Кожата "помни" всяко лято

Слънчевите лъчи може да са източник на енергия, но за кожата те често са сериозно предизвикателство. Разговаряме с д-р Мина Сълева-Статева, дерматолог в УМБАЛ „Александровска“ и главен асистент и преподавател в катедра „Дерматология и венерология“ към Медицинския университет София, която ни напомня защо слънцезащитата не е сезонна прищявка, а ежедневна грижа със сериозни дългосрочни ползи.

15 July 2025

Слънчевите лъчи може да са източник на енергия, но за кожата те често са сериозно предизвикателство. Разговаряме с д-р Мина Сълева-Статева, дерматолог в УМБАЛ „Александровска“ и главен асистент и преподавател в катедра „Дерматология и венерология“ към Медицинския университет София, която ни напомня защо слънцезащитата не е сезонна прищявка, а ежедневна грижа със сериозни дългосрочни ползи.

Д-р Сълева, кой проблем с кожата, свързан със слънцето, най-често срещате в практиката ви?

Измененията, които наблюдаваме при фотоувредената кожа, предимно са кумулирани след дългогодишно излагане на слънце. Един от най-честите проблеми са пигментните нарушения – хипер- и хипопигментации, липса на еластичнoст и плътност на кожата, поява на ранни преканцерозни или предракови образувания като актинични кератози и други.

С какви заблуди сред пациентите се сблъсквате относно слънцезащитата?

Един от най-големите митове, които продължавам да чувам многократно от пациентите, е, че използвайки слънцезащита, не можем да си набавим достатъчно витамин Д. В съвременната научна литература това твърдение е напълно опровергано и се счита, че редовната фотопротекция не води до намалени нива на витамин Д.

Какво знаем днес за последствията върху кожата от излагането на слънце, за които не сме имали достатъчно информация преди десетилетия?

Климатичните промени през последните десетилетия променят слънчевите лъчи и тяхното действие. Младите хора днес са по-информирани и отговорни в грижата си за кожата, а фотопротекцията е основна в този процес. Ако по-рано сме вярвали, че слънцето е здраве, то в днешно време знаем много повече за рисковете, които носи, и колко е важно още от детска възраст да предпазваме кожата от изгаряния, които многократно повишават риска от появата на кожен рак след години.

Какви са признаците, които помагат на пациентите при откриването на меланом в най-ранните му стадии?

Превенцията и ранната диагностика са основен фактор за лечението и благоприятната прогноза на болните от меланом. Той може да възникне както върху вече съществуващ меланоцитен невус (бенка), така и като новообразувание. Най-голям риск съществува при хора с по-голям брой бенки. Най-общо това, за което следим, е: промяна в цвета, във формата, размера (нарастване), неясни граници или поява на спонтанно кървене. 

Може ли наистина SPF да помогне за предотвратяване на бръчки, пигментация и други признаци на фотостареене?

Изключително важен е SPF! Редовното използване, абсолютно всеки ден през годината, на фотозащита, и то още от ранна възраст, е от ключово значение в битката с процесите на стареещата кожа. Много харесвам една реплика на известен американски дерматолог и ще си позволя да я цитирам: „Нищо не стои толкова добре на кожата, когато си на 50, колкото слънцезащитата, която си използвал през двайсетте“.

Как изглежда правилната SPF рутина?

Задължително е ежедневното нанасяне на SPF. Особено през лятото съветвам дамите да не разчитат само на SPF в декоративната козметика, а да прилагат и крем с фактор, който да нанасят преди грима. Слънцезащитния крем нанасяме, преди да се появим на плажа и го подновяваме всеки 2-3 часа, или след като излезем от водата. La Roche-Posay разполага с много широка гама от SPF продукти. По-младите ми пациенти, както и тези с по-чувствителна кожа, много харесват Аnthelios UVMune флуид, заради по-леката му текстура. Продукт с по-силно хидратиращ ефект, който дамите да включат в антиейдж рутината си, е Аnthelios Age Correct. Mъжете сякаш е по-трудно да бъдат убедени да използват фотозащитен продукт, докато не открият спрей формите, които са изключително лесни за приложение и се разнасят много добре.

Като дерматолог, защо според вас продуктите на La Roche-Posay се отличават сред марките, предлагащи формули с SPF?

Използвам почти цялата гама Anthelios на La Roche-Posay за себе си, за семейството си, за пациентите. Mexoryl 400 e революционна съставка, ефикасен филтър, който надеждно предпазва от широкия спектър UV лъчи, дори и т.нар. ултрадълги UVA лъчи. Текстурите, начинът, по който се нанасят на кожата и я защитават дълготрайно, за мен ги прави абсолютен фаворит с над 20-годишна история.

Кой продукт с SPF на La Roche-Posay бихте препоръчали за изграждане на навик за ежедневна слънцезащита?

Трудно ми е да избера само един продукт, но може би това би бил Anthelios Age Correct. Mоже да се включи в дневната рутина като антиейдж и хидратиращ продукт и да замести изцяло сутрешната грижа. При пациентки с чувствителна кожа препоръчвам Аnthelios UVmune флуид за чувствителна кожа. 

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР