Новият лукс за кожата е ДНК паспортът й
Нутриционистката Надя Петрова току-що е получила резултатите от своя NGDerm. Известната дерматоложка д-р Радина Денкова ще й помогне да ги разтълкува
Адриана Попова 07 August 2018
Родителите са ни подарили кожата, с която живеем и която искаме само по един начин – вечно млада. Генетичните дадености обаче се влияят от начина ни на живот. ДНК изследването NGDerm на NutriGen е създаденo не просто, за да разгадае генетичния бекграунд на кожата ни, а и за да ни препоръча какви мерки да предприемем, за да запазим по-дълго красотата й. Всичко това оформено като елегантен генетичен паспорт, включващ козметика, хранителни добавки и професионални процедури. Нутриционистката Надя Петрова току-що е получила резултатите от своя NGDerm. Известната дерматоложка д-р Радина Денкова ще й помогне да ги разтълкува.
Д-р Денкова, защо е важен ДНК тестът на кожата?
Д-р Денкова: Превенция и персонализация са главни теми на последните конгреси по дерматология. Персонализация на програмите за естетична дерматология, на активните съставки в козметиката, на предписанията за хранене и приемане на добавки, които имат пряко отношение към състоянието на кожата. Реших да работя с NGDerm, защото изследването ни дава много повече от това. Ние не можем да променим ДНК-то на пациента. Но познавайки генетично заложените „слабости“ на кожата му, можем да предпишем превантивна програма за начин на живот и естетична грижа, съобразена с тези предразположености. И така да им се противопоставим. За жалост липсата на отношение към превенцията е голям проблем в нашата здравна култура. В други държави в Европа или Канада си длъжен да си правиш пълен чекинг на цялото тяло веднъж в годината, в противен случай държавата не отговаря за теб при появата на значимо заболяване. А идеята на генетичния тест е да действа именно като първа стъпка в превантивната грижа за кожата.
Надя Петрова: Китайците взимат мерки за здравето си 5 години преди да се разболеят, българинът – 5 минути преди да умре.
Д-р Денкова: Далай Лама е казал, че докато сме млади, даваме пари, за да си разваляме здравето, а когато остареем, даваме пари, за да го оправяме. А младите хора много рядко се замислят за бъдещите последствия от неща, които правят днес. В моята практика наблюдавам млади момичета, които ходят на солариум, идват при мен и ги питам:
– Защо го правиш, това е най-вредното нещо?
– Ами на мен ми няма нищо.
На теб ти няма нищо сега, но именно UVA лъчите са причината за еластозата и съсипването на кожата на по-късни години. Навремето не се говореше много за вредите от ултравиолетовите лъчи, беше нормално да прекараш 6-7 часа на слънце. И в момента много жени над 55 имат фотоувредена кожа. А голяма част от тях вероятно имат и генетична предразположеност към пигментации, която трябва да ги направи още по-внимателни. С този тест поне можем да дадем шанс на младите и да им подскажем какви мерки да вземат, за да се радват на красива кожа и след 30 години.
Надя, какво си помислихте, когато видяхте резултатите от персоналния ви NGDerm тест?
Надя: Че изглеждам по-добре, отколкото гените ми предполагат.
Д-р Денкова, вие имате изключителен опит като дерматолог, затова искам да попитам – когато видяхте Надя, каква „диагноза“ й поставихте?
Когато се явих на първия си изпит, за да стана тренер за филъри и ботокс, се наредихме 10 лекари, срещу нас имаше 10 пациенти. И ни казаха: ще се въртите, като всеки трябва да мине през всички пациенти. На първия трябва да определите трите основни проблема на кожата за 30 секунди, на втория – за 20, на третия – за 15, а на всички останали за 10 секунди. През първите 10 секунди, когато видя някого, аз вече съм си свършила работата...
Но има ли разлика между това, което преценихте за тези 10 секунди, и това, което показа NGDerm?
Д-р Денкова: Точно това е въпросът - има. За мен изненадата беше високият риск от оксидантен стрес при Надя, защото тя няма външните белези за това. Причината е, че се грижи изключително добре за себе си.
Надя: Здравословното хранене при мен е в резултат на личен здравословен проблем, който се появи, когато бях на 30. И съм благодарна, че се случи тогава, защото ако не бях взела мерки, сега щях да съм развалина, не само като външен вид, но и здравословно. А за последните години съм правила и детоксикации, и гладувания. Може би всичко, което може да бъде направено. Но е факт, че ако знаех предварително кое на генетична база ще работи при мен, щях да спестя много време, усилия и средства. Една жена на 40 може да изглежда по много различни начини. Някои момичета на моята възраст изглеждат с 10 години отгоре.
Да поговорим за една от най-актуалните категории от ДНК изследването – щети от слънцето и пигментация. Лято е...
Д-р Денкова: Установява се, че при Надя рискът е среден, но все пак трябва да внимава. Има предразположение към пигментация. Препоръчителен е астаксантинът, за който тя ми сподели, че е приемала през зимата и се е чувствала много добре.
Надя: Имах видимо подобрение в състоянието на кожата от него още след първия месец – загладена, с по-хубав тен, не толкова проблемна, колкото е по принцип, което ме учуди, защото обикновено при добавките трябва голямо натрупване, за да има резултат. Примерно колагенът и хиалуроновата киселина трябва над година да ги пие човек. В момента астаксантинът е най-мощният антиоксидант, 800 пъти по-силен от витамин С и коензимите. Извлек е от водораслото, с което се храни сьомгата и от което месото й става розово.
Д-р Денкова: Препоръчвам и продукти, които съдържат бета каротин. С тях няма нужда да стоиш на слънце, за да получиш приятен тен. За есента съм й препоръчала витамин С. При нея това се оказва универсална съставка, която трябва да присъства и в състава на козметиката й. И още – коджикова и ферулова киселина като пилинги през есента, за да въздейства срещу ефекта на слънчевите лъчи през лятото.
А за най-проблемната й категория според изследването – щетите от свободните радикали, какво препоръчвате?
Д-р Денкова: Надя трябва редовно да приема антиоксиданти, защото гените й за защита от свободните радикали са слаби. При нея има висок риск от усложнения, причинени от оксидация. Добре би било да използва козметика, съдържаща Q10, препоръчах й също екстракт от гроздови семки като вечерна грижа. Оксидативният стрес сбръчква кожата, тя губи блясък, става вяла. Ако беше пушачка, щеше да бъде още по-катастрофално. Никотинът извлича от организма витамин С и В комплекс и кожата повяхва. Като козметични процедури й препоръчвам редовни мезотерапии с витамини и антиоксиданти, а също и пилинг с продукт, богат на растителни ензими от ананас или папая.
Какво ще кажете за категорията твърдост и еластичност?
Д-р Денкова: Надя по-трудно образува нов колаген и по-бързо разгражда наличния. Възможно е смъкване и отпускане в долната част на лицето. Разбира се, за отпускането на кожата имат значение и други фактори – започва да се губи мазнина, разхлабват се подкожните връзки, костната плътност намалява и т.н. Но нейните усилия трябва да са насочени към стимулиране на колагена.
Надя: В момента има различни модерни неща и човек пробва. Когато не е специалист, много трудно може да прецени какво да задържи за себе си. Но като имаме генетичните резултати от NGDerm, д-р Денкова може да каже – за теб са задължителни ретинолът и витамин С.
Бихте ли разяснили малко повече за категорията гликиране?
Д-р Денкова: Най-общо, това е способността на организма да разгражда захарите. Захарта буквално унищожава колагеновите влакна и става причина за отпускането на кожата. Надя има добри гени за разграждане на глюкозата, но ако прекалява с въглехидратите, ще има проблем.
Надя: Излизат много медицински изследвания за кетохраненето специално при жените в менопауза. Дават го като едно от най-подходящите дори за хормоналния баланс. Тук в роля влизат другите ДНК тестове на NutriGen – NGDiet и NGHealth. Те могат да кажат как организмът ни се справя с наситените мазнини, които при едно кетохранене може да са повече, отколкото трябва.
Как ще коментирате категорията чувствителност и възпаление?
Д-р Денкова: Тук се измерва рискът от зачервявания, алергии, възпаления. Гените на Надя са много добри в това отношение.
Това ли е категорията, която най-добре може да хване опасността от рак на кожата?
Д-р Денкова: Не, категорията щети от слънцето и пигментация го прави. Ако имаме висок риск към чувствителност и възпаление, това означава, че организмът много лесно се поддава на влиянието на студа, на топлината, на алергените. При такава кожа имаме видими признаци на сухота, сърбежи, зачервяване и обриви, чувствителност към прах и химикали.
Надя: Важна е и водата за къпане. Има хора, които реагират и към нея. И затова сега навлизат системи за пречистване на водата от душа. Козметиката също може да даде реакция.
Надя, за вас кое беше изненада в персоналния ви NGDerm?
Надя: Приятно изненадана съм за гликирането. За колагена си знаех, че имам проблем. Затова си направих и моя хранителна добавка с колаген. Ние гледаме на колагена само от гледна точка на кожата. Но той може да е фактор и за пропускливи черва, за вътрешното състояние на организма. За щетите от слънцето мислех, че ще е малко по-зле ситуацията, защото цялата съм на лунички.
Д-р Денкова: При Надя се получава нещо като романтична комедия. Имаме начален конфликт – около 30-те, той се преодолява и – хепиенд.
Надя: А сега като включа и правилната външна грижа, процедури, препоръчани от д-р Денкова, които до момента не съм прилагала, мисля, че на 50 нещата ще са още по-добре.
Д-р Денкова: 50 са новите 40. Хайде, 35 (смее се). За едни луксът може да е спокойствието, за други – да имаш яхта, самолет. За Ричард Брансън е да отиде на Луната. В случая с NGDerm, луксът е в шанса да имаш своя персонална програма за превенция и грижа за кожата.
Надя: Здравословното състояние на хората е драстично подобрено вследствие на това персонализиране. Защото преди това имаше много голяма доза проба-грешка. А когато имаш резултатите, вече знаеш какво точно да направиш.
Защо да си направим ДНК тест на кожата?
- за да се ориентираме по-лесно кое е полезно за нас в съдържанието на един козметичен продукт
- за да избегнем ефекта проба-грешка от употребата на нови продукти
- за да спестим пари от продукти, които не са подходящи за нашата кожа
- за да знаем кои са слабите места на нашата кожа и да вземем профилактични мерки
- за да знае дерматологът ни какви процедури да ни предложи
Категории, които изследва ДНК тестът NGDerm
- щети от слънцето и пигментация
- щети от свободни радикали
- твърдост и еластичност
- гликиране
- чувствителност и възпаление