Психология на кожата

Кожата ни, когато е в лошо състояние, може да се превърне в причина за сериозно нервно раздразнение. От друга страна, когато сме подложени на стрес, кожата ни става по-уязвима и склонна към възпаления. Има ли формула за баланс в тази взаимозависимост?

30 November 2024

Снимка: pexel

Напоследък се случва все по-често, и то на всяка възраст – стресът в работата обостря състоянието на акне или предизвиква необичаен обрив. Почти всеки от нас е усещал как в моменти на нестабилно емоционално състояние кожата става по-чувствителна. Така е заради тясната връзка между нея и мозъка ни.

Това означава ли, че различните козметични продукти за грижа, в които компаниите инвестират толкова много, всъщност не са достатъчни, ако не са балансирани с холистичното психично здраве? Трябва ли да забравим за скъпите кремове и да работим върху психиката си?

Емоциите се изписват върху кожата

Ето и причината, поради която все по-често говорим за психодерматология – тя представя комбинацията между психо-емоционалното състояние на човек и симптомите по кожата му. Проучвания показват, че един на всеки трима пациенти, които влизат в кабинета на дерматолога, изпитват психологически стрес или дори страдат от заболяване на нервната система, което е в пряка връз-ка със съответното състояние на кожата. Кожата и мозъкът ни са свързани още от ембрионалното развитие, когато и двете структури се формират от един и същи зародишен слой – ектодермата. Тази връзка обяснява защо стресът и емоционалните проблеми могат да имат такова дълбоко влияние върху кожата ни.



Сложни връзки

Някои кожни състояния са по-податливи на психологическо въздействие в сравнение с други. Разбира се, не е задължително несъвършенствата по кожата да имат връзка с емоциите.

Според психодерматологията съществуват т.нар. психологични кожни заболявания като псориазис, атопичен дерматит и акне, които могат да бъдат предизвикани или изострени от психо-емоционален стрес. От друга страна, самото състояние на кожата може да доведе до тревожност или депресия като например витилиго.

Това са т.нар. вторични психични кожни състояния.

Някои психологически фактори усложняват съществуващите проблеми. Стресът например може да причини хроничен косопад или да повлияе на гъстотата и силата на косата. Въпреки че това не е единствената причина – влияят и фактори като калориен дефицит (вследствие на спазването на строга диета например), приемане на лекарства или хормонални промени, дефицит на някои микроелементи като желязо, цинк и биотин. Пряката връзка между този вид косопад и психологическия стрес всъщност е спорна.

Ролята на козметиката

Ако има общ подход в грижата за кожата, той включва почистване, овлажняване и слънцезащита. Както за лицето, така и за тялото. Това предпазва кожата най-малко от въздействието на оксидативния стрес.
Не всички кожни състояния са причинени от психо-емоционални разстройства.

Съществува и физически стрес като излагането на слънце и замърсяване, които също могат да окажат негативно влияние. За щастие, съвременната козметика предлага решения за контролиране на негативните последствия – витамин C, витамин E, ниацинамид и други, които могат да помогнат в борбата с оксидативния стрес.

Все пак психодерматологията обединява две големи научни дисциплини и е само една част от грижата за кожата. Не всеки кожен проблем има психологическа причина. Важно е да се консултирате с дерматолог, който може да постави правилната диагноза и да предложи най-подходящото лечение. А ако все пак смятате, че психологическият стрес е част от проблема ви, посещението при психолог също може да бъде от полза.

Така че, ако кожните ви проблеми ви карат да се чувствате неуверени или притеснени, не сте сами. Важно е да знаете, че съществуват решения и специалисти, които могат да ви помогнат да постигнете баланс и да се чувствате по-добре в собствената си кожа.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР