Невероятните приключения на Иван Несторов-Амебата
В Туркменистан, Узбекистан и Бангладеш
Лилия Илиева 25 January 2017
Пред един от най-известните мраморни монументи в столицата на Туркменистан – Ашхабад. Колелото на върха е вписано в книгата за рекорди на Гинес като най-голямото закрито виенско колело
Иван Несторов – един от шефовете на София Мюзик Ентерпрайсис, не само организира концертите на най-големите музикални звезди у нас, но е и заклет пътешественик и покорител на нови земи. След пътешествията му в Източна Африка и невероятните концерти на Ханс Цимер, Queen и Адам Ламбърт, Scorpions, Иън Гилън и много други, той пътува и в Туркменистан, Узбекистан и Бангладеш. Ето какво разказа пред EVA:
С моя приятел Людмил Дуков, когото накратко наричам Лудия, хахаха, отмятаме по план бившите съветски републики. От общо 15 ни остават само 2 – Киргизстан и Таджикистан, които са планирани за следващата година. През септември бяхме в Туркменистан и Узбекистан.
Туркменистан
e доста затворена страна. И много интересна. Седмата в света по най-ниска посещаемост със 7000 туристи годишно и третата – по недемократична система на управление. Проучваха ни месец преди да получим виза. На брадати хора визи не дават. И тероризъм няма. Но не може да се разхождаш просто така. Кацаш, чака те гид от съответните служби. С него мигновено се регистрирате в хотела и в полицията. Всеки намек срещу политическата система се наказва със затвор и депортация.
Нощен живот?
Няма. Отиваме да вечеряме в 20,30 ч. Казват: „Бързичко! Поръчвайте, защото в 21,30 ч. идва полиция и затваряме.“ Но можеш спокойно да се разхождаш и след 23 ч., защото престъпност няма. И дискотеки няма. Барчетата в хотелите работят до 1-2 часа, всички на принципа на караоке. И СПИН, и хомосексуализъм няма, официално.
Столицата Ашхабад е цялата в магистрали, с по осем платна. Чистота. Красота страшна! Всичко е по конец. Небостъргачи, сгради от бял мрамор, на всеки ъгъл – монумент. Имат дори мол. Хората са доволни. Дават се бързи и лесни кредити с годишна лихва 1%. Средната заплата е около 800 евро. Цените на здравеопазването и транспорта са символични. Ток и вода не се плащат. Туркменистан се издържа от газта. Могат да продават на целия свят през следващите 200 години. 80% от страната са заети от пустинята Каракум, в която има подземни кухини, пълни с газ.
Ребърца от динозавър
Много е интересна кухнята. Изключително недиетична. Едно от националните им ястия е ориз, сварен с овнешко в казани с мас. Много вкусно и зверски тежко. Не се сервира след 14 ч. Намаахме една тава и три-четири часа едвам дишахме. Там почти никой не яде риба. Скаридите и раците се смятат за нещо като хлебарките и гъсениците у нас. Ядат говядина, мюсюлмани са, но им е позволено и малко свинско. Овнешко – да. Агнешко – не. Поръчваш ребърца и вместо малки, ти носят едни огромни от „динозавър“. В менюто на многозвезден хотел имаше зайци, меча лапа, крокодил. Много ги ядат тези работи. Но беше доста скъпо за европейци.
Вдигнахме градусите
В ресторантите седиш на маси, но по принцип в Туркменистан се яде на пода, на маса, висока 10 см. Като похапнеш добре, преместваш масата и си полягаш на чергите, на които си седял. Изключително удобно. Въобще странна култура. Всички тоалетни, без онези в петзвездните хотели, които отговарят на тризвездни, са навън. Смятат ги за нещо много мръсно. Вероятно е така. В къщите няма мебели. Защо са ти, при положение че ядеш и спиш на пода? Складираш си дрехите в стаята. Гардероби няма. Всичко се случва в една стая. Много забавно.
Портите на ада
Бяхме в пустинята. Близо до градчето Дерваз има дупка 60 метра широка, 20 – дълбока. Там геолози попаднали на подземна кухина. Никой не се престрашил да слезе в нея, защото била пълна с газ. Запалили го, за да изгори. И гори от 40 години. Наричат я „Портите на ада“. И отиват там туристите с джипа. Спираш, гледаш дупката, разпъваш палатка и спиш. Тоалетната е 10 метра по-нататък – в пясъка. Тоест няма. Няма вода, няма нищо. Вади гидът един спиртник, пали и започва да върти шашлик. Изяждаш шашлика, изпиваш едно шише водка и това е прекарването.
На море
Ходихме в курорт на Каспийско море с фантастична плажна ивица, много по-хубава от Слънчев бряг и Златни пясъци. Напълнихме цели две стаи в един от около 20-те хотела там, които са също много по-хубави от Слънчев бряг и Златни пясъци и абсолютно празни. Жестоки – с басейни, с голф. И в момента, в който си влязохме в стаите, казаха: „Ами сега ще има профилактика. До 19 ч. няма да има вода.“ А морето беше 13-14 градуса.