Ирит е моят Израел
Адриана Попова 07 April 2018
Йерусалим със златния купол на джамията Ал Акса и крепостните стени на Сюлейман Великолепни
Дечица, обръща се към нас Ирит с характерния си дрезгав глас, вие сте бивши хаджии. И веднага се поправя – бъдещи хаджии. Българският й е като на дългогодишен емигрант, който е позабравил някои думи, не като на чужденка. А в нея няма нищо българско... освен бившия й съпруг, български евреин, който се преселва със семейството си в Израел. Там среща Ирит, която е родена в Израел от родители, избягали по време на Втората световна война първо от Полша, после – след войната – от Съветска Русия към Обетованата земя.
Ирит е силно светска жена и казва, че такива като нея, нарича ги „нормалните“, са 60% от населението на Израел. Останалите са религиозни и араби. Но и тя като всички евреи има мезуза на входа на апартамента си.
Мезуза има и на вратата на стаята ни в еврейския хотел в Назарет. Настаняваме се в петък следобед, когато вече е започнал шабат. Ще продължи до съботния следобед. Шабат е много специално време. Колите по улиците на градовете намаляват драстично, остават основно туристическите автобуси. По време на шабат добрият евреин не трябва да шофира и да включва електрически уреди. В хотела ни имаше специален шабат асансьор, който беше програмиран да спира и отваря врати на всеки от етажите, издавайки пронизителни звуци. Можеш да се возиш в него, без да трябва да натискаш копчета. Е, разбира се, отнема известно време да стигнеш от първия до 11-ия етаж, но пък не нарушаваш забраните на шабат.
В този хотел ядохме най-вкусната храна за целия ни престой. Кашер. Вечерта имаше месни ястия, които се поднасят с едни прибори, на сутринта – само млечни, с друг комплект прибори. Алкохолът под формата на бира се продаваше отделно.