По следите на най-вкусния мед в Анадола

Дестинациите, известни с производството на най-добрия мед, са не само места за кулинарни изкушения, те предлагат и несравними природни красоти, и богато историческо и културно наследство

M3 Communications Group 08 December 2024

Снимка: пресофиси

Богатата и разнообразна флора и фауна на Турция повлияват кулинарните традиции на турската кухня. Изключителният мед на Анадола е с разнообразни вкусове и нюанси в зависимост от произхода му. Той играе основна роля в прочутите турски закуски и десерти.

Дестинациите, известни с производството на най-добрия мед, са не само места за кулинарни изкушения, те предлагат и несравними природни красоти, и богато историческо и културно наследство.

Преминаването по най-живописните медени пътеки на Турция обещава автентично и обогатяващо преживяване.

Датча – мед от мащерка, бор или бадем

Полуостров Датча е разположен в провинция Мугла, където се сливат Егейско и Средиземно море. Той се отличава с непокътнати плажове и чист въздух, ухаещ на мащерка и бор. Градът е спокойно място за почивка и популярна дестинация за „Blue voyage“ (морско пътешествие, изцяло на борда на лодка).

Маслиновите и бадемовите горички в региона осигуряват на областта редица гастрономически ползи, а изобилието от мащерка и борови дървета е предпоставка за уникалните видове мед в региона. Най-известният цветен мед в Датча и околностите е от мащерка.

Той се отличава с яркостта си, аромата на мащерка и стипчивия, но сладък вкус. Боровият мед има по-тъмен оттенък и е по-ароматен от цветния. Бадемовият мед е средно сладък, има интензивен аромат и е светъл. Пчелите събират прашеца за него от цветчетата на бадемовото дърво, което цъфти през ранна пролет.

Не пропускайте: Докато сте в Датча, където през деня може да плувате в чисти сини води, не забравяйте да наблюдавате залеза над древния град Книдос в края на полуострова.

Датча предлага и разнообразни кулинарни преживявания, включително вкусни морски дарове в съчетание с отлични турски вина.

Мед от Ерзурум с високо съдържание на пролин

Отправяйки се на юг от Черно море, ще стигнете до Ерзурум – едно от най-старите селища в Анадола.

Този прекрасен град предлага очарователно съчетаване на история и природа, заобиколен от езерото Тортум, приказните комини на Нарман и Седемте езера на Испир. Районът е и център за производство на мед, благодарение на множеството ендемични растителни видове. Особено прочут е медът от Паландокен, известен като „гевенски“ мед, тъй като се произвежда от дивото растение сладник (женско биле), което е в изобилие в региона.

Медът „Гевен“ и медът „Караязъ“, които имат високо съдържание на пролин, са и основни съставки на вкусните закуски от Ерзурум.

Не пропускайте: Спиращите дъха панорамни гледки от бастионите на Азизие и Мечидие в Ерзурум, както и историческите забележителности на града като Медресе Чифте Минарели и Трите гробници си заслужава да бъдат посетени.Можете също така да опитате местни ястия като чаа кебап и пълнен кадаиф.

Чудният мед на Анзерското плато

Черноморското крайбрежие в Северна Турция е като земя на чудесата с тучните си изумрудени плата. Там е Ризе – чаеният оазис и домът на световноизвестния мед от Анзер. Медът носи името на Анзерското плато в подножието на планината Качкар, която предлага спиращи дъха гледки и кристално чист въздух.

Издигащо се на височина между 2300 и 3000 метра над морското равнище, платото е дом на богата растителност от диви цветя, която придава на меда от Анзер отличителния му вкус. Той е произвеждан от кавказки пчели, които се хранят с прашец от над 400 вида цветя, от които около 50-60 са ендемични за региона. Медът от Анзер е регистриран и с географски знак. През май–юни на платото се поставят кошерите за анзерския мед, който се събира през август.

Не пропускайте: Зеленият рай на Ризе предлага автентични преживявания като насладата от закуска на високото планинско плато, докато наблюдавате събирането на чай, или силната емоция от спускането с рафтинг по река Фъртъна, или наблюдаването на традиционния народен танц на региона „хорон“.

следваща страница »
ТВОЯТ КОМЕНТАР