Коледа е ангелски празник
eva.bg 23 December 2017

Идея и реализация Мануела Панайотова
Още от началото на декември въздухът побелява от хилядите бели крила, които метеоролозите, тези прозаични хора, наричат снеговалеж. Ангелите постепенно превземат витрините на магазините, екраните на телевизорите, докато най-накрая се настаняват по клоните на поръсените със злато и сребро елхи.
Знаем, че ангелите не са актуални, освен когато някой не ни изкара ангелите. През последните години вестниците не са им отделили и ред, липсват интервюта, както и мнения на психолози или патолози по проблема. Спорно е как изглеждат изобщо. Различните източници - юдейски, мюсюлмански и християнски, ги оприличават на огън, вятър, светлина. Те са безплътни и ако сами не решат да ти се разкрият, никога няма да ги забележим. В детските години на религиите ангелите са с лица красиви и страшни. През Ренесанса италианците и германците ги превръщат в малки пухкави бебчета, които в началото на 20-и век кацат на гроздове върху покъртителното ковьорче над кревата на прабаба.
Едно от най-красивите описания на ангели е в Битие: там е стълбата, присънила се на Яков, по която между небето и земята слизат и се качват ангели, а на върха й седи сам Бог. Според християнството това са доста по-разумни от нас същества, които окръжават Господа. Разнасят вести и Му помагат да управлява световните дела като цяло и личното ни благосъстояние в частност. В Светото писание не се говори в прав текст за съществуването на моногамни ангели хранители, които да се занимават с един-единствен човек, но пък става ясно, че ангелите служат на всеки истински християнин (тука вие си знаете!). Хранителят пърха с криле на дясното рамо, докато лявото е запазено за личния ни дявол. Проява на лош вкус и ниско религиозно съзнание е да разчитаме прекомерно на ангелите, да им се молим, кланяме и да се позоваваме на слабия си ангел всеки път, когато имаме нечестиви помисли към чужди мъже.
Квинт Септимий Тертулиан в трактата си "За душата" твърди, че ангелът хранител е отговорен за оформянето на плода в утробата на майката, а след това съпровожда човека през целия му живот. Като практични хора българите наричали "ангел" вола, който впрягали в ралото. Ангелът ангел, ами я малко да пооре, казвали те по адрес на хранителя.
Може би за да избегнат впрягането в непривични им дела, ангелите са доста потайни. Цяла година те се крият по тъмните ъгли на стаите, натикани там от всекидневните ни грижи. На Коледа, окрилени от раждането на Спасителя, те събират смелост и светлинките им затрептяват като свещи в мрака.
Дай им шанс, пусни ги в душата си! Подари си ангел - за това дори не ти трябва банкова сметка, а само малко любов!