Душата ни играе паневритмия

На Седемте рилски езера се провежда Лятната духовна школа на последователите на Петър Дънов

Лилия Илиева 14 August 2013

Всяка година от 1 до 20 август на Седемте рилски езера се провежда Лятната духовна школа на последователите на Петър Дънов. На 19-и е празникът с паневритмия, в която участват над 2000 души от петте континента. Това е мощна молитва за духовно израстване на света чрез танц за постигане на вътрешна хармония и любов. Може ли всеки да се включи в този „жив организъм“ и да достигне до трансцендентното – попитахме Галина Герасимова, управител на издателството, и Андрей Грива, връзки с обществеността на Общество Бялото братство.



Г-жо Герасимова, затворено общество ли е Бялото братство, или всеки може да дойде на летния събор в Рила?
Хората, които се смятаме за последователи на това учение, знаем, че Бялото братство е идея. Учителя говори същото, което говорят всички велики духовни учители – за връзката ни със светлината, с Бог, с великия космичен център, за отношенията ни с ближния и с природата. Обществото на Бялото братство е абсолютно отворено, Учителя е казал: „Никого не каним и никого не гоним.“ Ако се съобразяваш с нещата, които са важни за тази идея, ти си част от тази общност. За лятната школа е малко по-деликатно, защото от Национален парк „Рила“ ни разрешават за 20 дни точно определено пространство и в дните около празника става трудно да се поберем всички, но сме благодарни, че от НП „Рила“ проявяват разбиране.
Какво се случва на Рила?
Галина: За хората от Бялото братство духовната школа е съзнателна работа, а не къмпинг, на който отиваш да си починеш и да се порадваш на красивите гледки. Правим молитвени наряди за България и за цялостна хармония, четат се лекции, изнасят се концерти, правят се курсове и т.н. Знаем, че всички сме един организъм и когато човек чисти себе си, пречиства всичко около себе си.
Андрей: Учителят извежда Братството на Рила през 1929 г. и първата беседа, която изнася там, е „Абсолютната чистота“. Тя се отнася както за духовния, така и за материалния свят. Сега говорим за „екология“ – дума, която придоби популярност едва преди 30-40 години, а много преди това Учителя обяснява единството ни с природата и набляга върху съзнателната ни връзка с нея. От години имаме практика два дни преди събора да почистваме целия циркус на Седемте езера. В 12 ч. на обяд едновременно на всичките езера се прави молитва, прочита се съответен цвят от „Завета на цветните лъчи на светлината“, символично свързан с всяко езеро, и за няколко часа събираме десетки чували с отпадъци от целия район. Денят приключва с пречистващ огън до хижата и много песни.
Може ли да участваме в паневритмията?
Андрей: Всеки, който е добре запознат с паневритмията, може да участва. Ако говорим за здравословен живот, това е хубав начин да откриеш себе си в природата и природата в себе си. Самото тяло има енергиен ресурс, който малко използваме, а паневритмията ни позволява да го развием повече. Това е ново усещане за себе си, за другия до теб, за всичко което ни заобикаля.
Галина: Еуфорията на празника е голяма, наистина се получава магия, когато видиш тези 2 до 3 хиляди души да играят в идеални кръгове, един самоорганизиращ се организъм, абсолютно дишащ кръг. На празника на 19-и енергията е толкова силна, че човек трудно може да издържи и да не влезе в кръга. В най-външния кръг обикновено играят най-стабилните хора, които поддържат конструкцията, защото ако влязат няколко двойки, които не знаят какво правят, би могло да се стигне до объркване. Но никой няма да те изгони.


Андрей Грива и Галина Герасимова

Необходима ли е предварителна подготовка?
Галина: Да, по-добре е, когато осъзнаваш всяко движение. Сега е лесно да се учи паневритмия, има курсове за начинаещи, както и за усъвършенстване, има учебни филми, литература, семинари. От 22 септември до 22 март се обучаваш, от 22 март до 22 септември се играе всеки ден паневритмия в почти всички по-големи градове в страната.
Действа ли паневритмията пречистващо?
Андрей: Изключително, в паневритмията можеш да намериш равновесната си точка и да достигнеш до хармония със себе си и тогава имаш какво да дадеш на човека до теб. Не натоварваш другите с проблемите си, ти си канализирал отрицателната енергия в нещо по-позитивно. Паневритмията е балансиране на вътрешните енергии с енергиите на природата и с човека до теб. Дори когато имаш сериозен проблем, в паневритмията можеш да го преосмислиш. А когато се качиш високо на Рила и постоиш няколко дни, виждаш как проблемите ти постепенно се смаляват. Разбираш колко много си бил потопен в материалното и всъщност колко по-малко зависиш от него. Човек се замисля за истинските стойности на нещата.
Много чужденци участват в паневритмията. Как я разбират?
Галина: Интересно е, че само 70 години след кончината на Учителя това, което е оставил като наследство, е стигнало до петте континента. Изненадаха ни гости и от места, които търсихме на картата – Мартиника, Мадагаскар, Тасмания. Как научават паневритмията ли? Ами това е все едно някой да те учи да пиеш вода. Това са естествени архетипни движения. Душите ни играят паневритмия.
Андрей: За много хора от чужбина България звучи така, както за нас звучи Тибет – духовно пространство. А паневритмията се е превърнала във визитна картичка на България. Ритъмът и мелодията са основата за постигане на хармония. От тай чи до литийното шествие също има ритъм, движение, закономерност, която помага на човек да влезе в едно по-различно от всекидневното състояние.
Какво според вас ги обединява?
Галина: Ние всъщност сме светлина. Материята е сгъстена фина енергия, светлина. Пратъканта на нашето материално битие са ритъмът, звукът и цветът. И всяка енергия трепти на някаква честота, която привлича и е привлечена от подобна в съответната вяра, учение, религия. Истински вярващите хора нямат помежду си проблеми независимо дали са мюсюлмани, християни, будисти. Те знаят, че Бог е един.
Може ли чрез паневритмия да се постигне усещане за това, за което говорим?
Галина: Абсолютно. Имала съм преживявания с паневритмията, когато се усещаш като частица от тази светлина, която сме всички. На Рила става най-лесно, защото средата е такава, но ми се е случвало и на полянка с няколко души и една цигулка някъде в Панагюрище или на крепостта във Видин да имам същото мистично преживяване, което не се забравя никога. Просто това е врата към светлината и към тази хармония, към която всеки се стреми.
Може ли всеки да достигне до това състояние?
Галина: Сега станахме много глезени и всеки иска с тридневен курс да направи чудеса – да балансира енергии, да вижда аури, да получи документ за ясновидство... (Смее се.) Ако някой мисли, че като дойде в Братството ще получи хапче, с което да разреши проблемите си, това е заблуда. Пътят на всяка духовна школа е труден и за да се научиш да транс-формираш негативните състояния – агресия, стрес, предразсъдъци, страхове, – се иска много работа.  Имам любима мисъл на Учителя: „Вие искате светът да се оправи. Светът първо във вас трябва да се оправи.“ Защото всичко е израз на нашия вътрешен свят.
Повече информация на www.panevritmia.info


Из беседите на Петър Дънов
„Онзи човек, който живее Божествен живот, като мине през някоя гора, ще знае какво да прави. Той ще полее най-малко 40-50 дървета, ще изчисти най-малко 10 запушени извора, на някои реки ще направи бродове – това е разумният човек. Знаете ли какво представляват тези извори? Това са изворите на всеки човек в света. Ако ти изчистиш един запушен, потънал в прах извор, откъде знаеш – може би този извор съответства на живота на някой държавник в обществото. Когато човек не знае да си помогне, чувства живота си запушен, затруднен. Ако ти изчистиш извора на този човек, ще помогнеш да се просвети умът му. На него не му идва наум да отиде горе в планината и да изчисти своя извор. Къде е този извор? Може да е на Витоша, може да е на Мусала, а може и да е на друга планина. Аз бих желал българите да чистят тези извори. Ако всяка година биха ходили да изчистват Горното езеро на Мусала, знаете ли какво щеше да стане с тях? Няма да кажа какво биха придобили те. Доколкото е изчистено онова езеро на Мусала, дотолкова са изчистени и техните работи. Казвам: обръщайте внимание на малките работи в живота.“
„Трябва да разбирате основно нещо в живота: дойде ли Любовта в него, всичко ще дойде; не дойде ли Любовта, всички неща са безпредметни – знанието е безпредметно, истината е безпредметна, всички изкуства са безпредметни.“

из книгата „Мисли за всеки ден“ на издателство „Бяло братство“. В книжарницата на издателството може да намерите книги, музика и филми за Паневритмията и над 300 заглавия с беседите на Петър Дънов. Адрес: София, ул. „Ген. Щерю Атанасов“ 2


ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР