Между кориците

Изборът на месеца

15 July 2025

„Къща без прозорци“ от Надя Хашими

Зеба е открита с окървавени ръце край трупа на мъжа си. Попада в затвора в очакване на присъдата и става център на пъстрото му общество. Жените са вкарвани там най-често за „зина“ – извънбрачен секс. За зина е осъдено невръстно момиче, заплашено с нож от братовчед си и изнасилено от него. Полицията я арестува за безнравственост. Семейството ѝ се отказва от нея. Вече в затвора разбира, че е бременна. Раждат се близнаци, които ще бъдат дадени в приют, защото роднините ѝ не искат да имат нищо общо  с тези прокълнати плодове. Романът не е шедьовър, но те кара да скърцаш със зъби и да крещиш за правата на жените в Афганистан, където талибаните се завърнаха на власт. На кого ли обаче му е до Афганистан, когато шоуто сега е на Тръмп? ИК „Сиела“  

„Алина, тайната любов на Путин“ от Селин Нони

Когато през 2001 г. изключителната руска гимнастичка, олимпийската и двукратна абсолютна световна шампионка Алина Кабаева среща Путин, тя е на 19, той – на 49. През 2008 г. руско издание разкрива връзката им, по това време Путин още не е разведен. И двамата отказват – и така е до ден днешен, да признаят отношенията си. Алина живее с двете си деца в една от президентските резиденции като „самотна майка“, върху личния ѝ живот тегне тежка омерта, охранявана е от тайните служби. Била е многократно овластявана като награда за наложената ѝ дискретност – депутат в руската Дума, сега е шеф на голяма медийна група и т.н. Разследване на живота ѝ прави френската спортна журналистка Селин Нони. ИК „Рива“

„Камъни на самотата“ от Том Кука

Преди близо година си отиде големият писател Исмаил Кадаре и първото място в албанската литература стои празно. Дали Енкел Деми, с псевдоним Том Кука, има шанса да стигне до върха, е въпрос на бъдеще, но неговият роман е израснал от същите корени като „Хроника на камък“ на Кадаре – от драматичната съдба на албанците през миналия век, от легенди и поверия, от сложното кръстосване на християнство и ислям, от смърт и любов. ИК „Колибри“  

„Чекмо 3“ от Момчил Николов

Преди 5 г. в българската литература нахлу Чекмо – герой с реален прототип, който напомня авантюриста в „Шантарам“, мошениците с късмет на Гай Ричи и великия комбинатор Остап Бендер с неговите четиристотин сравнително честни начина за измъкване на пари. В последната част на трилогията Момчил Николов запраща историята в Торино, Палма де Майорка и Карибите, за да я върне накрая в България. Смешна епопея, в която героите – главни и не чак толкова, дават много жертви, но накрая пак са живи, здрави и тарикати. ИК „Сиела“


„Михаил Белчев. Ти ме повика, живот“ от Михаил Белчев и Албена Атанасова

Борис Гуджунов го нарича най-чаровния заекващ човек, когото познава. Но Михаил Белчев е много повече от това – автор на страхотни песни и текстове. „Шансон, като песните на Азнавур“, казва Крикор Азарян за творчеството му. Човек очаква повече лични подробности от една автобиография, но тази е по-скоро импресия плюс цитати от известни приятели и колеги. Половината е разказ на Кристина Белчева, голямата му романтична любов. ИК „Софтпрес“

„Траките. Какво трябва да знаете“ от Валерия Фол и колектив

Какво знаем за траките – че участвали в Троянската война, обичали неразредено вино, поръчвали скъпи златни накити и съдове, които после с вяра в безсмъртието заравяли в могили. Седем от най-изявените специалисти по тракология, стара история и археология у нас са се заели да разширят знанията ни за бита и културата на този древен народ от появата му в историческите извори до Късната античност и Ранното средновековие. ИК „Българска история“

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР