Как да родим? Нека прецени лекарят
Съветва д-р Тиана Николова, акушер-гинеколог в АГ болница „Св. Лазар“
Мариана Антонова 13 October 2013
Съветва д-р Тиана Николова, акушер-гинеколог в АГ болница „Св. Лазар“
Тенденцията се появи към 2004 г. и продължи до около 2010 г. От 2011 г. жените предпочитат да раждат по естествен начин. Моят съвет е да не се залита нито в едната, нито в другата посока.
Какво бихте посъветвала жените, които искат да раждат без медикаменти?
Да позволят на лекаря да се грижи за тях. Ако той предприеме медикаментозно вмешателство, да вярват, че го прави, защото трябва. Някои родилки не желаят по време на раждане да им се слага дори абокат, а той е резервен път, ако се наложи да реагираме спешно. Други не приемат окситоцин, който предизвиква контракции на матката и ускорява отлепянето на плацентата.
Нали плацентата се отлепя и от само себе си?
Но тогава кръвозагубата е по-голяма. Някои пациентки мислят, че когато бебето започне да суче веднага след раждането, това ще предизвиква необходимите контракции. Те обаче са малко и слаби. Да не говорим, че понякога матката въобще не контрахира и тогава е задължително да се използва медикамент.
Чувала съм, че французойките след раждане си правят пластика на влагалището и на вагината. Задължително ли е?
Имаме пациентки, които месец и половина след раждането непрекъснато усещат, че нещо им изпада отдолу. Това е знак, че веднага трябва да започнат гимнастика за стягане на мускулите на тазовото дъно. И да продължат да я правят редовно след това, за да не се стигне до увреждане на влагалището. Разбира се, упражненията действат при някои жени, при други – не. Въпрос на мускулатура и на конструкция.
Какво правите, когато упражненията не помагат?
Лазерна пластика на влагалището, която сега е хит по света. След нея прилагаме колаген за моделиране на срамните устни и рехидратанти за овлажняване на влагалището. Най-новото, което използваме от това лято, е специален рестилейн, който едновременно хидратира и моделира.
Как можем да разберем дали имаме смъкване на влагалището след раждане?
Клякате над огледало и ако влагалището е отворено, значи имате проблем. Инфекциите са по-чести, интимното удоволствие е силно занижено и повечето двойки преминават към анален секс. Така увреждат аналния пръстен и си създават още повече проблеми.
Казвате, че за бременните са проблем и килограмите в повече.
Защото провокират повишено кръвно налягане. То води до стесняване на кръвоносните съдове, плодът получава по-малко кислород и храна и се раждат по-дребни бебета. Освен това в 30% от случаите високото кръвно по време на бременност се запазва и след раждането. Затова терапията трябва да продължи и след това.
За какво друго внимавате по време на бременността?
Дали пациентката няма хронично имунологично заболяване, защото то по време на бременността се обостря двойно. При тези жени изследванията са повече, контролират се антителата, следи се строго развитието на плода и дали няма да се наложи преждевременно раждане. Изключително внимателно се отнасяме и към бременни с проблеми с бъбреците, защото те обикновено раждат преждевременно. Профилактираме за преждевременно раждане и при инвитро пациентки, ако матката се контрахира повече.
Все още битува мнението, че в малките клиники няма условия за отглеждане на недоносени бебета.
Няма големи и малки болници, има добре и не добре работещи. Нашето интензивно отделение за недоносени бебета не е от вчера и досега нямаме случай да се е наложило да транспортираме дете до държавна болница.
Доста бременни над 35 години отказват амниоцентеза, за да се установи дали плодът не страда от Синдрома на Даун, и се доверяват на компютърни кръвни тестове.
А не бива, защото тези тестове (PAPA test) дават 30% погрешен отговор. На тези, които се страхуват от амниоцентеза, предлагаме един съвсем нов не само у нас, но и в света тест, наречен пренатест. Вземаме кръв на пациентката и я изпращаме за изследване в Германия. Резултатът идва след 2-3 седмици. Тестът е изключително надежден.
Как според вас трябва да се храни бременната жена?
Първите три месеца, когато организмът се пренастройва да работи за двама, нека си хапва каквото иска. От там нататък трябва да се храни няколко пъти на ден с качествени храни, но по малко. Примерно половин авокадо, малка салата, до 10 ягоди без захар, филийка черен хляб с обезмаслено сирене или с парченце сьомга и т.н. Порционът да е до
150-200 г. Кафето е позволено, освен при жени, които лежат за задържане.
Как облекчавате гаденето през първите месеци от бременността?
Когато жената не може да хапне нищо в продължение на няколко дни и повръщанията са повече от 4 на ден, я слагаме на система. В началото на бременността някои пациентки развиват и хипогликемичен синдром. Вие им се свят, имат шум в ушите, болки в стомаха, притъмнява им. Нека носят винаги по нещо сладко в себе си, което да хапнат веднага при нужда – суха бисквитка или 1-2 блокчета шоколад. Но не повече.
За повече инфо: АГ болница „св. Лазар“, София, бул. Симеоновско шосе №4а
02/ 9622005, 0882471069, 0888511492
ТВОЯТ КОМЕНТАР
Пълни глупости от лекар, който е родил секцио в 7-ми месец, за да си запази фигурата.