Чисто изкуство

С демакияжа отдавна сте на „ти”. Помислете пак. Новото поколение почистващи средства толкова дръпна напред, че все повече прилича на изобразително изкуство. Ако правилно подберете съставките за „грундиране”, защото какво друго е чистата кожа, ако не платно, ще заслужите овациите на публиката

Свобoда Сидерова 05 October 2009

по протокол
Класическата последователност на професионалното почистване – мляко-вода-тоник-крем, е дело на Макс Фактор. За да свали създадените от него сценични мазила, бащата на съвременния грим използвал вазелин. Мазният филм отстранявал с гореща вода със сапун. Обтриване със спиртен лосион предотвратявало разширяването на порите. Последният етап – крем с ланолин, премахвал чувството за стегнатост. 

 

Това, че Салма Хаейк не се мие сутрин, а само пръска лицето с мека хладка вода, да не ви притеснява. По-важно е да се съсредоточите върху новата тенденция. Концепцията „неутрално почистване” e аут. Нейното място зае активното с антиейдж ефект. Което значи  изравняване на релефа, предотвратяване загубата на еластичност и блясък и други екстри. Неслучайно Chanel, Helena Rubinstein, Lancome и Clarins обновиха почистващите си линии.  

активно почистване
Някои съвременни демакиянти съдържат гликолова киселина и витамин С. Но дали антиейдж съставките са ефективни, след като ги измиваме после? Що се касае до първата, отговорът е да. Свойствата на гликоловата киселина да излющва, да омекотява кожата и да намалява петната са известни. Най-големият й бонус е, че след нея останалите продукти по-бързо проникват в кожата. Препоръчва се както за смесена или проблемна кожа, например гелът за дълбоко почистване Normaderm на Vichy, така и за всеки тип (ексфолиант за лице Peel Mе Perfectly на Givenchy). В състава на почистващите средства ефектът на витамин С не е като при кремовете, но си струва усилията заради комплексното действие. Както казват от L’Oreal, „защо да отмивате следите на деня, след като можете да изтриете годините”. Ноухауто на млякото Revitalift на L’Оreal е с витамин С в ролята на антиоксидант и ускорител на блясъка и изглаждащ гликолов комплекс. 

 

динена кора за свободните радикали
Тъй като са мастноразтворими, традиционните антиоксиданти – витамин А и Е, са персона нонграта в демакиянтите на водна основа. Белите престилки намериха цаката на разрушаващите всичко по пътя си агресивни частици. Clarins вложи във всичките си продукти защитен комплекс срещу различните видове замърсявания, включително и електромагнитните вълни. Две изключителни съставки – микроорганизъм и розова родиола (златен корен), помагат на кожата да оцелее в мегаполисите. Нelena Rubinstein разчита на пречистващия екстракт от моринга - индийско дърво, растящо в сурови условия. Тайната на почистващата серия на Chanel e екстракт от североноамериканска магнолия. Благодарение на защитния си смолист слой листата на растението поглъщат и задържат токсичните отпадъци и вредните частици от въздуха.

 

пяната ще спаси красотата
След триумфа в макияжа пяната превзе и почистващите средства. Ако не си представяте живота без най-нежната и най-въздушната от текстурите, трите Doux Nettoyant Moussant на Clarins ще ви допаднат. Още по-богата пяна, естествена почистваща основа от кокос и невероятна нежност (семена от памук, използвани от африканките при грижите за новородени). И най-взискателната чистофайница не би могла да иска повече. При това всяка една от пените е обогатена според типа кожа. Тази за комбинирана и мазна съдържа стимулиращи клетъчното обновяване алфахидроксикиселини от тропическото дърво тамаринд. По състав пяната Carrot Invigorating на Dr Renaud го докарва на крем: морков-антиоксидант и соеви протеини за клетъчен растеж.

 

операция „черни точки” 
Комедоните (черният цвят на мастните „запушалки” е от окисляване) привличат вниманието към порите. Почистването им е трудно, а и следите, които остават, не се отстраняват лесно. Решението е средство със салицилова киселина. Ефектът й – антибактериален, себорегулиращ и излющващ, няма равен на себе си. Освен наличието на бетахидроксикиселина другият плюс на дълбоко ексфолиращия крем на Garnier e възстановяващ кожата екстракт от боровинка. L’Oreal и Neutrogena също предлагат черноточкови трепачи съответно продукт 2 в 1 – измиващ гел и маска и всекидневен скраб. При незадоволителен резултат вкъщи опитайте химичен пилинг или почистване с вакуум в салон.

 

разтворете обятия
Струва си да запомните думата micellar, оттук и терминът мицеларна вода, особено ако кожата ви е чувствителна или пък не обичате плацикането с вода. Уникални молекули притеглят замърсяванията като магнит, без да нарушават целостта на кожата. За томаневерниците ще споменем, че безцветната течност отлично дегримира и отстранява дори следи от флумастер. И то без да оставя и най-малкия намек за присъствие на лицето. Физиологичният мицеларен разтвор на La Roche-Posay например дължи оптималната си поносимост на меки почистващи съставки, използвани в капки за очи. Мицеларният лосион на Lierac може да се похвали с антиейдж комплекс от липа, слез и овес.

 

нежност, твоето име е вода
Още една вода, но не мицеларна, а освежаваща, се изкачи в класациите. Жените, чиито макияж е повече от скромен, ще я оценят, както заради чувството на свежест като след измиване с вода така и заради свойството й да разглажда малките бръчки от дефицита на влага благодарение на съдържащата се хиалуронова киселина. Наред с почистващите вещества безалкохолната прозрачна течност съдържа още куп полезни съставки. Белият чай и екстрактът от еделвайс в Cleansing Water Eyes&Face на La Prairie например предлагат на кожата печеливша комбинация срещу свободните радикали. Хидратиращият и релаксиращ спрей Mist Me Gently на Givenchy пък може да се използва още и за фиксиране на грим. „Водите” на Chanel, Dior, Clarins и L’Oreal също заслужават внимание. 

 

маслена революция
Преди „мазното” почистване звучеше като ерес, но вече не е така. Козметолозите са категорични – само по себе си то не предизвиква пъпки. Напротив, не само разтваря водоустойчивия макияж, но и хидратира кожата. И не само това. Маслените  вълшебства омекотяват и успокояват сухата и чувствителна кожа, нормализират работата на мастните жлези при мазната и помагат на проблемната да се справи с възпаленията. Веднъж стъпили на „хлъзгавата” пътечка, не трябва да променяте навиците си. Маслата се използват както с вода, така и без и са подходящи още за почистване на очи и на устни.

 

медено СПА
Свърши се. Почистването вече не е тежък физически труд, а удоволствие.  L’Oreal, Clarins, Lancome и Clinique се отчетоха с продукти, чиято вълшебна текстура преминава през няколко фази. Балсамът Aromatic Cleansing на Darphin също обещава да се превърне в сензация не само заради фокусите – от „мед” се преобразува в масло, а при контакт с вода - в мляко, и райския аромат. Техниката на нанасяне - стопляте малко от него в дланите, вдишвате 3 пъти и разпределяте, е истинска ароматерапия. Етерични масла от палисандрово дърво и иланг-иланг благотворно влияят на духа и перфектно подхранват сухата и зрялата кожа. Балсамът е подходящ още за жени с мазна кожа и за мъже.

beauty лексикон в стил мис Пропър
Пилинг или скраб? Тоник или лосион? Пяна или мус? Разлика няма.  Важно е не името, а целта и съставът. В скраба за мазна кожа ще откриете гранули с различна големина. Тези за суха разчитат на фина пудра, успокояващи екстракти и нежни масла. При пяната и муса „играе” опаковката. Ако флаконът е с помпа, гелът предварително се разпенва. Мусът пък е в аерозол. Неслучайно наричат лосионите-тоници активни разтвори. Super Aqua-Lotion на Guerlain с екстракт от пустинна роза увеличава хидратацията с 12% за 6 часа, Life Ritual на Нelena Rubinstein пък предпазва колагена от разрушаване. A Future Solution LX на Shiseido подобрява не само тена, но и емоционалното състояние. 

 

полезни съвети
 способността на хлора във водата от крана да образува свободни радикали расте с повишаване на температурата. Затова се препоръчва миене с леко топла или още по-добре хладка вода   
 пилингът се прави с една ръка, с разтворените показалец и среден пръст на другата притискате кожата да не се разтегне. Времетраене: 3 минути – мазна кожа, 2 – нормална, и 1 – суха
 грешка е да мислите, че колкото повече се пени гелът, толкова по-добре почиства кожата. Съвременните средства почти не се пенят, а обилната пяна е признак за съставка, лишаваща кожата от необходимите липиди
 „скърцането” на кожата след измиване е знак за последваща активизация на мастните жлези, сухост или нарушена защита срещу бактерии. Хидролипидният слой на кожата се възстановява със спрей с термална вода  
 ако сте склонни към образуване на черни точки, ползвайте макияж с надписа non-comedonic
 оптималният начин за нанасяне на активен лосион-тоник е чрез пулверизиране на вече почистената кожа. Така активните съставки равномерно проникват в горния слой

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР