Операция „чисти стъпки“

Има проблеми, за които не ви се иска да говорите, или мислите, че са несериозни. Един от тях е гъбички по ноктите.

Свобoда Сидерова 19 November 2012

Има проблеми, за които не ви се иска да говорите, или мислите, че са несериозни. Един от тях е гъбички по ноктите. Ако обаче спешно не се заемете с решаването му, скоро другите ще разберат.

На ноктите ви са се появили странни петна. На всичко отгоре се станали ронливи. Уви, симптомите няма да изчезнат с пиене на витамини. По всяка вероятност ще се наложи да се откажете от сандали. А така също от педикюр, плаж и басейн. Макар че не по-малко важна от естетиката и дискомфорта е медицинската страна на проблема, решение има. И то е новаторски метод на базата на селективна фототермолиза. Или простичко казано, лазер. За повече информация се обърнахме към д-р Мая Тачева от дерматологичен лазерен център Panderma, София, бул. Цар Борис III No 69 (локалното на Цар Борис III и ул. Нишава, тел. 02/869 12 10; 0888 308 249)

Д-р Тачева, опасни ли са гъбичките и защо?

Те са сериозна и коварна инфекция, която може да пипне всеки и която без лечение прогресира. Пренебрегвайки я, не само отслабвате имунната система, но провокирате алергии, рецидиви на дерматит, екзема и псориазис, бактериални усложнения. Да не говорим, че излагате близките си на риск. Според статистиката всяко 3-о заболяване на кожата е гъбично. С напредването на възрастта нараства 2,5 пъти на всеки 10 години при 50% от хората. Искам да подчертая - гъбичките по нокътя не минават от само себе си, нито пък от народни средства. Лечението им е ефикасно, стига да започне навреме.

Причините за появата им?

Носене на затворени и тесни обувки (индийците рядко боледуват от гъбички на ноктите, защото ходят боси и кожата им „диша“), стоене в среда с повишена влажност, общи обувки, ходене боси в басейни или на други обществени места.

Как се разпознават?

По промяната на цвета на нокътя и различните етапи на деформация: удебеляване, чупливост и разрушаване. Без лабораторни изследвания дори най-опитният лекар не може да е 100% сигурен. Със стерилен инструмент се взема част от нокътя и срещу 20 лв. се изследва в микробиологична лаборатория. Така се избягват неефективното лечение и напразното харчене на средства.

Само от гъбична инфекция ли жълтеят и се удебеляват ноктите?

Понякога промяната е свързана със състоянието на вътрешните органи: сърдечносъдова и белодробна недостатъчност, дисфункция на бъбреците и черния дроб, прием на силни лекарства, травма на краката...

Защо лазерна корекция? Нали има високоефективни антимикотични лекарства, както и лакове за нокти и писалки?

Да, но първите са токсични за черния дроб, макар че напоследък времето им на приемане се съкрати на 2-4 месеца или няколко седмици. Локалните средства не проникват достатъчно дълбоко в нокътя. Дори и след най-щадящото хирургично остраняване на пластината има риск от трайна деформация. Ако е поразена 1/3 от нокътя, и то само на двата палеца, по преценка на дерматолога лазерната корекция може да се замени с подходящо лечение.

Какво представлява лазерната терапия?

Обработвайки цялата поднокътна повърхност, лазерният лъч стерилизира само спорите, без да въздейства на здравите тъкани. Интегрирана система за контрол на температурата поддържа оптимални градуси за ефикасно и същевременно безопасно лечение, неизискващо анестезия. Подобрение има още след първата процедура, която продължава 15-20 минути, и то ако се обработват всички пръсти. Правят се около 10 сеанса през 15 дни. След курса трябва да изчакате нокътя да израсне (6 до 12 месеца), за да се прецени ефектът.

Как можем да предотвратим появата на гъбички?

На басейн или сауна задължително носете джапанки или чехли. След къпане подсушавайте старателно краката. Не пробвайте нови обувки на бос крак. Всекидневно сменяйте чорапите (желателно е да са памучни). По-малко ходете в маратонки и ползвайте антимикотичен спрей.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР