Дали Снежанка би имала джуджета, ако принцът е над 40?

За възможните рискове на късното бащинство говорим с доц. Алексей Савов

Ваня Шекерова 27 February 2014

доц. Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория към Университетска болница Майчин дом

Снимка: Марин Каравелов

Доцент Савов, мъжете по принцип са убедени, че могат да стават бащи, докато са в състояние да осъществяват полов акт. Въпросът е дали има някакви рискове за поколението на по-възрастните бащи, както за жените знаем, че е добре да се осъществят като майки докъм 30-ата си година.

Данните за репродуктивните способности на мъжете са доста разнообразни, но като цяло следват тенденцията, че след 40-годишна възраст семенният материал започва да губи качества. Намаляват количеството на спермата, броят, жизнеността и подвижността на сперматозоидите. Оттам идва и допускането, че не само тези външни критерии, които стандартно оценяват качеството на семенната течност, но и самият генетичен материал вече не притежава всички необходими качества.

И какви са рисковете или по-точно последствията от оплождане с не особено качествен репродуктивен материал?

На първо място, една двойка, предприемаща опити за забременяване в по-рискова възраст, може да очаква, че това ще стане по-трудно. Има много проучвания, които доказват, че макар и не с осезателна тежест, в много аспекти на репродукцията напредващата възраст на мъжа оказва негативна роля. Интересно е, че няма данни напредналата възраст на бащата да е свързана с детската смъртност в кърмаческия период, но такава е намерена при поколението на мъжете под 20-годишна възраст. Разтревожени сме от факта, че бременностите при непълнолетни родители не са изключение в нашата страна.
Друго интересно проучване посочва, че някои усложнения в протичането на бременността, например високо кръвно налягане при бременната, се срещат по-често при жени, чийто партньор е на над 40-50 години.

Няма ли заболявания, свързани с напредналата репродуктивна възраст на мъжа? Нас, жените, ни плашат със синдром на Даун, ако забременеем след определена възраст...

Генетичният материал в половите клетки на мъжете и жените е склонен да претърпява различен тип дефекти. При яйцеклетките с напредването на репродуктивната възраст грешките засягат по-големи генетични участъци, цели хромозоми. Ефектът върху плода е сериозен (например синдром на Даун) и може да се открие дори и по време на ембрионалното развитие. При мъжете възрастта води до риск от възникване на по-дискретни промени в генетичния материал и последствията са свързани предимно със заболявания на по-зрялата възраст. Едно от първите генетични заболявания, за което е намерена връзка с напредналата репродуктивна възраст на мъжа, е ахондроплазията – нисък ръст и къси крайници, така наречените хора джуджета. Една доста голяма група медицински проблеми, които често се наричат предразположения, също показват асоциация с възрастта на мъжете – някои форми на умствено изоставане, Алцхаймер, шизофрении, аутизъм...

Рамажит Рагав
Искате да кажете, че това са заболявания, развивани по-често от наследници на по-възрастни бащи?

Да, възможно е поколението на по-възрастните бащи с по-голяма вероятност да развие тези състояния. Сложно е да се даде точна прогноза и оценка на риска, тъй като по правило тези заболявания са комплексни и въпреки че в тях има генетична компонента, има и силно влияние на много други фактори – културални, индивидуални, дори поведенчески. Всички тези заболявания, които цитирах, се развиват в зряла възраст, затова проведените на този етап изследвания са ретроспективни. Подбират се групи пациенти с Алцхаймер, аутизъм или други проблеми, правят се изследвания, за да се намерят допирните точки, и в много случаи резултатите показват, че възрастта на мъжа не е за пренебрегване като елемент за оценка на риска. При умствено изоставане в смисъл на по-нисък интелект и трудна социализация отново е налице фактът, че не само напредналата репродуктивна възраст при мъжете, но и тази под 20 години се определя като рисков фактор.

Съзирате ли нещо притеснително в тенденцията хората да стават родители все по-късно?

Естествено, това има своите последствия. Доста медицински дейности инвестират сериозни средства в преодоляване на проблемите на късното родителство. Вижте колко се разшириха програмите за асистирана репродукция, грижите за недоносените деца, които частично също са последствие от късно реализирани бременности. Хубаво е да гарантираме на децата си стабилност в рамките на нашите финансови възможности. Но нека не забравяме, че като биологичен вид нямаме адаптация за по-късни репродуктивни начинания. По-мащабната статистика, с която работим, показва, че не е абсолютно правило лимитът на възрастта, след която нещата задължително при конкретния човек ще бъдат с лоша перспектива. Но трябва да имаме предвид, че те няма да се развият и в по-благоприятна посока. Така че наред с организацията на личните приоритети да не забравяме, че сме биологични същества, за които е по-добре да оставят потомство и да го отгледат в оптимална биологична възраст и тя за мъжете е до 40-45 години.

Има ли мъже в по-напреднала възраст, които идват да се консултират с вас преди да пристъпят към създаване на поколение?

Не, но това не е поради липса на отговорност, а защото повечето проблеми, които се обсъждат, не са в групата заболявания, които може да се диагностицират или определят като риск с конкретни лабораторни изследвания. И друго – това са състояния, които засягат проблеми в зрялата възраст. Дори да преценим подобен риск, никъде в здравеопазването не се прави профилактика по отношение на Алцхаймер или шизофрения, тъй като не се знае дали ще доживеете до годините да ги отключите. Профилактиката като цяло е насочена към по-рано изявяващите се заболявания и тежки синдроми, а те в по-висока степен са присъщи на женската репродуктивна система.

Кой е най-възрастният татко, когото познавате?

Познавам няколко 57-60-годишни мъже, които искаха консултация по повод предстоящо бащинство. Определено бяха загрижени за здравето и бъдещето на децата си, но се замислям дали си дават сметка доколко пълноценно могат да участват в тяхното израстване.

 

Възрастни татковци:

Чарли Чаплин става баща на последното си, осмо дете, от Уна О’Нийл, когато е на 72 години. Умира на 88.

Най-старият мъж, станал баща, е индиецът Рамажит Рагав – първото му дете от 50-годишната Шакунтала Деви се ражда, когато той е на 94. 

У нас бизнесменът Петър Манджуков отпразнува 67-ия си рожден ден едновременно с раждането на втория му син от брака му с 40 години по-младата Иванета.   

На 68 години Пабло Пикасо става едновременно и баща – на Палома, и дядо – на Паблито, син на неговия първороден син, появил се на бял свят, когато Пикасо бил на 40 и женен за балерината Олга Хохлова.

На 68 Робърт де Ниро стана татко на шесто дете, като разликата между него и първото му дете е 40 г. Историята мълчи дали момиченцето, родено от сурогатна майка, е плод на замразен репродуктивен материал от Де Ниро и 56-годишната му съпруга Грейс Хайтауър.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР