Д-р Бранимир Кирилов - имплантологията от първо лице

люба вангелова, станислава айви 04 July 2025

Снимка: Иван Коловос

Днес лечението със зъбни импланти звучи почти като рутина. Само че зад това усещане за лекота стои десетилетие развитие, пробиви в медицината, технологиите и промяна в мисленето – както на лекарите, така и на пациентите. В този разговор с д-р Кирилов – един от водещите имплантолози в страната – надникваме зад фасадата на „бързите резултати“ и говорим открито за митовете, страховете и реалността на модерната дентална медицина. Ще узнаете как болката вече не е фактор, какво място има изкуственият интелект в зъболекарския кабинет и защо понякога здравето се крие не в „белите зъби“, а в търпението и точния протокол.

Д-р Кирилов, как се промени имплантологията през годините?

Промяната в имплантологията премина от това да я няма, до това човек да има възможности да се лекува с дентални импланти в България на световно ниво. Не става дума просто да си направи лечение – говорим за лечение, което се предлага в най-добрите световни практики в други държави, в най-добрите клиники с протоколи за лечение. 

Как се въведоха в България тези протоколи?

Преди 25 години, точно в самото начало на практиката ми, ми отне два часа и половина поставянето на имплант – на всяка стъпка гледах учебника просто защото тогава нямаше от кого да се уча. Ние, имплантолозите, сами издигнахме на такова високо ниво имплантологията в България. В онези години, когато аз започнах да работя, в едно интервю с преподавател в американски дентален университет на въпроса кога ще бъде въведена имплантологията като отделна дисциплина в университетите, той отговори: „Според вас специалност, която носи доходи от 5 хиляди долара на час, някога ще бъде ли въведена като образование за студенти?“. Оттам се стигна до това имплантологията да бъде масово предлагана, което се дължи на няколко неща. Първо – по-бързият достъп до информация, и второ – свободата за пътуване, контакти и обмен. Триадата, която доведе до голямото развитие на денталната медицина в България в последните 20-30 години, е свободата на движение и свободният достъп до информация в съчетание с вътрешната потребност да развиеш себе си като клиницист.

Какво място заема изкуственият интелект в съвременната имплантология и какви са предизвикателствата при интегрирането му в практиката?

Все още не е толкова развит изкуственият интелект (ИИ) в имплантологията – тепърва предстои това. Все още няма продукт, който може да се използва реално в ежедневната работа. Иначе се говори за ИИ, който да подпомогне процеса на диагностика, разбира се, и процеса на планиране на лечението. Ако например има възможност да се събира информация на всеки етап (начално състояние, междинен етап от процеса и крайно състояние и проследяване в годините) и цялата тази информация се събира от милиони зъболекари в света, на финала ще имаме средноаритметични стойности за най-добрия клиничен протокол при конкретна диагноза, за най-добрия разрез на венеца при конкретен тип операция, за най-добрата форма на зъба спрямо формата на главата, размери на устните и други специфики и т. н. И тогава най-вероятно ИИ ще има значителен принос да дава готова „рецепта“. В момента това е постижимо, но с повече човешки труд – обсъжда се с пациента, идват дори и негови близки, за да си дадат мнението как го възприемат с дадена форма. 

Кои са най-разпространените заблуди сред пациентите относно имплантологичното лечение и как ги опровергавате?

На първо място е, че ще си направим зъбите за една седмица. За това време може да се направи коронка, дори за един ден. От беззъбие или при хора, които носят подвижни протези, можем за 24 или 48 часа да направим така, че те да имат зъби, фиксирани, които не се движат. Но, ако говорим за това, че човек трябва да прави ортодонтия, тоест зъбите му са криви, и избира да иде в Турция, където някой лекар му ги изпилва и му слага бели равни зъби, това излиза от медицинската представа за лечение. Когато започваш да лекуваш някого, трябва да си даваш хоризонт за десетилетие напред. Няма как да започна да лекувам човек на 20, без да ме интересува какво ще стане с него, когато е на 40. Скоростта на лечение е голяма заблуда. Като бременността – тя е 9 месеца и толкова. Когато зъбът е крив и трябва да иде на мястото си, това е ортодонтско лечение, което отнема години и не може да стане по-бързо. Изпилването е унищожаване на зъб! 

Друга често срещана заблуда е страхът – често се взима решение през страха. Тоест когато се планира дадено лечение или се изготвя програма, не се стъпва на рационалния анализ на ситуация, на лечебни протоколи, на възможности и т.н., а на емоция. Не че не трябва да я има, но изборът не може да е основан на емоция или на страх. Изборът трябва да е рационален, основан на информация и анализ. 

Болката – истина е, че в съвременната стоматология по време на манипулацията може да не боли. Казвам на пациентите, че след манипулацията може да ги боли, но болката е такава (работи се с протокол за минимална травма), че в периода след лечението тя може да бъде управлявана с обезболяващи. Ако целият процес на лечение е добре планиран и добре извършен, и грижите по време на процеса на възстановяване са правилни, цялото лечение би било безболезнено. Така че относно заблудата, че боли – не, не боли. 

Все пак става дума и за ценности. Ако ценността са парите (инвестиция в скъп автомобил например), логично е здравето да е на заден план. Здравето е съвкупност от физическо, психическо, социално. Добре е да си правим самоанализ дали във всяка една част на определението за здраве сме достатъчно интелигентни към себе си – интелектуална, духовна, емоционална и физическа интелигентност, част от която е здравето на зъбите. Здравето е ценност при развитите хора. Не е разумно да оценяваме нещо, когато го загубим. 

Medical Dent обединява специалисти от различни области. Как този холистичен подход подобрява качеството на лечението?

Колкото и самохвално да звучи, допреди съществуването на Medical Dent ставаше едно голямо тичане в София между различни специалисти, включени на всеки етап от лечението. Примерно един човек, на когото трябва да се прави ортодонтско лечение, да му се лекува пародонтално заболяване, да му се оправят кариеси, да му се лекуват канали на зъби и да му се правят фасети, трябва да посещава пет кабинета на различни места в града в рамките на 2-3 години. Това, първо – забавя, и второ – води до умора. Когато специалистите са под един покрив, координацията е много лесна и се случва ежедневно при нас. Така пътят на пациента се съкращава много. 

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР