Краси Ванков: По-малки сме от турските сериали, но се стараем повече

Продуцентът на първото документално риалити в българския телевизионен ефир – „Съдби на кръстопът“ – Краси Ванков пред EVA

Ивелина Иванова 08 May 2015

Снимка: Личен архив

Откакто Нова телевизия излъчва „Съдби на кръстопът“, видях – в някои от епизодите му – десетина познати, които не бях виждала от години. Те се изявяват като актьори, въпреки че са филолози, психолози, стоматолози. Но явно и тяхната собствена съдба ги бе поставила на кръстопът и бяха решили да се пробват. За пари, за забавление или пък защото да са актьори е детската им мечта.

Краси Ванков, собственик на продуцeнтската компания Hidalgo Productions, която прави предаването, твърди, че мнозина му казват същото, което и аз. Всеки около нас на практика е потенциален натуршчик – непрофесионален актьор.

Форматът „Съдби на кръстопът“ е на немската компания Filmpool и вече се излъчва в над 37 държави. В българския ефир се появи през 2013 и вече две години е едно от най-гледаните предавания в ефира на Нова телевизия.

Срещам се с Краси Ванков в новия офис на Hidalgo в Лозенец. За него знам само, че е завършил актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ и че от години живее на семейни начала с прекрасната актриса Невена Бозукова-Неве, която спечели последното издание на шоуто „Като две капки вода“. Двамата имат син Никола. Винаги ми е някак странно, когато виждам актьор в ролята на бизнесмен.

Тийнейджърите си снимат собствени варианти на „Съдби на кръстопът“ с телефоните и ни ги пращат. Най-трудно е да хванеш тийнейджърската аудитория
Все си мисля, че хора, които кандидатстват актьорско майсторство в НАТФИЗ, искат това с цялото си сърце и първите три курса буквално си живеят в Академията...

Да, и аз съм минал през това. Обаче истината е, че още в първи курс е ясно, че от приетите има само трима или четирима наистина с потенциал да станат големи актьори. За всички останали... Да, много е трудно да си признаеш, най-вече пред себе си, че ти самият не си сред тези трима-четирима.

Оттам нататък пред теб се откриват два пътя – или да развиеш страшен комплекс, да стиснеш зъби и да кажеш: не, аз ще докажа, че ставам. Или да потърсиш друг път, който да е твоят. Аз избрах второто и ето, макар да не съм актьор, работя нещо, което хем е изключително близо до професията ми, хем е нещо различно. И определено мисля, че не съм сгрешил.

Значи зад „Съдби на кръстопът“ има още една съдба на кръстопът – твоята, така ли?

Абсолютно. И много други. За щастие, в Hidalgo работя с умни и будни хора и когато приключихме с комедийния сериал „Етажна собственост“ и се оглеждахме какво интересно да правим, попаднахме на този формат. В началото бяхме изплашени, защото документалното риалити е напълно непознат за нашия пазар жанр и не знаехме как ще реагира аудиторията.

И какво се случи?

Вече година и половина „Съдби на кръстопът“ се радва на страхотен рейтинг. Публиката по принцип е непредвидима. Когато стартирахме формата, мислех, че ще хванем най-вече женската аудитория, както и една определена възрастова група.

Първите проучвания ни изненадаха жестоко. Оказа се, че мъжете са точно 50% от хората, които гледат тези истории. И че ни гледат тийнейджъри – аудитория, на която въобще пък не сме разчитали. Някои от тях дори така се „зарибиха“, че снимат с телефоните истории, които сами си разиграват в стила на формата, и после ги качват в интернет.

следваща страница »
ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР