Фриган за един ден
Или как от уютното си местенце в редакцията на списание EVA скочих право в кофите за смет...
Ирис Крилатска 17 February 2014
Намерих си тенджера, ядох пица на корем, без да си мръдна пръста, и пастет от гъши дроб със съвсем прясно изтекъл срок на годност; запознах се с Маргото и Васко; така и не успях да сключа сделка в секънд хенд, нито да намеря отговор на въпроса какво по дяволите стана с висящите кафета? И за 24 часа не похарчих нито стотинка. Значи можело?!
Първата торба, измъкната от контейнера за смет и преровена – това е най-голямата крачка!“ – гласи последното изречение на една огромна статия, озаглавена Not Buying It, която прочетох в сайта на The New York Times. Един вид – малка крачка за фригана, голяма крачка за фриганството. Материалът е посветен на фриган движението, за което EVA вече писа.
Ще ви припомня само, че фриганството е движение антиконсуматорско, което е тясно свързано със „зелените“, които се опитват да се борят с недостига на природни ресурси, воюват за правата на животните, за опазването на околната среда, противопоставят се на гигантските корпорации, които управляват живота ни, и на изродения капитализъм. Огромна част от тях са вегани и вегетарианци, нямат лични автомобили, не работят и основно – не купуват. Намират си храна от контейнерите в задния двор на големите хипермаркети, или сами си я отглеждат, или обикалят за диворастящи плодове и прочие; или получават храна срещу труда си; събират и поправят изхвърлени мебели и техника, обличат се в намерени или подарени дрехи и т.н. Идеята е да спреш с това бясно купуване на следващ модел телефон, хладилник, кола или каквото и да е, при положение че старите ти вършат прекрасна работа, да си износваш и поддържаш дрехите докрай, да уважаваш храната и да не я прахосваш и въобще да се излекуваш от алчността си, да спреш да бачкаш като луд, за да си позволиш някакви материални неща, от които всъщност не се нуждаеш. И в крайна сметка да се събудиш от консуматорския сън, в който си потънал.
И фригани, и консуматори, всички сме в кюпа на планетата и сме свързани неразривно...
Живея на улица „Св. св. Кирил и Методий“ в София в района на Лъвов мост, Женския пазар и прочие гъмжилници. Наричам този район „една педя под пъпа на София“, защото... хм, ами точно така си е. Идеално място за експеримент на тема „фриганство“. В този район... какво да ви кажа – фриган до фригана. Едва ли има по-тършувани кофи за боклук в столицата от тези около нас, но хайде, и аз сега ще ги прегледам.
Прочетох, че най-добре е ровенето да се практикува рано сутрин или късно вечер. Решавам, че шансът да ме видят съседите е по-малък късно вечер, защото в този квартал хората се залостват още в 8-9 ч. вечерта и никой не си подава главата навън. Истината е, че ме е страх да изляза сам сама да фриганствам по нощите и да претърсвам кофите за безсрамно изхвърлени от местните капиталисти вещи. Никой не се навива да ми прави компания, освен майка ми. „Мамо – казвам й, – отивам да ровя в кофите, за да видя какво е, а ти трябва само да стоиш до мен, че ме е страх от кучета и от истински клошари.“ Обличаме се и излизаме. Аз съм добре екипирана – нося си шапка, хирургически ръкавици и маска за грипозни, джобно ножче и фенерче. Говоря си наум: „Спокойно, това е просто експеримент. Знаеш ли колко хора в Ню Йорк, официалната столица на фриганството, го правят! Ти дори трябва да се гордееш, че правиш това...“ „Здрасти!” – чувам зад гърба си и виждам съседа Ари който държи в ръка огромна яркосиня найлонова торба с боклук и с бодра стъпка се отправя към кофите. „Здрасти, Ари!“ – отвръщам му, макар че ми изкара акъла. „Накъде така по тъмно?“ – пита той весело. „На разходка малко“ – махвам с ръка, без да уточнявам, че всъщност сме в една посока. Ами ако ме беше видял как се вихря в контейнера? Ари мята боклука и се прибира.
Евала за експеримента, но като цяло е тъпо, че хората свързват фриганството само с ровенето по кофите, а то е най-малко устойчивата тактика, която в консуматорския свят важи, но не е решение на проблема и също така в градски условия си като уличен плъх, което е шит. Производство на домашни и събиране на диви храни бейби :) Там евентуално може да се намери някaкво устойчиво развитие, а колкото до секънд хенда - трябвало е да приложиш и практиката shoplifting ;) или пък по етичната практика на натурална замяна, като влизаш в съблекалнята и замениш някоя стара твоя дреха, за съответната секънд хенд дрешка, която си харесаш - никой няма д аобърне внимание, дори и камерите в магазина :D Cheers
gotina statia, osobeno za protejenieto na botev hahahh