Как да изберете подходящи интериорни врати за вашия дом
08 January 2025
Каквито и стайни врати да изберете, важно е преди всичко те да са качествени, за да издържат на всекидневната употреба.
Интериорни врати - класификация според материалите
Интериорните врати най-често се изработват от дървесина. Най-популярният избор са дървесните плочи или MDF. Това е материал на дървесна основа, създаден чрез смесване на дървесни влакна и смоли (свързващ материал) и пресоване при високи температури и налягане. Интериорните врати от MDF намаляват до голяма степен шума и са добър избор от естетична гледна точка. Важно е, обаче, да се подчертае, че интериорните врати от MDF изискват повърхностна обработка – шлайфане, облицоване с меламиново фолио, CPL или 3D декор фолио. Благодарение на това, днес тези врати може да се намерят в множество цветове и дизайни.
MDF може да се облицова, чрез лепене и пресоване, с фурнирни листове и тогава получавате фурнирована интериорна врата. Фурнированите врати струват между 550 и 750 лева за брой.
Интериорните врати се изработват и от ПДЧ, но МДФ са по-устойчиви на влага и на механични повреди. ПДЧ са по-тънки и по-леки.
Друг популярен избор е интериорна врата, изработена от HDF – плочи, подобни на MDF, но тези плочи се пресоват под по-голямо налягане, така че има разлика в плътността.
Най-добрият избор, но същевременно и най-скъп, са масивните дървени врати, които са отлични звуко- и топлоизолатори.
Както и при другите видове дограма, използването на ПВЦ става все по-популярно. И наистина ПВЦ интериорните врати са отличен избор, защото са устойчиви на влага, лесно се почистват и осигуряват отлична звуко- и топлоизолация. В същото време те представляват най-благоприятния избор. Както ПВЦ входните врати, така и интериорните може да бъдат изработени със стъклени елементи.
Алуминиевите интериорни врати са изключително издръжливи и дълготрайни, изработени са от висококачествени алуминиеви профили с термо прекъсване. Цената на тези врати, обаче, е значително по-висока от тези от PVC.
Интериорни врати - класификация по начин на отваряне
Според начина на отваряне стайните врати най-често се делят на еднокрили, двукрили и плъзгащи се врати. Еднокрилите врати са най-често срещаният избор и се използват предимно в по-малки помещения, докато двукрилите изискват по-големи пространства. Състоят се от две крила, които може да се отварят напълно, а когато са затворени, двете крила пасват идеално едно към друго. От своя страна, плъзгащите се врати се отварят и затварят чрез плъзгане по хоризонтални релси.
На какъвто и тип врата да се спрете е необходим професионален монтаж на вратата, за да може тя да се отваря и затваря безпроблемно.
Плъзгащите се врати все още са най-добрият избор за тесни пространства. За разлика от крилните врати, не е нужно да оставяте определено пространство за отваряне навътре или навън. Крилите врати в малки пространства ограничават разполагането на мебели и други части от интериора. За разлика от тях, плъзгащите се стайни врати се отварят и затварят просто като се преместват встрани. Според някои оценки, монтирането на плъзгащи се врати в апартамента увеличава свободното пространство с цели 8 %.
Височината на плъзгащите се врати обикновено е от 200 до 220 cm, а ширината им е от 70 до 90 cm. В двата края на релсите на плъзгащата се врата има амортисьори, които спират безопасно вратата, ако се затвори изведнъж.
Този тип стайни врати обикновено се движат по горни релси, но в определени ситуации това не е възможно: когато плъзгащата се врата е твърде тежка или когато няма възможност да се монтира плъзгаща се врата с горна релса. В такъв случай се монтира система с долна релса, по-точно двурелсова система. Системата за плъзгащи се врати с две релси включва долна релса, разположена на пода, по която вратата се движи с помощта на две колеца, монтирани от долната страна на крилото, и горна шина, по която се движат водачите, поставени на горния кант на крилото на вратата, плъзгат се.
Важно е да споменем още един признак за класификация на интериорните врати. Според конструкцията на крилото различаваме: плътни врати, частично остъклени врати, остъклени и стъклени врати. За стъклените врати най-често се използва пясъкоструйно стъкло, фабрично боядисано стъкло или стъкло с декоративно фолио. Те осигуряват повече светлина и следователно, пространството изглежда по-голямо.