беше харесало... Тогава ми каза, че си е била тръгнала от този свят, но в един момент пред нея се спуснала решетка и трябвало да се върне обратно. Аз винаги съм вярвала в задгробния живот, в преражданията, в душата. И сега просто целунах майка ми по челото, ръцете и стъпалата и си тръгнах. Не пророних нито една сълза. Когато се прибрах вкъщи, ми се обади лекарят й и ми каза, че пет минути след като съм си тръгнала тя е починала. Тогава вече плаках много, разбира се. Защото няма думи, с които да опиша какво е усещането да си отиде майка ти.
Изглеждате като човек, който си позволява да плаче едва когато остане сам, така ли е?
Да, винаги. Аз и около случката с Цвети и всичко, което последва, си плаках насаме. Със сигурност не и пред момичетата. Слава Богу, вътрешно бях убедена, че Цвети ще се оправи, никога не съм си и помислила, че ще й се случи нещо наистина фатално, интуицията ми го подсказваше. Това беше голямо изпитание за мен, за ансамбъла, за треньорката Ина Ананиева и въобще за целия отбор. Много силно вярвах, че ако преминем през това, ни чака разкошна награда, нещо прекрасно. Знаете ли аз как се приспивам вечер? Не с чай от маточина, както правех преди, а с приказки.
В крайна сметка любовта победи. Героите преодоляха препятствията и си взеха наградата.