Списъкът на EVA

Избрано от Пролетния панаир на книгата

Адриана Попова 30 May 2018

До 3 юни продължава Пролетният панаир на книгата, който за първи път ще е на открито – в парка пред НДК. Заедно с Коледния панаир това е най-голямото събитие за читатели и издатели с намаленията си и големите обороти. Сред огромното количество книжнина, която ще ви посрещне на щандовете над 100-те участващи издателства, се опитахме да откроим някои от по-интересните (според нас) заглавия.

ВАЖНИ

„Всичките наши тела“ от Георги Господинов

Появата на сто и трите свръхкратки истории в сборника Георги Господинов обяснява така: „Днес, когато се говори много и напосоки като в кръчма, добрата къса история идва да ни даде мяра за всяка дума. И за всяка минута.“ „Преброяване на нощната стража“, „Страхът на коректорката от грешка“, „Петел в Пирогов“, „Гинко Билоба в Ню Йорк“, „Ангелът на непрочетените книги“ – заглавията на микроисториите звучат вкусно сами по себе си, а меката мъдрост на Господинов отдавна си е извоювала армия от почитатели, така че, да, ще го четем. На щанда на „Жанет 45“

„4 3 2 1” от Пол Остър

Самият Пол Остър признава, че за този роман се е готвил цял живот. Прочитането на „4 3 2 1” не отнема чак толкова време, но романът е обемен и не се гълта точно на един дъх. На главния герой Фъргюсън е дадена възможността, за която много хора мечтаят – ако могат да се върнат назад във времето и да изживеят дните по различен начин. Животът на Фъргюсън, който има 4 различни версии, е разгърнат в средата на XX век. За новия роман на Пол Остър се говори, затова го прочетете, ако не искате да мълчите смутено пред приятелите си интелектуалци. На щанда на „Колибри“

„Средновековното мислене“ от Умберто Еко

Бижутата струват скъпо, а книгата на Еко е точно такова бижу – с дебели корици и прекрасни илюстрации, събрала проучванията на един блестящ ум върху Средновековието. Тази книга е подходяща за подарък на юбиляри, ценни приятели и може би на вас самите, ако много сте слушали... На щанда на „Изток-Запад“

„Вишнево клонче“ от Всеволод Овчинников

Книга легенда сама по себе си. Авторът, руски дипломат и публицист, я публикува през 1971 г. и оттогава тя е истински пътеводител към японската душа и бит. Ако сте си задавали десетки пъти въпроса „защо това е така“ по отношение на японците, Овчинников е човекът с отговорите. Той ще ви въведе в тайните на островното мислене, които сближават две иначе толкова различни култури – японската и британската. На щанда на „Вакон“

„Остайница“ от Рене Карабаш

Някои поизбързаха и го нарекоха роман на десетилетието. Романът на Ирена Иванова, която с псевдонима Рене Карабаш спечели много почитатели на поезията си, е като напев. Навива и навива преждата си от красиви думи около историята на една от последните остайници – жени в патриархалното общество, които полагат клетва да живеят като мъже. Правят го по правилата на Кануна, древния закон за кръвното отмъщение в Албания, който отнема мъжете на много семейства. В съгласие с джендър идеологията тук полът наистина е социална роля. Любовта е в основата на избора на главната героиня Бекиа да се превърне в момчето Матя и какво като тази любов изглежда греховна. На щанда на „Жанет 45“

КРИМИНАЛНИ

„Сподавен писък“ от Анджела Марсънс

Анджела Марсънс е новата свръхнова на британския трилър. В премиерната й за българския пазар книга има всичко, което ви трябва за качествено трилър преживяване – трупове, оставени от сериен убиец, студени досиета, които се нажежават до червено, мрачна и екстравагантна главна героиня, кинематографичен ритъм. Та-дам, сподавеният писък е вашият, докато четете. EVA имаше чудесната възможност за интервю с Анджела Марсънс, очаквайте го тези дни. На щанда на „Еднорог“

„Жената на прозореца“ от Ей Джей Фин

Самият крал на трилъра Стивън Кинг пише за тази книга: „Жената на прозореца“ е една от онези редки книги, които човек наистина не може да остави. Писането е гладко и често – забележително. Начинът, по който Фин развива тази напълно оригинална история на фона на декор от филм ноар, е едновременно прекрасен и смайващ.” Авторът на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ пристига в България на 30 юни и ще гостува на Варна Лит – международния литературен фестивал във Варна. Романът му за страдаща от агорафобия жена, станала свидетел на престъпление, докато шпионира съседите си през прозореца, напомня за филмите на Хичкок с особената си диаболична атмосфера, в която никой не е това, което изглежда. На щанда на „Сиела“

„Съучастие“ от Иън Банкс

Честно казано, жертвите на този сериен убиец не предизвикват много симпатии – съдия, отнесъл се със снизхождение към изнасилвач, лекар, проявил престъпна небрежност, порнограф, снимащ филми с реални убийства. За смъртта им е заподозрян журналист, който ги е изобличавал в статиите си. На всичкото отгоре нямащ и алиби. Но по-интересното е какво се случва в главата на истинския убиец. Той ли е ръката на възмездието? На щанда на „Колибри“

„В очакване на сряда“ от Ники Френч

Фрида Клайн е психотерапевтка, едва оцеляла след жестоко нападение. Докато се опитва да се възстанови, ново престъпление я запраща в тъмнината. Убита е майка на три деца, а ключът към убийството може би е изреченото от пациент на Фрида по време на терапевтичен сеанс. На щанда на AMG.

следваща страница »
ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР