Париж, сбъдната мечта

Описват Васка Емануилова като жена, която оставя диря във въздуха, когато се движи

Краси Генова 10 May 2025

Описват Васка Емануилова като жена, която оставя диря във въздуха, когато се движи. Ярка е следата, която художничката оставя и в българското изкуство, макар че талантът ù е бил поставян под съмнение и пренебрегван заради това, че е обичала друга жена.

Родена в царибродското село Комщица през 1905 година, Васка Емануилова следва експлозията на таланта си и завършва Държавната художествена академия през 1927 г. в класа на професор на Иван Лазаров. Четири години по-късно по нейна инициатива е създадено Дружество на новите художници, което представя новаторите в изобразителното изкуство и скулптурата. Именно там среща за първи път своята голяма любов – скулпторката Мара Георгиева.

Любопитна и отворена към случващото се в света на изкуството в международен мащаб, Васка заминава за Париж за тримесечна специализация. Срещата със свободата на артистичната бохема там променя сетивата ѝ. Мара Георгиева е част от компанията, която се отправя към града на Мане, Гоген и Роден в търсене на вдъхновения и отговори на много въпроси.

Изложбата „Васка Емануилова и Париж“ отбелязва 120 години от рождението на художничката и разказва за въздействието на Париж върху цялостното ѝ творчество.

Център на експозицията е текстът, в който Васка разказва за френската столица и историята, направила възможно пътуването ѝ дотам. То е свързано с рисуването на портрет на мадам Белен, съпруга на първия секретар на френската легация в София – Жан Белен. Благодарение на познанството си с това семейство Васка Емануилова успява да получи стипендия и да сбъдне мечтата си – да види Париж и да попие неговата артистична сила.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР