Да спрем насилието в училище
21 December 2018
Физическото насилие и тормозът в училище пречат на образованието на над 150 милиона деца на възраст от 13 до 15 години. Според проучване на УНИЦЕФ, над половината тийнейджъри по света са пострадали поне веднъж.
Къде се намира България в тази черна статистика? За съжаление сме сред челните десет от общо 43 изследвани страни, засегнати от проблема „училищен тормоз“. Затова УНИЦЕФ стартира кампанията „Заедно срещу насилието в училище“ (#ДаСпремНасилието в училище), която се реализира съвместно с МОН.
Основната цел е да се повиши разбирането и чувствителността по темата за насилието, да се намали толерантността към различните му проявления и да се подкрепят училищата, когато става въпрос за ефективна превенция. Ще бъде разработена и тригодишна програма за сигурна учебна среда.
Не агресията е инструментът, с който трябва да се решават проблемите и конфликтите, а комуникацията
Над една трета от всички ученици споделят, че са ставали поне веднъж обект на насилие или тормоз в училище, на физическа и вербална агресия, в рамките на една година
В края на ноември бе проведен и регионален младежки дебат в общинския младежки дом в град Монтана с участието на родители, учители, представители на УНИЦЕФ и на местните управленски институции.
През 2017 година над 80 % от българските училища са подавали поне един сигнал за насилие над дете.
Инсталацията е отворена за всички, които искат да се поставят на мястото на стотици деца у нас, които ежедневно са жертва на различни форми на насилие в училище – физическа или вербална агресия, тормоз, кибертормоз и др. Самото видео може да бъде видяно и на някои от най-оживените и посещавани локации в София – точна информация за тях се публикува на сайта на УНИЦЕФ, както и в каналите на организацията в социалните мрежи.
Случаите на тормоз в интернет през 2016 г. са 38% от общия брой на случаите на насилие, което е огромен скок от 25% в сравнение с 2010 г.
Ако се чувствате съпричастни към мисията на УНИЦЕФ за осигуряване на безопасна и сигурна среда, можете да помогнете в събирането на средствата за осъществяване на планираните мерки като посетите https://dari.unicef.bg/.