Възторг и въпроси. Феминизъм и спектакъл

Във време, в което шоуто често е с превес над съдържанието, полетът на New Shepard вдъхнови, но и раздели

Десислава Найденова 16 April 2025

На 14 април 2025 г. шест жени, облечени в стилни тъмносини гащеризони, се издигнаха на 100 км височина – първият изцяло женски полет, мисия NS-31 на суборбиталната ракета New Shepard на Blue Origin.

Макар да не беше исторически в смисъла на Валентина Терешкова – първата жена в Космоса през 1963 г., полетът предизвика шум и възторг: не само с подбора на участничките, но и с визията си на внимателно режисиран елитен кастинг за вдъхновяващи жени. Но дали това беше крачка напред за жените в науката и технологиите?

Космосът като сцена

Организацията на мисията беше в ръцете на Лорън Санчес – журналист и лицензиран пилот, годеница на основателя на Blue Origin Джеф Безос. В интервю за сп. ELLE тя обяснява, че е подбрала спътничките си на база един основен критерий – способността им да вдъхновяват.

„Всички те са разказвачи по свой начин. Ще отидат в Космоса и ще могат да разпространят това, което са усетили, по различни начини.“

На борда бяха поп звездата Кейти Пери, тв водещата Гейл Кинг, правозащитничката Аманда Нгуен, аерокосмическият инженер Айша Боу, филмовата продуцентка Кериан Флин и самата Санчес. Всяка от тях се качи със собствена история и кауза, като този полет, заснет от всеки възможен ъгъл, не беше само преживяване, а и платформа.

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от ELLE Magazine (@elleusa)

Гащеризони и гравитация

Поведението на участничките по време на полета беше излъчено във видеокадри, имаше прегръдки, възторг, сълзи. Гейл Кинг си позволи кратка паника преди изстрелването, но след това се усмихваше, докато всички се носеха в безтегловност. Кейти Пери беше взела със себе си малка маргаритка – символ на дъщеря й Дейзи. Всички бяха облечени в специално създадени дизайнерски тъмносини гащеризони с монограми с имената им – елегантни, същевренно напомнящи моден подиум.

След кацането – бурни аплодисменти, камери и послания. Полетът продължи само около 10 минути, но отразяването му в световния новинарски поток далеч не е спряло.

Гласовете на борда

Обобщаваме за всяка от дамите на база изявления за ELLE, CBS, Blue Origin и социалните мрежи.

Кейти Пери, глобална поп икона, отправи послание в духа на „Гледайки планетата отгоре, си мислех за всичко, което трябва да опазим за децата си. Това не беше просто гледка, а напомняне“.

Айша Боу, аерокосмически инженер, работила за НАСА, създател на платформа за STEM образование, израства с усещането, че е „момичето, което никога не се е чувствало достатъчно умно“. Полетът й е лично доказателство, че никоя млада жена не трябва да си поставя ограничения: „Бях горе, защото най-сетне си повярвах“.

Гейл Кинг, емблематична водеща от CBS, преодолява най-големия си страх – този от летене. „Понякога най-голямата крачка е просто да не избягаш. Това беше за мен – да остана, да се кача, да летя въпреки себе си.“

Кериан Флин, филмова продуцентка, използва разказа като своя форма на активизъм. „Влязох в капсулата с желание да покажа, че жените не трябва да избират. Можем да бъдем всичко.“

Аманда Нгуен, активист за граждански права и номинирана за Нобелова награда, стана първата виетнамско-американска жена в Космоса. „Няма да чуеш космоса, но ще чуеш себе си. Този полет беше като поезия без думи.“

Лорън Санчес споделя: „Това не беше заради мен. Беше заради всички момичета, които някога са си мислили, че не им е тук мястото“.

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от Blue Origin (@blueorigin)

Приземяване

Blue Origin има амбиции в следващите години да направи суборбиталните полети по-достъпни. Компанията не разкрива официални цени, но според публични оценки едно място може да струва между 250 000 и 400 000 долара, като най-високата цена е 28 млн. долара. С разрастването на индустрията и навлизането на конкуренцията се очаква цените постепенно да спадат.

За ентусиасти има възможност за регистрация в списъка за бъдещи мисии на сайта на Blue Origin, като се изисква депозит от 150 000 долара. Организацията им Club for the Future подкрепя образователни STEAM каузи и периодично организира инициативи с участие на студенти и млади изследователи, макар все още да няма официална програма за стипендии за реални полети.

Мнозина определиха полета като „публичен спектакъл за богати“, подчертавайки високата цена на участието. Експерти като професор Лоизос Хераклеус от Университета в Уоруик изразиха съмнения относно устойчивостта на космическия туризъм в близко бъдеще, посочвайки, че всяко изстрелване струва между 1 и 3 млн. долара. Полетите на Blue Origin с New Shepard са суборбитални – достигат до границата, от която започва Космосът (100 км над Земята). Това е т.нар. Линия на Карман.

Мисия NS-31 беше без пилот. Жените летяха не като астронавтки, а като пасажери – звезди в своеобразна реклама на бъдещето. Това повдигна въпроси в научната общност. Дали истинският пробив за жените в Космоса не изисква и реална ангажираност, участие в разработката, управлението, а не просто присъствие? Също така – къде са учените? Къде са онези жени, които работят зад кадър по космически мисии от десетилетия? Във време, в което шоуто често е с превес над съдържанието, полетът на New Shepard със сигурност вдъхнови и впечатли, но и раздели.

 
 
 
Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от KATY PERRY (@katyperry)

Следва продължение

„Върнах се на Земята… но нещо в мен все още е там горе. Има тишина в космоса, която по някакъв начин кара всичко да се усеща по-живо. Погледнах надолу към нашата планета и усетих колко е крехка и красива. И колко дълбоко сме свързани. Този полет не беше за бягство. Ставаше дума за перспектива. За правенето на пространство – за чудо, за смелост, за всеки, който някога се е съмнявал дали принадлежи. Благодаря на Blue Origin, на екипа и на всеки човек, който ни помогна да се издигнем. Изпълнена съм със страхопочитание. И толкова много благодарност.“

Това написа в Инстаграм акаунта си Лорън Санчес. След полета тя изрази ангажимента си да продължи да работи за увеличаване на представителството на жените в авиацията и Космоса. Тази година й предстои сватба във Венеция с Джеф Безос.

Кейти Пери изрази желание да създаде нова песен или цял албум, вдъхновени от преживяното.

Айша Боу, основател на образователната технологична компания LINGO, продължава усилията си за разширяване на достъпа до STEM образование за млади хора в различни региони, включително Африка и Азия. През ноември 2024 г. тя събра финансиране от 2,3 млн. долара за дейността на LINGO.

Гейл Кинг сподели намерението си да започне документален проект за жените в Космоса.

Кериан Флин работи по платформа за женско лидерство в технологиите и изкуствата.

По време на мисията Аманда Нгуен носеше 169 семена от лотос, предоставени от Виетнамския национален космически център, които ще бъдат използвани за изследване на ефектите на космическите условия върху растежа на растенията.

Вместо финал

Неслучайно думата „Космос“ е изписана с главна буква в текста. Можем да пишем за този полет още много, да го разглеждаме от различни гледни точки, да го възхваляваме и критикуваме, но сякаш предпочитаме нещо друго – вечната устременост на човека към звездите, към непознатото и необятното. Към свободата, която обаче идва с отговорност.

Ще завършим с един цитат, свързван в Леонардо да Винчи – художник, изобретател, инженер, скулптор, архитект, гений.

„Веднъж опитали летежа, вие ще стъпвате завинаги по земята с очи, взрени в небето. Защото там сте били и там винаги ще копнеете да се върнете.“

Какво ли ще бъде след 50 години? А след 5 века?

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР