Поликистозни яйчници CПКЯ - какво трябва да знаете
Марина Димитраки 24 May 2025

Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) е често срещано заболяване, което засяга хормоните на жените. Приблизително една на всеки пет жени страда от него.
Не знаем точно какво причинява СПКЯ. Изглежда е комбинация от много фактори. Сред тях са:
- Гени: Възможно е да има наследствена предразположеност.
- Епигенетични фактори: Промени в генната експресия.
- Растеж: Фактори, които влияят върху растежа на тялото.
- Околна среда: Фактори като хранене и начин на живот.
- Химични нарушения: Промени в определени химични връзки в тялото.
- Възпаление: Възпаления в тялото.
- Оксидативен стрес: Вид дисбаланс на клетките, който може да увреди тъканите.
Проучванията показват, че оксидативният стрес е по-висок при жени с СПКЯ и може да влоши хормоналните проблеми, възпаленията и инсулиновата резистентност. Също така, може да повлияе на здравето на яйцеклетките, развитието на фоликулите и лигавицата на матката (ендометриума).
Как се поставя диагнозата?
Диагнозата СПКЯ се основава предимно на проблеми, свързани с репродуктивни проблеми. Използват се различни критерии, но най-често срещаните са:
- Хиперандрогенемия или хиперандрогенизъм: Високи нива на мъжки хормони или симптоми като акне и пркалено окосмяване.
Нарушения на менструалния цикъл/овулацията: Нередовна или липсваща менструация, липса на овулация.
Морфология на поликистозните яйчници: Находка на множество малки кисти в яйчниците при преглед с ултразвук.
В допълнение към репродуктивните проблеми, СПКЯ може да бъде свързан с:
- Метаболитни проблеми, сред които са инсулинова резистентност, висок холестерол, диабет тип 2.
- Нередовна менструация, безплодие, повишен риск от усложнения при бременност и рак на матката.
- Психологически проблеми, сред които са тревожност, депресия, хранителни разстройства, ниско самочувствие.
Метаболитни проблеми и СПКЯ
Инсулинова резистентност (когато тялото не реагира добре на инсулин) и като цяло метаболитните проблеми са важни при СПКЯ, защото те могат да увеличат риска за диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
Хормони, засегнати при СПКЯ и свързани с метаболитни проблеми и проблемите с репродукцията са: Инсулин, Растежен хормон (GH), Грелин, LEAP-2, GnRH, LH/FSH, Андрогени, Естрогени.
Затлъстяването и СПКЯ са тясно свързани. Затлъстяването може да увеличи риска за СПКЯ, както и СПКЯ може да доведе до наддаване на теглото. Интересното е, че подобни метаболитни проблеми като тези, които имат жените със Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ) може да се появи и при членове на семейството им.
Как се лекува СПКЯ?
Лечението на СПКЯ се базира върху овладяване на симптомите и намаляване на дългосрочните рискове. Опциите включват:
- Промени в начина на живот, сред които са здравословно хранене, редовни упражнения и промени в ежедневните навици.
- Лекарства: Метформин/инозитол (за инсулинова резистентност).
- Бариатрична хирургия: В случаи на тежко затлъстяване. Отслабването може да подобри цикъла, плодовитостта и хормоналните нива. Упражненията и отслабването са важни за регулиране на цикъла.
Метформина можеда помогне допълнително.
Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ) и ин витро оплождане (IVF)
Жените със СПКЯ може да имат по-нисък процент на успех при инвитро оплождане, но те имат подобни шансове за бременност както и жените без СПКЯ. Въпреки това, при тях съществува, по-висок риск от спонтанен аборт, гестационен диабет, преждевременно раждане, високо кръвно налягане по време на бременност, както и раждане на голямо бебе.
Важни точки
Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) не само засяга репродукцията, но е свързан и с метаболтни проблеми, които могат да възникнат и при членове на семейството. Инсулиновата резистентност и затлъстяването влошават метаболитните проблеми, репродуктивните проблеми и повишават нивата на мъжките хормони.
Синдромът на поликистозните яйчници (СПКЯ) може да се прояви по различни начини и може да бъде повлиян от възраста, расата и теглото. Съществуват различни подгрупи на СПКЯ, с различни характеристики, които не винаги се разпознават чрез съвременните диагностични критерии.
Подобряването на начина на живот е важно за жени с наднормено тегло или затлъстяване при СПКЯ, но може да не е толкова ефективено при жени с нормално тегло, които страдат от същия синдром.
Технологиите и изкуственият интелект могат да помогнат в бъдеще за да бъдат разделени на категорий жените със СПКЯ в подгрупи и да бъдат идентифицирани тези с по-висок риск, за бъдещи здрвословни проблеми.
Embryolab, ин витро клиника, намираща се в гр.Солун, работи от 2004 г., предоставя модерни и комплексни услуги в областта на репродуктивната медицина.
С уважение към мечтите на хората, които искат да станат родители, предлага дългогодишен опит, актуални познания, безкрайни грижи! За контакти 173-175 Etnikis Antistaseos, Finikas, гр.Солун, +30 2310474747