Вторият живот на Milkwood Studios
„Работихме с перспективата, използвайки елементи с доста нестандартни размери – като растения с височина над 4 метра, килим с дължина 15 метра, маса за хранене с дължина 12 метра“, казва дизайнерката на този жилищен проект в Централен Лондон
Калина Константинова 27 January 2025
„Работихме с перспективата, използвайки елементи с доста нестандартни размери – като растения с височина над 4 метра, килим с дължина 15 метра, маса за хранене с дължина 12 метра“, казва дизайнерката на този жилищен проект в квартал Камдън, Централен Лондон, впечатляващ не само с необикновените си размери, но и с любопитната си история. Вижте го в галерията ни.
Лондонският квартал Камдън е изключително живописен и известен с пазара си, посещаван от близо 28 милиона души годишно, с музикалните си клубове и зали, със знаменитите личности, живели в него, като Чарлз Дикенс, Мери Шели, Джордж Оруел…
Тук са Британският музей и Британската библиотека, гарите Euston, Saint-Pancras и King’s Cross. Тук са и Milkwood Studios, служили за декор на някои от филмите на комедийната трупа Monty Python.
Строени през осемдесетте години на миналия век, те се състоят от няколко сгради с обща площ от 300 кв.м. След като дълго време стоят неизползвани, са продадени и променят предназначението си. Новите собственици обособяват в тях работни и жилищни зони, зала за кинопрожекции, студио за дизайн, вътрешен двор… Архитектурното студио Powell Tuck Associates, ангажирано с проектирането, както и интериорната дизайнерка Мариан Тиеген не са се съобразявали със специални правила или рестрикции, които знаем, че са много строги в Лондон, тъй като мястото, въпреки интересната си история, не е било с по-особен статут.
„Първото ми впечатление, което мисля, че споделиха всички останали, беше, че ще е истинско предизвикателство да се превърне такъв огромен обем в удобно жилищно пространство и че ще трябва да използваме нестандартни решения, за да го овладеем. Колкото и трудно да ни се струваше в началото, запазихме основната сграда, без да я сепарираме, и в нея обособихме зоната ден.
Тук се намират холът, кухнята, трапезарията и библиотеката. Работихме с перспективата, служейки си с елементи с доста нестандартни размери – като растения с височина над 4 метра, килим с дължина 15 метра, маса за хранене с дължина 12 метра. Използвахме цялата височина на стената, за да създадем камина с месингово покритие, която, освен че е изключително впечатляваща, внася логика и визуално осмисля обема.
Подобно интериорно решение приложихме и в библиотеката, и в кухненската зона, където шкафовете заемат цялата височина на стената, така че по-високите етажерки са достъпни само с плъзгащи се стълби. Друга важна промяна беше частичното остъкляване на покрива, което внесе много повече естествена светлина в интериора и създава интересна игра на сенки през целия ден“.
Огромен неонов надпис, впечатляващи с размерите си бели канапета, мебели с ретро излъчване допълват обзавеждането в тази зона.
Според Мариан Тиеген това е проект, изпълнен с контрасти. „Семейството не беше на едно мнение по отношение на това в какъв интериор му се живее – продължава разказа си тя. – Един си представяше минималистично и подчертано съвременно пространство, друг – нещо доста по-уютно и гостоприемно.“
„За да успеем да удовлетворим желанията на всички, знаехме, че материалите, с които ще работим, ще са от изключително значение. Искахме да създадем контраст със заварената индустриална рамка от тухли, стомана и бетон, като я омекотихме с месинг, дърво и луксозни тъкани.“
Въпреки че всички замесени в преустройството са почитатели на Monty Python и с удоволствие гледат отново и отново филмите им, новото пространство не се възползва от това интересно наследство. Създаването на малка кинозала е единствената връзка със седмото изкуство.
И ако киното не е толкова застъпено в интериора, то може да си зададем въпроса дали пространството не е харесало толкова много на собствениците заради възможността да представят в него огромната си колекция от фотографии, която в стандартен апартамент е невъзможно да бъде видяна в цялост. Сега част от нея е подредена от двете страни на камината, създавайки много интересен графичен акцент.
Къщата разполага още с три спални, голям дрешник, работни зони.
Специално внимание е обърнато на външните пространства, като е създаден истински зелен оазис насред града. Природата прави плавната връзка между интериор и екстериор, добавя свежест и омекотява съхраненото индустриално излъчване.