любовни квартири, пари и мръсни чинии
01 October 2007
Какво е останало от модела "той носи парите, тя върти къщата", когато става дума за днешните млади двойки?
Пет двойки
разтварят вратите на своите любовни квартири, за да разберем кой за какво си
харчи парите, кой мие чиниите и изхвърля боклука, за какво не им стигат
левчетата и за какво си мечтаят. Психологът на "Ева" ще анализира що
за отношения имат тези подбрани от нас двойки, които за първи път свиват
гнездо.
текст: михаела петрова и елка влаховска
фотография:
калин руйчев и станимир кантарджиев
Люба Златанова, 21 г., студентка френска лингвистика (месечен доход - между 150-200 лв., работи от време на време в павилиона на сестра си).
Живеят заедно от десетина месеца в жилището на Явор заедно с неговата майка, баба, брат, сестра (фамилията на прочутия български поет Дамян Дамянов) и немската овчарка Мурджо. Тяхното царство е в малка стая, която винаги изглежда разхвърляна, макар и подреждана непрекъснато.
Разходите по апартамента са грижа на Явор. Хранят се предимно на общата трапеза в голямото семейство. Когато излизат, предпочитат да отидат на кино, вместо по кръчми и клубове. Но затова пък канят гости. Всяка вечер си взимат видеокасети и играят на електронни игри с Play station. Дори когато имат гости.
Люба харчи пари най-вече за дрехи. Без да се замисли, дава пари за козметик, фризьор и боя за коса. И за козметиката на Буржоа и Лореал. Явор харчи пари главно за музикална техника и електроника. Съблазняват го дори домакински уреди от типа миксерчета, тостерчета, всякакви битови електронни бъзикни. Истинската му мания са ножовете. По колата също отиват доста пари. Двамата се гордеят, че това е шкодата (ама, не Фелиция, а 120 L) с най-доброто музикално оборудване.
Люба няма забележки към парите, които Явор харчи за своите мании и удоволствия. "В крайна сметка парите са си негови." Според Явор Люба харчи разумно, но тъй като е непушач, парите, които тя дава за цигари, леко го изнервят. Понякога му идва нанагорно и от това, че "от време на време тя си купува малко повече обувки".
Явор няма да си купи дъвки за 75 стотинки, след като в аптеките са по 50, а в "Метро" му излизат по 40 пакетчето.
Твърди, че парите ги криел от себе си, не от нея. Иначе се изкушава и може да ги похарчи наведнъж.
Подаряват си предимно дрехи. В началото на зимата с всичките пари, които изкарала, Люба му купила едно яке, което той много харесвал. Знаела, че после ще се налага всеки ден да й дава пари, но тя смята, че е по-важен жестът. Парите, които той й дава за дрехи (и за обувки), не ги слага в графата "подарък". Щом ще е изненада, трябва да отвори пакетче по някакъв повод.
В къщата тя размества мебелите по стаите, прибира дрехите, чисти, изхвърля боклука. Той гаси лампите, а и телевизора, радиото, всичко, което би останало включено, ако се разчиташе на нея. Прибира чашките, които тя си натрупва на нощното шкафче, и оправя леглото всяка сутрин.
Тя не би
работила никога вече като сервитьорка (след пет години в бранша). Той обаче би
работил всичко. Мечтаят да заминат за малко в чужбина. Да поработят, да
припечелят и пак да се върнат. Искат да си купят нова кола.
Тони Рапонска, 31 г.; моден журналист в БНТ
Антони (Тони) Мирков - 41 г.; оператор в БНТ
(И двамата
са на телевизионна заплата без право на хонорари от БНТ, съгласно трудовите си
договори нямат право да я споменават, но при всички случаи не е висока; рядко
им се удава случай да вземат хонорар от друга медия). Не са женени.
Живеят заедно от 10 години в наследствен апартамент на Тони Мирков. Кучето им - булдогът Джери, отмерва
летоброенето на тяхната връзка. Парите им са общи. Сметките за ток, парно,
телефон плаща, "който която бележка хване". Благодарение на
времената, в които са получавали и заплати, и хонорари, са обзавели къщата
доста прилично и са си купили старо БМВ. Предпочитат да се хранят вкъщи и да
пазаруват на едро приблизително 2 пъти в месеца. Ходят и по заведения, но все
по-рядко. Коктейлите и светските събития, на които канят Тони Рапонска,
удовлетворяват "глада й" за "отъркване в обществото", а
Тони Мирков е безразличен към подобни масовки.
Тя харчи парите си предимно за козметика, дрехи, хубаво бельо и за дребните порцеланови фигурки, които заедно събират. Имат голяма колекция на малки камбанки - от цял свят. Неговите разходи не я дразнят, не е от типа мъже, които си изпиват заплатата с приятели.
Той харчи парите си предимно за храна, бензин и дрехите от първа необходимост. Без да се замисля, дава пари за колички размер 1:36. Дразни се, че Тони си купува много декоративна козметика, защото "давала луди пари да си разваля кожата".
Тя оправя
леглата и готви. Тези две неща не му ги поверява. Миенето на чинии, чистенето с
прахосмукачка е обща работа. Той реже хляба, хвърля кофата за боклук и връща
бутилки. Мечтаят за нова кола.
Георги Ганчев, 32 г., консултант "Връзки с обществеността" (приблизителен месечен доход 1000 лв.). Връзката им е от 8 месеца
Не живеят заедно официално. В събота и неделя, със ставането Ани отива в квартирата на Жоро, за да си изпият кафето заедно, да му донесе нещо за хапване и така нататък. Обикновено се хранят по табиетлийски места. Към 9 вечерта вече са седнали на маса в някоя от любимите им "дупки" - клубовете, в които "неофициално" живеят. Жоро е маниак готвач. В квартирата обикновено той готви. Ани седи в едно ъгълче на кухнята и си приказват.
Ани си харчи парите предимно по заведения. Обикновено си делят сметката, но се случва, който има повече пари днес, да я поеме цялата. Дрехи си купува рядко. Когато й дойде "ищах" за нещо ново, влиза в магазини с дрехи тип "Мейсънс" и пазарува, докато не изхарчи цялата си заплата. После може да не влезе в магазин за дрехи и една година. Козметика не й се налага да купува, тъй като: "Ние, журналистите, нали подлежим на рушвети, за Нова година ми подариха пълен комплект на Л'Ореал. Сигурно ще го ползвам цяла година." Непрекъснато е с по три заплати авансово и е убедена, че и три пъти по-голяма заплата да получава, едва ли ще й стигне.
Жоро си харчи парите предимно за наем на квартирата, режийни и "консумативи". Имал предвид Джак Даниелс, Джей Би, боб, леща, яйца на очи, такива неща. Дрехи не си купувал. Приятели, които живеят в чужбина, му носели дрехи. Без да се замисли, Жоро дава пари за кръчми, цигари и алкохол.
Разходите на Ани не го дразнят, дразнел се, когато тя не иска да прави разходи.
Без да се замисли, Ани харчи за всичко, което й хрумне, когато току-що е взела пари.
Мрази да дава пари за неща, които може да получи даром. За безсмислен разход смята 11-ото уиски на Жоро.
Ани няма ангажимент по отношение на чистотата и домакинството на Жоро, но се грижи за украсата. Тя купува онези неща, които ще й създадат усещане за уют, когато е при него.
Мечтаят за
къща в някое селце от типа Ковачевица.
Иван Колев, 26 г., треньор, женени от 2 години, общ доход на семейството 850 лв. на месец.
Живеят под наем в гарсониера. Нямат "твои" и "мои" пари, а обща семейна каса. Смятат, че няма смисъл от брак, ако си крият сметките, и че е неразумно жената да отиде да си купи рокля и червило, а после да каже на мъжа си "дай ми пари, че моите ги изхарчих". Заедно решават кога ще се поглезят и кога ще пестят. "Глезотия" е харченето на месец по 50 лева за видеокасети, което е "един от необмислените разходи" на Ваньо. Имали са и трудни периоди, когато той е бил без работа, но "Мария никога нищо не ми е натяквала".
Ваньо е човек, който може да си купи едно нещо на три месеца, но то ще бъде скъпо и качествено.
Мария мисли по на дребно. Купува си дрехи от пазара, поличка за 16 лева, пуловерче за 10.
Обсъждат покупките и не проявяват своеволие. Освен когато става дума за въдичките на Ваньо. Той твърди, че му е много добра жената и нищо в нейните разходи не го дразни, той бил по-голям прахосник.
Любимите им занимания са да гледат видео и да ходят на гости.
Мария чисти къщата, понякога Иван я отменя, но банята и тоалетната са нейна грижа. Купува храната сама, защото
Ваньо не умее да пазарува. "Все купува неща, които не мога да сложа в тенджерата."
Иван мечтае
за техен собствен дом. Мария се радва на всяка придобивка за дома - например на
покривката за маса "с провансалски мотив", която брат й подарил за
Коледа
Румен
Стефанов, 26 г., завеждащ пласмента в издателска къща, интернет звено, авторски
права ( средно 500 лв. месечно, понякога повече).
Живеят заедно от 3 месеца. В апартамент, собственост на Ива, заедно с 9-годишната й дъщеря Наталия. Все още не са регулирали плащането на сметките. Откакто живеят заедно, той й помага и по отношение на сметките за апартамента, но още нямат изградени навици и задължения. Купуват заедно храната за вкъщи. Обичат да ходят по заведения и обикновено сметката плаща този, който в момента има повече пари, случва се да я делят.
Ива харчи парите си предимно на улица "Иван-Асен". "Установих, че там можеш да намериш абсолютно всичко на съвсем нормални цени...". Не си купува скъпи дрехи, защото и бездруго бързо й омръзват. Държи обаче козметиката й да е качествена. Тя обича да си прави сметка на парите и доколкото може, да ги разпределя до следваща заплата.
Без да се замисли, дава пари за дребни красоти за дома.
Другата й страст са угодийките на ядене - опитва всякакви шоколадови бонбони и купува неща, които ще придадат "празничен привкус" на момента, в който се прибере у дома.
По отношение на Румен я дразнят не толкова разходите му, колкото тяхната стихийност. "Когато е в добро настроение, той е способен да изхарчи цялата си заплата наведнъж."
Румен е бохем. Досега не му се е налагало да плаща наеми, ток, парно, всичко, което е изкарвал, отивало за ресторанти и подаръци. Или както той казва - "за купона". С бохемски жест ми обясни как сега щял да помага за къщата на Ива, но тя не е съвсем сигурна, че той си дава реална сметка какво означава това.
Без да се замисли, Румен харчи пари за всичко, което той нарича "угаждане", например за текила. Смята, че Ива е по-разумният човек от двамата, но признава, че понякога се дразни, когато влязат да купят хляб, а тя не мирясва, докато не свали от всеки рафт по нещо. "Купува дори мляко, а вкъщи никой не го пие."
Вкъщи Ива готви, бърше прах, почиства онези детайли, които искат изпипване.
Румен пазарува и се занимава с грубото почистване - прахосмукачката, прибирането и слагането на масата. Чиниите мие този, който е на кеф.
Боклука хвърлят заедно, сутрин преди работа.
Мечтите им
засега са свързани с това, което могат да си дадат един на друг като отношение.
Смятат, че с бита ще се справят.
Какво е останало от модела "ТОЙ
НОСИ ПАРИТЕ, ТЯ ВЪРТИ КЪЩАТА" при
днешните млади двойки?
валерия дилова, психолог
Известно е, че женският инстинкт се проявява амбивалентно - жената, от една
страна, е майка, защитница, пазителка на домашното огнище, на традициите, а от
друга - е вещица, самодива, сирена, фатална, унищожителка, омайница,
пленителка, вечно изплъзваща се, мистична, тъмна и неподвластна на ограничения.
В житейското си странстване всеки мъж като Одисей се сблъсква с тези две страни на женската същност - той се оставя да бъде омайван, но и се стреми към сигурност, спокойно пристанище, в което да го чака една вярна Пенелопа.
Ако от тази позиция разгледаме петте двойки, ще разберем в какъв стадий е всяка и дали алхимичната сплав между двамата се е получила. Ключът е скрит в женското поведение, в способността и желанието на жената да "върти къщата" и в отношението към парите. По този показател петте двойки попадат в две различни групи.
Първата група е на необвързаните в "семейна" единица. Жените все още са в "самодивския" период. Двойките нямат общ бюджет, отговорност към общо жилище и свързаните с това разходи.
Явор и Люба имат обща стая, но тя е част от жилище, в което живеят с близките и кучето на Явор. Най-вероятно затова позитивният женски инстинкт не се е пробудил в Люба и тя има нихилистично отношение към този дом, който съзнателно или несъзнателно отхвърля. (Въпреки че чисти и оправя, стаята им вечно е разхвърляна. Леглото, сакрален атрибут във всяко семейство, оправя той.) Тя харчи своите пари за дрехи или за скъпи подаръци на Явор - така засвидетелства чувствата си към него, но не към съвместния им дом. Той плаща ежедневните разходи и се опитва да гради общо гнездо, като купува домакински уреди. Тя не е против: парите са си негови, но в това подтекстово звучи: а моите са си мои. Но не е мъжка работа виенето на гнездо. Може би затова мечтаят да заминат за малко в чужбина - явен стремеж към обособяване и проверка на връзката им.
Сходни са отношенията между Ани и Жоро. Те прекарват времето си по клубове и кръчми, харчат парите си заедно, но всеки си има своя сметка. Ани харчи за всичко, което й хрумне, докато Жоро харчи предимно за наем на квартирата и режийни, това е само негова грижа - той домакинства, чисти и готви, а Ани го наблюдава. Тя също купува - компактдискове и онези неща, които ще й (а не ще им) създадат усещане за уют.
Следващите две двойки очертават групата на обвързаните в "семейна" единица. Жените са поели функциите си и "въртят къщите", поели са и съответните отговорности. Всяка малко или повече е ограничила личните си разходи. Надделяла е грижата за дома - самодивите са станали жрици на домашното огнище.
Тони и Антон живеят в неговото жилище, но са го обзавели заедно, имат обща колекция от фигурки и камбанки, които заедно събират (за да им създават усещане за уют). Имат общо куче. Имат и обща кола. Не се дразнят от разходите на другия, защото са в разумни граници. Заедно чистят, но тя оправя леглото и готви, тези неща не му ги поверява.
Мария е по-спестовна и по-отговорна от Иван - като повечето семейни жени знае как и какво да пазарува, защото "Ваньо все купува неща, които не могат да се сложат в тенджерата". Мария определено повече се радва на всяка придобивка за дома, свиди й се да харчи за скъпи дрехи и козметика.
Петата двойка може да се разглежда като преходна. Живеят заедно. Румен помага в сметките за къщата и храната, но още нямат изградени навици и задължения. Ива държи на качествена козметика, но пазарува разумно. Обича да ходи по ресторанти, но купува дребни красоти за дома, които създават уют, по който се отличава истинският дом от общежитието. Ива е по-близо до идеята за обвързаност. Това личи от начина, по който харчи парите си, и от недоволството от неговия начин: дразнят я не толкова разходите, колкото тяхната стихийност. (Трудно й е да приеме произтичащата от това деструктивност и безотговорност към общността, която се опитват да градят). Не случайно засега мечтите им са свързани с това, което могат да си дадат един на друг като отношение.
Архаично звучи разделението на домакинската работа на мъжка и женска, но неизменно женска работа си остава "въртенето на къщата" - жената е тази, в която генетично е заложена грижата за дома, тя е предопределена да създава уюта и топлотата, за да запали огъня в огнището и да му вдъхне живот.