Вкусът на Корея
В Корея толкова обичат кимчито си, че използват думата „кимчи“, когато се снимат
Диана Шингарова 26 January 2018
Пътуване в корейската кулинарна традиция – под това мото се проведе събитието в HRC кулинарна академия в София. Наистина едва ли има по-добър начин да опознаеш една страна от това да се докоснеш до изкуството й, да опознаеш историята й и да вкусиш храната й.
Опитахме традиционни чайове, чипс от кимчи, както и необичайни за европейския вкус дехидратирани водорасли.
Кимчи
е кулинарната емблема на Корея. Консумира се на всяко ядене. Комбинациите са много, а на пазара може да си купите над 160 вида. Навремето закопавали кимчи в земята да ферментира, сега използват фризери за целта. Националното ястие може да се консумира прясно, както го приготвихме в HRC кулинарна академия, но колкото повече престоява, вкусът се развива, а хранителните му качества се подобряват. Прясната морска храна, водораслите, морската сол и ферментиралите храни са в основата на здравето и дълголетието на корейците.
В Корея толкова обичат кимчито си, че използват думата „кимчи“, когато се снимат
За да приготвите кимчи, са ви необходими китайско зеле, ряпа, чесън, лук, лют червен пипер, корейски рибен сос, сол и малко захар. За бърза консумация нарежете зелето на парчета, широки 3 см. Сложете ги за 24 часа в солен разтвор. Солената вода ще стартира процеса на ферментация и ще запечата вкуса и хранителните качества на зелето. Изплакнете, отцедете и добавете останалите съставки. Разбъркайте добре подправките и напълнете в буркани. Не ги препълвайте, защото при ферментацията е възможно да прелее. Бурканът се оставя 1-2 дни на стайна температура, след това се слага в хладилник, където може да се съхранява 1 месец. Когато поднасяте, овкусете със запечен на сух тиган сусам и сгорещено сусамово олио.
Кимбап (gimbap) с говеждо месо или риба тон
Кимбап е предпочитана храна за пикник или за работа.
Нуждаете се от топъл прясно сварен ориз. Подправете го със сусамово олио, сол и сусамово семе. Зимата е подходящ сезон за кимбап с говеждо месо. Изпържете месото, овкусете със соев сос, захар, чесън, сусамово олио и черен пипер, нарежете на лентички. Зеленчуците са важна съставка на ястието. Използвайте краставици или други зелени зеленчуци. Отстранете вътрешността на краставиците и нарежете на дълги ленти. Поръсете със сол и оставете за половин час. Попийте водата, която се е отделила, с домакинска хартия. Нарежете морковите на дълги ленти и ги запържете за кратко. Разбъркайте яйцата, опържете ги на омлет и ги нарежете на лентички. Ферментирали репички или кимчи допълват добре вкуса. Опитайте вариант с риба. Отцедете мазнината от консервата риба тон, разбъркайте с майонеза и малко захар и комбинирайте с вече изброените съставки.
Добре! Всичко вече е готово! Сега е време да „завием“ нашия кимбап. Поставете сушени водорасли върху бамбукова подложка, добавете много тънък равномерен слой ориз, плънка и оваляйте. Не препълвайте ролцето, за да не се разкъсва. Нарежете и поднесете красиво.
Манду (dumplings)
Друго любимо ястие на корейците са приготвените на пара тестени кръгчета, подобни на кнедли или равиоли, с различни видове плънка. Месо, зеленчуци, тофу, кимчи, краставица и гъби шитаке са идеалната плънка. Пригответе тестото от 360 г брашно, 1 1/2 чаша вода, 1 ч.л. сол, 1/2 чаша брашно за поръсване на готовите тестени кръгчета. За плънката: 150 г телешка кайма, 1 ч.л. соев сос, 1 ч.л. сол, 1 ч.л. смлян чесън, смлян черен пипер, 300 г твърдо тофу, 200 г сварени бобени зърна, 2 с.л. смлян зелен лук, 1 с.л. сусамово олио, 1 ч.л. сол, смлян черен пипер на вкус. За соса: 2 с.л. соев сос, 2 с.л. бял оцет, 1 с.л. вода, 1 ч.л. смлян лют червен пипер. Гответе на пара за 20 минути. Поднесете с малка купичка от соевия сос.