Удая фест

Пет дни йога и музика в Рила

Лилия Илиева 19 August 2016

Пристигам на втория ден от международния фестивал „Удая йога“ в Боровец. В хотел „Рила“ от 18 август 20 от най-добрите в световен мащаб учители по йога водят различни видове йога практики. Всяка от тях, както и вечерите са съпроводени от музика на живо, изпълнявана от около 30 чуждестранни музиканти. В няколко зали от 7 сутринта до полунощ паралелно има различна йога, концерти, уъркшопи, медитации, саундхилинг, дискусии на тема здравословно хранене. Във фоайето се разминават много хора в екипи с постелки под мишница. Организацията на фестивала тече от година, разбирам от Ярив Лърнър – изпълнителен директор на Ню Бояна и собственик на компанията „Удая Ентъртейнмънт”, сам запален йогин. Можете да го видите как практикува заедно с всички. Съорганизатор на събитието е студио “Йога Мандала”.
Нa udayalive.com можете да изберете в каква практика бихте желали да се включите. Един от интересните моменти в програмата е The Beatles’ Yoga - аудио и видео приказка за духовното пътуване на Бийтълс в Индия и представяща бандата като посланик на традиционната индийска култура и мъдрост. Разказана е от седем музиканти и автора на книгата American Veda. Може да бъде съпреживяна на 20 август от 20.15-21.45 ч.Ето какво сподели Роб Шърман – пианист и композитор, свирил с легенди като Елвин Бишъп и Боб Марли и записвал с множество музиканти в Лос Анджелис и Сиатъл. Роб е един от музикантите в проекта. 

The Beatles’ Yoga е мултимедиен пърформанс – обяснява Роб. Това е едно видео и музикално пътешествие, разказващо за турнето на Бийтълс в Индия през 1968 г. Фил Голдбърг - автора на книгата American veda разказва историята със снимки, филми, видеоклипове, изрезки от вестници. Илюстрира и с песни. Шоуто ни показва как Бийтълс са се запознали със звученето на индийската музика. Как са се срещнали Джордж Харисън и Рави Шанкар. Тогава Рави Шанкар не е бил известен, просто е свирел в ашрам. Познавали са го малко хора, може да са били по-малко от стотина. 
В един видео-клип в шоуто ни Рави разказва: „Доведоха този човек при мен. Искаше да взима уроци. А аз си помислих: „Британска попзвезда иска да учи класическа индийска музика?! Възможно ли е това някога да се получи въобще?!“ И след това обяснява: „Джордж Харисън много се постара.“ В друго видео двамата седят на едни стълби и свирят. И Рави показва на Джордж, който е толкова отдаден да се научи. Срещата им вдъхновява включването на индийска музика за първи път в поп песни. Рави се запознава с групата. Те отиват на ритрийт в Индия, започват да пишат за нещата, които се случват там. Свирим много от тяхната музика. Някои от акордите, които се раждат от това им преживяване, са толкова изненадващи. Според мен шоуто ни отговаря на въпроса как сме стигнали дотук – да можем да учим йога навсякъде. В САЩ във всеки щат можеш да намери йога класове.
А как се появи йога в твоя живот?
Чрез най-големият ми братовчед, който работеше за Боби Кенеди и се е оказал много близо до него по време на убийството му. Този шок промени гледната му точка към всичко. И той реши да промени живота си. Отиде в ашрам и започна да изучава йога. Според семейната легенда е прекарал там две години. След това започна да обикаля да се среща с роднините. Дойде и у нас. Мама и татко го поканиха да остане за няколко седмици. И той ни показа хата- и други видове йога на двамата с брат ми. И започна да ни учи на философията на Изтока. Бях на 16 години. Запалих се и практикувах, докато навърших 20. И след това имах един период, в който се концентрирах повече върху създаването на семейство, раждането на сина ми. След време отново преокрих йога.
Работил си с Боб Марли. Разкажи за това.
Когато бях на 20, живеех в Сиатъл. Много е красиво там. Мои приятели създадоха много сериозен и модерен бизнес. Още тогава, в края на 70-те произвеждаха органични храни и фрешове. Фирмата им беше истински лидер на пазара. Аз вече свирех. Те харесваха музиката ми. И когато им възложиха да правят кетъринга за турнето на Боб Марли на Западния бряг – от Портланд през Сиатъл до Ванкувър, те ме поканиха да отида с тях. Бяха ми много близки. Предполагаха, че ще ми е интересно. Дори не искаха да им помагам. На първия концерт седях зад кулисите, а до мен едно момче ми каза: „Не можеш да седиш тук и танцуваш по този начин.“ И ме научи как се танцува реге. Оказа се един от двамата бодигардове на Боб Марли и ни запозна с Боб. Поканиха ме в хотела. С Боб говорихме за много неща. Попита ме например какъв е смисълът на любовта за мен. 
Какво му отговори?
Казах му, че за мен любовта е пълна отдаденост. Той беше много специален човек. На следващия ден на саундчека им на сцената имаше пиано и не помня кой, може би беше китаристът му ме покани на сцената. Харесаха как свиря и ме включиха в концертите си. Беше невероятно. Преживях мечтата си. 
Ти беше ли негов фен?
О, да. Свирил съм и с единия китарист на една от най-мощните блус банди - Пол Бътърфийлдс Бетър Дейс - Алън Бишъп. Беше от Чикаго. Голям китарист, фантастичен. Имахме общ мениджър, който го покани да дойде да ни види след концерт на Пол Бътърфийлдс Бетър Дейс. Казал добри думи за нас. И Алън дойде в полунощ, качи се на сцената. Публиката ни беше може би 250 човека, а той свиреше все едно е пред 25 000. Седеше там сред нас и свиреше своите сола, притваряйки очи. Не можех да повярвам. Ние бяхме просто деца, някакви тийнейджъри в Сиатъл. А той – големият музикант ни партнираше съвсем естествено. Засичал съм и Даяна Крол на сцена. Но не сме се виждали от години. 
ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР