почасова красота
Или как да настроим биологичния си часовник с полза за кожата
Свобoда Сидерова 26 February 2009
Знаете ли, че ако ще се боцкате с ботокс, трябва да си запишете час при дерматолога сутрин? Ако пък искате да отслабнете - да тренирате следобед? Или че ставането в 7 сутринта ви заплашва с отоци под очите? Че обедната почивка не е благоприятна за разкрасителни процедури? Че болката от кола маската ще е най-малка след края на работния ден? Защо Коко Щанел казва: "След 12 вечерта нищо не ме интересува."Не знаете? Отговор на тези и на други въпроси ще получите в разписанието на ЕВА по часове.
Биологичен часовник
Който и лекар да попитате за биологичния часовник, който тиктака във всеки от нас, в най-добрия случай ще получите отговор: да, има нещо такова, неуловимо, недоказано от науката, но май съществува. Съществува и още как. Да вземем само делението на чучулиги и сови. Първите скачат от леглото още по първи петли. Вторите обратно - размърдват се едва през нощта, като животното, чието има носят.
Вслушай се в организма
Учените от Тексаския университет, занимаващи се с хронобиология (наука, изучаваща влиянието на биологичните ритми върху живота, в т.ч. върху красотата), твърдят, че по-голямата част от проблемите възникват от нежеланието ни да се вслушаме в организма. Той от своя страна се подчинява на сигналите на магнитното поле на Земята.
Известно е, че ефектът на едни и същи лекарства, приети в различно време на денонощието, не е еднакъв. По същия начин кремовете и козметичните процедури имат различно действие. Така че ако искате да останете млади и красиви, следвайте
Правилата на биоритмите в денонощието
6 часа Дозата кортизон (стресов хормон), която тялото е получило още в 4 часа, действа като биологичен часовник. Но не винаги фактическото събуждане съвпада с биологичното. Хубавото е, че можете да облекчите мъчителния процес с прости действия. Най-елементарното е да отнемете думата на будилника. Душераздиращият звън не е най-доброто начало на деня. Вместо това се «програмирайте». Настройте се още от вечерта, че ще станете в 6.30. Най-действеният метод да разкъсате паяжината на съня е обливането с ароматна вода. В 3-5 л добавете по 2-3 капки етерично масло от розмарин и бор, вдигнете съда над главата и излейте течността на главата. Резултатът определено впечатлява - кожата порозовява и става по-гладка и еластична. Плюс заряда от бодрост, който ще ви стигне за цял ден. Ако ви се струва много hard, облейте само лицето с чаша вода с няколко капки масло от лавандула или розово дърво. Полезен е също контрастният душ, който действа не по-зле от чаша силно кафе.
7 часа Ако не сте се събудили в 6, по-добре не ставайте в 7. Организмът бодърства, но обменните процеси са все още бавни. Лимфопотокът е вял и в клетките се задържа течност - затова много жени с нарушено кръвообращение страдат от подуване на клепачите и отоци под очите. Ако не може да станете в 8, погрижете се погледът отново да стане младежки със специалните кремове или гелове за околоочната област, активиращи микроциркулацията. Само не правете фаталната грешка след като измиете зъбите, надве-натри да наплескате лицето с крем, за да ви остане повече време за цигарата с кафето. Ако можехте да видите какво става с кожата под микроскоп! Тя не е в състояние да попие крема, тъй като не е почистена. Полупопило, средството се смесва с макияжа и потта. Бр-р-р... Що се отнася до избора на крем, най-подходящият е с витамини и антиоксиданти и задължително с SPF. Подхранващата маска или супер активният серум не вършат работа - кожата е настроена към защита и активните съставки няма да я "пробият". Вероятността от алергия е висока, затова избягвайте експериментите с нова марка.
8-13 часа Обмяната на веществата действа като доменна пещ на малка фабрика, кръвта блъска по вените. Което на козметичен език означава, че сауната или парната баня са противопоказани, тъй като само натоварват излишно съдовете. Ако сте намислили да врътнете една мезотерапия или да попълните устните с филър в кабинета на дерматолога, сега му е времето. От 9 до 10 е часът на инжекциите, тъй като се избягват отоците. В периода между 10 и 12 часа се усилва активността на мастните жлези, в резултат лицето започва неприятно да блести. Така че не е зле да извадите огледалото и да напудрите нослето. При възможност обтрийте кожата с тоник, регулиращ отделянето на себум. Ако от 11 до 13 часа навестите студио за красота, комплиментите на колегите няма да се забавят.
13-15 часа Основните процеси се забавят, защитните сили на организма намаляват. Кожата изглежда най-уморена и е най-неблагодарна. Въобще няма да оцени жеста, ако я поглезите с козметична процедура. Някои по-драстични интервенции като микродермабразио или дълбок пилинг могат дори да я раздразнят. Тъй като едва ли имате възможност да подремнете 15 минути, както предлагат корифеите на хронобиологията, освежeте лицето с минерален или тонизиращ спрей. Интересно е, че в 14 часа зъбите не усещат болка. Упойката държи половин час - едва ли не 2 пъти повече, отколкото вечерта или сутринта. Бегом към стоматолога, за да си оправите усмивката!
15-16 часа Мускулната активност и кординацията на движенията са в апогея си. Най-доброто време да се поизпотите във фитнес залата или сауната. Или пък да пофлиртувате с инструктура, ако това е целта ви. На бягащата пътека или в бассейна също можете да оставите максимум излишни калории. Ефекта от тренировката ще увеличите като след душа нанесете на тялото моделиращо средство или с лифтинг ефект, а от сауната - като предварително ексфолирате кожата.
17 часа Оттук насетне до 20 часа кожата не само е възприемчива към всякакви ухажвания от рода на масаж, терапии, обвивания с водорасли или глина, ароматерапевтичен или СПА сеанс, но и ги приема с благодарност. За жалост е също толкова благосклонна и към вредната околна среда. Периодът е добър за посещение на фризьорския салон. Оказва се, че между 16 и 17 часа косата, а и ноктите растат най-бързо. Нали не забравихте да се отбиете при маникюристката?
18-20 часа Прагът на чувствителност е най-нисък. Което автоматично прави времето идеално за почистване на черни точки и вежди и депилация. Ако не сте успели сутринта да наминете към дерматолога за поредната порция токсин на ботулизма или хиалуронова киселина, сега може да го направите. И още нещо: ставите са максимално подвижни, следователно периодът е подходящ за йога и упражнения за разтягане и разслабване. Лошото е, че точно тогава се пада пикът на производството на себум, нарушава се водният баланс и дишането на кожата. Именно тогава започват да се образуват онези досадници, които на сутринта цъфват непоканени на лицето. Чувствителната кожа също може да закапризничи и да ви сюрпризира със зачервяване.
20-22 часа Активността на протичащите в кожата процеси намалява заедно с останалите функции на организма, който се настройва за прегръдките на Морфей. Постарайте се до 22 часа да почистите кожата от макияжа и замърсяванията, да нанесете подхранваща, успокояваща или почистваща маска и съответния крем, иначе рискувате да се събудите на сутринта с подпухнало лице. А ако нанесете крема до 20 часа, ще усилите ефективностту му с 20%. Идеята да го намажете като масло на сандвич не е добра. Рано или късно кожата няма да издържи на «тормоза», предизвикан от ефекта на сауна. Периодът е идеален за елиминиране на токсините. Можете да си пожелаете лека нощ с ексфолиация или ароматна ванна с 3 капки мента и по 1 иланг иланг и бор.
22-23 часа Не очаквайте кой знае какво от нощния крем, ако го нанесете след 23 часа. Той просто няма да попие. Специалистите съветват в този период да се ограничите само с почистващи процедури и да оставите кожата да «диша».
23-24 часа Прието е, че механизмът на биоритмите се активира, когато на ретината попадне светлина. В останалото време организмът трябва да почива. Кожата също, защото по време на сън клетките се обновяват. Пикът на деленето е в периода между 10 вечерта и полунощ. Ще е глупаво да не се възползвате, а да гледате телевизия, ровите в Интернет или се мотаете по партита.
Сhrono козметика
Не им стигнаха на красивите умове дневните и нощните кремове, ами измислиха и козметика, посветена на хронобиологията. Най-много усилия козметолозите хвърлиха в разработването на антицелулитни продукти в съответствие с биоритмите. За да удовлетвори енергийните нужди, сутрин организмът разгражда мазнините. Вечер се запасява с енергия като складира неизразходваните въглехидрати под формата на резервни мазнини. Това означава, че задачата на дневните антицелулитни средства е елиминиране на мазнините, а на нощните - стимулиране на дренажа и ограничаване натрупването на мастни депа. Помислено е и за мързеливите. От Elancyl например (между другото, марката е един от пионерите в хронобиологията) гарантират 24-часова ефикасност само с 1 приложение и то сутрин. Фирмите, които произвеждат хранителни добавки „ден/нощ" са Forte Pharma и Physcience. От Ericson Laboratoire и Biotherm изпревариха другите с едни гърди - антицелулитните лепенки вече са факт.
Косата също получи своята доза хронобиология. Дневните ампули срещу косопад Chronostim на Ducray потискат ензимната активност на скалпа, една от причините за загубата на коса. Вечерните пък стимулират растежа на нова. От бялата козметика се отчетоха 2 фирми. Нощният крем Normaderm Nuit на Vichy поставя капан на пъпките. Умната му формула прониква в сърцето на порите и намалява синтеза на себум. Дневната и нощна емулсия Pur Luxe Cure Chrono Regulatrice Anti-Age на Stendhal са като денонощен магазин, откъдето да напазарувате всичко необходимо за функционирането на клетките - перлени протеини, аминокиселини, витамини, сусамово масло, хиалуронова киселина... Както сами ще се убедите, кожата ще остане супер доволна. Цената е малко солена - 551 лв., но извънработното време се заплаща двойно.