Продадоха „последния Да Винчи“ за 450.3 милиона
В продължение на векове картината “Salvator Mundi” се смяташе за изчезнала
eva.bg 16 November 2017
За рекордно висока сума бе продадено платното “Salvator Mundi” (“Savior of the World”) на Леонардо да Винчи. На търг в Christie’s в Ню Йорк за картината наддаваха много колекционери и ценители на изкуството, но цената се оказа достъпна за малцина, защото в крайна сметка се продаде за рекордните 450.3 милиона долара.
Дълго време ренесансовата творба, на която е изобразен Исус, който държи кълбо (символизиращо света), се смяташе за загубена. Беше в неизвестност в продължение на векове, като следите й се губеха през 1736, когато изчезва от колекция на английския крал Чарлс I.
През 1900 година платното е купено от Чарлс Робинсън на търг в Лондон, но тогава никой не е предполагал, че е на Да Винчи. През следващите години сменя много собственици, като през 1958 е закупено за скромните 45 паунда. В продължение на петдесет години се смяташе, че е дело на ученик на Да Винчи. В крайна сметка през 2005 се оказва в ръцете на колекционера Робърт Саймън, който купува картината в Луизиана. През 2007 започват анализи относно автентичността, реставрират я и в крайна сметка експертите официално дават мнението си – това е „последният Да Винчи“.
На търга снощи се очакваше “Salvator Mundi” да бъде продадена за 100 милиона долара, но в крайна сметка я купиха за $450.3 – абсолютен рекорд според Guardian. Не е ясно в чии ръце е в момента, защото купувачът е пожелал да запази анонимност – наддавано е от негово име по телефона.
Въпреки че не се разкрива самоличността на продавача, според някои западни медии това е руският милиардер Димитрий Риболовлев, който е платил 127.5 милиона долара за картината на частен търг през 2013 година.
Реставрираният портрет, който се смята, че е рисуван някъде около 1500 година, е една от само 20 творби на Леонардо да Винчи, които са оцелели до днес. Това е първата му открита творба от 1909 година насам.