BB: две букви – една тайна

Що за чудо са многофункционалните средства всичко-в-едно?

Свобoда Сидерова 16 December 2012

Луси Лиу може да преподава на колегите майсторски клас по „биби красота“

Защо успехът на азиатския феномен – BB кремовете, не дава покой на европейските козметолози? Що за чудо са многофункционалните средства всичко-в-едно? И дали са чудо? По какво се различават от тонираните? Ще изместят ли СС кремовете ВВ-тата? Отговорите на още куп въпроси ще научите от малкото ни практично ръководство

В Холивуд се шегуват така: ако звездата казва, че е без макияж, значи използва ВВ крем. Продуктите с двойната буква са най-обсъжданата бюти тема тази година. Няма как да е иначе. За младежкия вид от решаващо значение е както липсата на бръчки, така и тенът, който с възрастта става безжизнен, неравен и сивкав. Преди несъвършенствата се криеха под тонове тонални средства. Днес ВВ-тата в качеството си на база под макияж, коректор и фон дьо тен обещават не само „гола“ кожа и деликатен сияен тен, но и пълноценна хидратация, кадифена мекота без омазняване, защита от UV лъчи и дори антиейдж грижа. На мнозина „размитата“ им концепция не се нрави, но в тенденцията макияж без макияжа се вписват идеално. Замествайки цял арсенал от тубички и бурканчета, те са верен спътник в пътувания и добър вариант за топло време, когато не си струва да претрупвате лицето с козметика. Неслучайно първият европейски BB крем на Garnier, адаптиран към кавказкия тип кожа, получи Prix d’Excellence de la Beaute на списание Marie Claire за 2012 г.

Какво означават инициалите ВВ?
Абревиатурата се разшифрова като Вlemish Вalm, или балсам за несъвършенства. Може да я срещнете още като: Blemish Base (база за несъвършенства), Beauty Balm (балсам на красотата) и Beauty Benefit (в полза на красотата). Самите фирми ги позиционират като фотошоп в бурканче или с ефект на baby skin (бебешка кожа). Човек може да помисли, че това е фон дьо тен последно поколение, обилно полят с „рекламен сос“. Нещата обаче не стоят съвсем така.

Чие изобретение са BB-тата?
Първообразът им е дело на немска дерматоложка, която създава лечебно тонално средство за маскиране на белези и зачервявания, защита от слънце и с успокояващ и зарастващ кожата ефект след лазерна шлифовка, химичен пилинг или пластична операция. Корейски звезди, обсебени от фикс идеята за порцеланова красота, първи оценяват разработката. По-късно формулата се усъвършенства, като се увеличават съставките. Европейките, които досега пренебрегват млечната белота на лицето, също лудват по азиатския синдром, поръчвайки ВВ-та по e-bay. Марките не бързат да лансират аналози. На пазара още от края на 80-те има тонирани дневни хидратанти, чиято оцветена текстура придава на кожата лек здравословен загар. Пионер е Soin Teintе Phyto-Hydratant на Sisley. 

Разликата между азиатските ВВ кремове и европейските?
Текстурата на първите е по-плътна, с по-сивкав оттенък за неутрализиране на жълтината и има повече полезни съставки, сред които антибактериални и противовъзпалителни (на Изток проблемната кожа преобладава). Европейските аналози, нещо средно между фон дьо тен и тониран крем, са с по-лека покривна способност, като се набляга повече на хидратиращия им и антиейдж ефект. Причината да нарекат Hydra Life BB Cremе SPF 30 на Dior разкрасяващ хидратант за незабавна красота е серум с екстракти от черна роза, центела азиатика и жистенин (растение от Узбекистан). BB Cream Miracle Skin Perfector SPF 15 на Garnier разчита на хиалуронова киселина и витамин С, а B.B. Cream SPF 12 на IsaDora – на омекотяващо масло от див лен. Тежката артилерия на Sublime Skin BB Cream на Yves Rocher срещу свободните радикали включва доказани борци като бял чай и афлоя (вечнозелено растение).

Кой е по-добър – тонираният крем или ВВ-то?
Трудно е да се каже. Качествените тонирани средства отдавна имат защитна, матираща и антиейдж функция. Стимулирайки факторите на растежа, Neovadiol Lumiere на Vichy уплътнява кожата и моделира овала. Renergie Eclat Multi-Lift на Lancome демонстрира нов подход към мигновения лифтинг. Единствената по-съществена разлика е по-високият SPF на ВВ-тата. Разбира се, сутрин (особено ако цепите минутата на две) е добре да имате подръка средство осем-в-едно като Dream Fresh BB SPF 30 на Maybelline, но и да нямате, не е катастрофа. Ако мислите, че е, ви трябва дерматолог, а не камуфлаж.
плюсовете и минусите на ВВ кремовете? Сред първите са: незабележимост, добра маскировка независимо от леката текстура (нещо средно между мус и лек крем), която не запушва порите, не се набива в бръчките, не тече, издържа дълго и не цапа, липса на ефекта “маска“ като при плътните тонални средства, възможност за по-плътен камуфлаж в нужните зони чрез наслагване. Бърза справка във форумите показва, че някои жени са недоволни от ограниченото количество нюанси – до 3. Сред отличниците са Maybelline, M.A.C и IsaDora. Според Dr. Brandt и Yves Rocher един цвят е достатъчен. Текстурата на ВВ-тата има свойството да се адаптира към тена и да се слива перфектно. Независимо от високия фактор средствата всичко-в-едно не дават достатъчна защита на плажа. Прекалено сухата кожа също се нуждае от допълнителна хидратация.

Причината да нарекат BB-Perfect на Filorga перфектната нова кожа?
Вярна на своята идентичност, марката прилага най-новите открития в клетъчната биология и естетичната медицина. Уникалният хибрид не само прикрива несъвършенствата, но има мощно и глобално антиейдж действие. Оказва се, че концентрацията на фибронектин (гликопротеин) е силно намалена в бръчките и белезите. Набавяйки липсващото количество, BB-Perfect активно стимулира възстановяването на засегнатите клетки и тъкани. 
ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР