По феромоните ще ги познаете

Или всичко, което искате да знаете за новото поколение безопасни дезодоранти

Свобoда Сидерова 21 October 2012

срещу 30 долара за вход може да следвате колкото си искате първичните си инстинкти

Голямото мирисане
Америка е страна на неограничените възможности и на... смелите фантазии. Направо се втрещих, прочитайки за популярните феромонови вечери за запознанство, където дезодорантът е персона нон грата. Феновете на натуралните миризми трябва да носят дреха, в която са спали 3 нощи поред (!?). Тя се слага в пластмасови торбички с номера и се... мирише от желаещите. Бърррр. С харесалото им се номерче жадуващите да намерят своята половинка се снимат и фотографиите се прожектират на екран. Така собственикът на торбичката разбира кой е неговият човек. Отказът от баналното средство за хигиена, каквото е дезодорантът, е едва ли не моден тренд, породен от зловещи слухове в net-a. (Сега си обяснявам поведението на Джулия Робъртс, макар че мокрите подмишници са изиграли лоша шега на не една и две звезди на червения килим.)

По-добре неприятно ambre, отколкото рак
Учените внесоха смут в душите на чистофайничките. Някои изследвания свързват използването на алуминиеви соли с развитието на старческо слабоумие (металът е невротоксичен), нарушаване функцията на бъбреците и дори онкозаболявания. Втората потенциално опасна съставка са парабените - химични вещества, използвани за консерванти. Те се смятаха за безопасни до изследването на известната микробиоложка Филипа Дарбър от Великобритания. Изучавайки 160 биопсии на млечни жлези, взети от 40 жени, подложени на мастектомия, тя открива в 99% от случаите един парабен, а в 60% - пет. Има и нещо друго. По структура парабените напомнят естрогени, които играят немалка роля при злокачественото израждане на клетките. Третата непопулярна съставка е спиртът - не само изсушава кожата, но и може да предизвика раздразнения, особено след бръснене.

Недоказана причинно-следствена връзка
През 2002 г. Journal of the National Cancer Institute публикува изследвания, в които участват 810 жени, болни от рак на гърдата, и 793 здрави. Резултатите са категорични – не е установена връзка между използването на антиперспиранти с алуминиеви соли и увеличаване риска от заболяване. Независимо от това някои марки побързаха да ги изключат от състава или ги замениха с по-малко токсични съединения. Много от противниците на средствата на хигиена забравят да споменат, че в изследването на Филипа Дарбър (едно-единствено досега) 7 от 40-те жени не са ползвали дезодориращо средство. Т.е. става въпрос за друг източник на парабени, който за съжаление все още не може да бъде открит. Няма и отговор на въпроса как става натрупването на химичните вещества. Да не говорим, че не е изследвано количеството им в здравите клетки. Все повече специалисти са на мнение, че не парабените предизвикват рак, а туморът има свойството да ги натрупва. Що се касае до естрогеноподобния им ефект, активността на най-силния от тях – бутилпарабен, е от 10 000 до 100 000 по-малка от тази на естрадиола. Така че споко. Засега все още няма достатъчно данни за връзка между рака и парабените, а и да не забравяме, че заболяването зависи от много фактори. От всички ужасии, в които ги обвиняват, са доказани само възможни алергични реакции.

Често задавани въпроси
опасно ли е запушването на порите? Антиперспирантът само временно запушва порите. През кожата на подмишниците се отделят едва 0,06% от общото количество пот. Когато активността на потните жлези там е ограничена, „колегите“ от други участъци поемат техните функции. По-този начин балансът се запазва.
защо не се препоръчва антиперспирант веднага след бръснене? Евентуалните порязвания могат да доведат до инфекция или раздразнения в подмишниците. Малко вероятно е съставките да проникнат през кожата и да достигнат клетките.
мъжете по-малко ли са застрашени от рак на млечната жлеза, тъй като при тях средствата не се нанасят директно върху кожата, а върху космите в подмишницата? Действително мъжете по-рядко боледуват, но това се дължи по-скоро на хормоналните и физиологичните разлики с жените.
защо антиперспирантите в деня на провеждане на мамография са забранени? Причината е в алуминиевите соли. Металът оставя на снимката малки петънца, които могат да опорочат резултата.
надписът paraben-free достатъчна гаранция ли е?Да, никоя уважаваща себе си марка не би допуснала волности. Ако не вярвате на сълзи, хващате лупата и четете състава. Внимавалите в час по химия знаят, че всяко вещество има различни названия. Метилпарабенът например се нарича метилпарахидроксибензоат. Съзрете ли подобна химия с труднопроизносимо име, не ви остава нищо друго, освен да се примирите с „благоухаещите“ подмишници или да се къпете на всеки кръгъл час. Всъщност има и трети вариант – да проследите позицията на парабените в списъка на съставките. Колкото са по-назад в него, толкова по-малка е концентрацията им.

Eco-way
т.е. без парабени, алуминиеви соли и алкохол, е екопътеката, по която тръгват все повече марки. Ноу-хауто на Vichy е абсорбиращ вулканичен перлит и неутрализиращ миризмата аромат. 100% натурални стипца на прах срещу изпотяване и сребърна пудра и производно на кокос срещу неприятната миризма. Почти изцяло растителната (96%) рецепта на Nuxe е проста, но ефективна. Тайната на Fa е абсорбиращ екстракт от бамбук, богат на целулоза, лигнин и силиций. Не е за вярване, но изсушените бамбукови нишки поглъщат 230% вода (ако за 100% се счита първоначалната маса на материала). Патент на Avene са микрокапсули за продължително освобождаване на дезодориращия комплекс и 75% термална вода с успокояващ ефект. Изборът на Nivea e биофлорин – мощна антибактериална съставка от тропическите региони на Бразилия. Повечето средства не оставят бели следи, а тези на Nivea – петна върху черни дрехи. Друг печеливш коз е, че предпазват от раздразнения дори след депилация. С подобен ефект могат да се похвалят Vichy и Boiderma.
ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР