Какво се случи на авеню Foch
В един апартамент на метри от Триумфалната арка
Калина Константинова 24 April 2024
Когато Оскар Люсиен Оно, френски дизайнер, основател на Maison Numéro 20, приема да реновира този парижки апартамент на площ от 160 кв.м, той е в чудесно състояние и с изявено класическо излъчване. Намира се сред неувяхващия шик на авеню Foch, на метри от Триумфалната арка, в типична сграда в „османски“ стил. Вижте снимки в галерията ни.
Интериорът пази красивите следи на миналото – корнизи, импозантна камина, старинен паркет… В такива случаи обикновено и новите обитатели, и архитектите са поставени пред дилема. От една страна, непреходната класическа красота на пространствата ги респектира и желанието за запазване на културното и архитектурно наследство надделява.
Понякога обаче стремежът към модернизиране съумява да предложи чудесни решения, които се вписват в интериора по впечатляващ начин.
Тук, новите собственици, страстни колекционери, си представяли апартамент, в който произведенията на изкуството заемат специално място и обзавеждането е съобразено с тях. Оскар Люсиен Оно, също любител на изкуството, на френските занаятчийски традиции, на майсторството в изработката на всеки един предмет, е бил особено привлечен от идеята. Предложил е елегантна рамка, почти като кутия за бижута, в която е съумял да намери място за всеки специфичен предмет или произведение на изкуството.
Входното пространство посреща със строгост, зададена най-вече от черния геометричен контур, видим в мраморния под, рамката на прозорците и вратите. Този и други ар деко елементи са лайтмотив в целия апартамент, както и огледалата, които, уголемяват пространството, създават интересни перспективи, играят с отблясъците и отраженията.
Коридорът ни отвежда в общото пространство на дневната, трапезарията и кухнята. Впечатлени сме от меката светлина, която се излъчва от тази зона, от топлината и мекотата, постигнати с цветовата гама. Чувстваме се умиротворени и спокойни.
Създадено е хармонично единство, в което нито един предмет или произведение на изкуството не изпъква прекомерно. Всеки елемент запазва специфичното си присъствие, едновременно е самодостатъчен, но и свързан с останалите. Така погледът плавно започва да открива всички „съкровища“ едно по едно.
Всички мебели са избрани с голямо внимание и се доближават до идеята за произведение на изкуството. Създадена е интересна комбинация между винтидж модели (осветителни тела по проект на Пиер Шаро), съвременни реализации (табуретки от макасарски абанос от MCDE gallery), както и мебели по поръчка, направени специално за мястото (Maison Numéro 20).
Ако може да се говори за акцент, то това е витражът, който отделя кухнята от дневната. Истинско произведение на изкуството, той се отличава с майсторската си изработка, контраста между по-матовите и прозрачните повърхности, изящните детайли. Дал е тон на цялата зона и е в хармоничен диалог и с масата пред него, и с осветителните тела, и с килима…
Масата, проектирана от Maison Numéro 20, е с импозантно присъствие, омекотено от топлите отблясъци на месинговите крака. Двата ратанови стола (Atelier 55) в интересен етно стил привличат вниманието с чудноватата си форма и същевременно се вписват съвсем логично в композицията. Килимът обединява всички елементи, свързвайки ги цветово.
Хармонията между материите и мебелите наистина отличава този интериор. Абанос, алабастър, бронз, месинг, кадифе, кожа, кован метал внасят елегантност и усещане за непреходна красота.