Отговорност за успех с инж. Димитър Димитров

Десислава Найденова 25 April 2025

Снимка: личен архив

Успехът е да правиш нещата, които те правят щастлив, и да играеш играта, която те държи любопитен. Да продължаваш и заради провалите, защото те също са част от успеха – уроците, които в дългосрочен план ти дават повече, отколкото ти взимат. Да даваш ти самият – пример, вдъхновение, знание, опит, подкрепа, защото вярваш, че има смисъл. Изпълнителният директор и двигателят
на Ardes.bg в интервю за EVA.

Започвате през април 1996 г. с двама души, с бюра и столове втора ръка, без капитал. Днес Ardes.bg е най-големият специализиран ритейл търговец на ИТ техника в България с над 150 служители, 6 магазина и оборот 76 млн. лв. за 2024 г. Какво отвъд числата е също важно? 

Числата са само следствие от усилията на целия екип на „Ардес“. Много по-важни са удовлетворението на клиентите и силата на екипния дух. През всички тези години съм се стремял клиентите ни винаги да бъдат доволни. Затова полагаме непрекъснати усилия за подобряване на нашето обслужване както в магазините, така и онлайн. Развиваме стандартите за качеството на обслужване, провеждаме редовно тренинги на служителите, следим обратната връзка от клиентите ни и търсим нови продукти и услуги, които да направят живота на клиентите ни по-спокоен и сигурен, когато купят ИТ техника от нас.

Щастлив съм, че клиентите ни оценяват високо. Малко са големите фирми в България, които имат средна оценка на обслужването си над 4.5 от над 5000 клиенти. Но нашият успех не може да бъде постигнат без силния екип. Хората, работещи в „Ардес“, са тези, които правят успеха на компанията. Всеки служител допринася за доброто преживяване на клиентите ни. Горд съм, че много от нашите служители работят повече от 10 години в компанията, създават семейства, раждат им се деца. За 30 години никога не сме съкращавали хора и не сме намалявали заплати.

„Иновацията различава лидера от последователя“, казва Стив Джобс. Какви иновации са въведени от Ardes.bg? 

Иновациите са в основата на успеха на всяка компания. Нашият успех се дължи на тях. Ние бяхме едни от първите в България, които направихме интернет сайт за продажба на ИТ техника още през 1999 г. Бяхме първи в България, които предложиха 45 дни срок за връщане на продукти, купени не само онлайн, а и в магазин (в момента вече не го предлагаме, поради липса на интерес). Бяхме първи в България, които предложиха и застраховки срещу счупване, изтърване, токов удар, както и обратно изкупуване на лаптопи и компютри. Непрекъснато търсим иновации, които да помогнат при избора на ИТ техника и да направят живота на клиентите по-лесен.

Какво е необходимо за ефективна екипна работа? 

Много ми харесва книгата на Патрик Ленсиони „Петте основни слабости при работата в екип“. Според нея са: липса на доверие, страх от влизане в конфликт, липса на ангажираност, избягване на търсенето на отговорност и отклоняване от резултатите.

За да бъде ефективна екипната работа, трябва да се изгради доверие; да не се страхуваме да влезем в конфликт с друг член на екипа, ако нарушава принципите на компанията; да бъдем ангажирани към екипа; да търсим отговорност и да следваме ясно целта и да гоним постигане на резултати.

Създаването на ефективен екип не е еднократен акт, а непрекъснат процес на подобрение. Ръководството на „Ардес“ всеки месец провежда екипни срещи и тренинги, където се обучаваме на екипна работа и надграждаме уменията си. Имаме добър напредък, но все още работим за подобряване на екипния дух между отделите и различните звена в компанията.

Какво стои в основата на връзката ви с клиентите? 

Винаги се стремим да обслужим всеки клиент с внимание и грижа. През годините съм се научил, че е изключително важно да спазваш обещанията си. На това уча и нашите млади колеги – да не обещават нещо, което не могат да направят, и да изпълняват поетите ангажименти. Дали успяваме – най-често да, а когато не успяваме, се учим от грешките си. В бизнеса има едно правило: можеш да продаваш качествена стока, да имаш отлично обслужване и да доставяш на ниска цена, но никога трите едновременно. Е, ние се стремим да го направим и често успяваме.

Каква е дефиницията ви за успех? 

Този въпрос го задавам винаги на учениците, пред които изнасям лекции. Има интересни отговори, но младежите са много добре ориентирани. За мен успех е да правиш нещата, които те правят щастлив. Точно затова продължавам да работя в бизнеса ми, а не само да го притежавам. На мен ми харесва играта и нещата, които правя и уча, независимо че са изпълнени понякога с много стрес и нерви. Но това е част от играта.

Съосновател сте на движение „Сподели и Вдъхнови“, което помага на младите хора да мечтаят смело и да работят за мечтите си. 

Всяка година, заедно с колегите от „Сподели и Вдъхнови“ изнасяме десетки мотивационни лекции в различни училища пред ученици от 11. и 12. клас. Това, което виждаме, е, че всички деца са добри и имат голям потенциал. Всяко дете е като бял лист хартия – каквото напишеш, това ще прочетеш. Точно затова е наша отговорност да дадем пример и да допринесем за развитие на бъдещото поколение. Много дълго бизнесът беше абдикирал от ролята си да дава пример в обществото, но това е нормално, когато „бизнесмен“ беше мръсна дума.

Истината е, че предприемачите движат развитието на света. Без предприемчиви хора може би още щяхме да живеем в пещерите. Затова се стремя да давам пример на младежите да бъдат по-предприемчиви, да мечтаят смело и да не спират да опитват да постигнат мечтите си. Много се радвам, че имаме успех и променяме съдбата на десетки младежи, които вярват, че животът им зависи от тях самите и че са отговорни за своя успех.

Доколко ние, българите, притежаваме т.нар. Growth Mindset? 

Всеки българин притежава този майндсет, но с годините успяваме силно да го потиснем и той закърнява. Развиването започва от семейството и продължава в училище. За да го развиваме успешно, са нужни системни усилия от цялото общество. За съжаление, образователната ни система не способства за това, въпреки че има единични опити. Без значителна промяна в образователната система съм скептичен за успеха на промяната.

Провалът противоположното на успеха ли е? 

Без провал няма как да постигнеш успех. Аз имам любима фраза: „Шут отзад е голяма крачка напред“. Всеки провал приемам за урок, от който се уча. Това ми е помогнало да преодолея значителни провали в живота си и да продължа напред.
Какво друго ви мотивира да продължавате напред въпреки трудностите? Знаете ли кой е най-силният мотивационен фактор? Гладът… Глад за храна, за средства, за знание, за успех…

Когато отворих фирмата, стартирах с 400 долара назаем. На 23 години нямах кола, не бях ходил в чужбина, но имах желание да се развивам и да печеля. Постепенно с опита идва и желанието за нови възможности – да откриеш нов магазин, да отвориш магазин в нов град, да развиеш нов интернет сайт, да подобриш системите на работа. С натрупването на капитал и средства идва желанието да оставиш и нещо след себе си, затова дарявам 5% от печалбата на „Ардес“ за развитие на българското образование чрез спонсориране на различни инициативи, свързани с развитие на лидерските умения на учители, ученици, за състезания и др. Вярвам, че развитието на българското образование е в основата на успеха на България и че българският бизнес е отговорен за това развитие.

Какво бихте направили по различен начин, ако можехте да се върнете назад? 

Щях да бъда по-смел и да действам по-бързо. Сега се опитвам да науча моите деца и колеги да не повтарят моите грешки, а да си позволят да допуснат други колкото се може по-бързо, за да успеят да постигнат мечтите си.

Казват, че зад всеки успял мъж стои една силна жена… 

Без подкрепата на моята съпруга никога нямаше да стигна дотук. Здравото семейство и подкрепата на близкия човек са в основата на всеки успех. Съпругата ми беше в основата на това да сменя първия си офис, тя ме подтикна да отворя и първия магазин, имах пълната ѝ подкрепа, когато заложихме всички семейни средства и задлъжняхме. Съпругата ми е доцент и преподавател в Катедрата по икономика и управление на здравеопазването на МУ – Варна, и редовно се допитвам до нея, като винаги срещам подкрепа и съпричастност. Когато се жених, баща ми каза: „Сине, мъжът може да бъде или прав, или щастлив“. Аз вече повече от 25 години съм щастлив.

Как балансирате между бизнеса и семейството? 

Не балансирам. Бизнесът и семейството са свързани заедно. Работя вечер, събота, неделя, на почивка, но намирам време и за семейството, може би не достатъчно, но това е моят живот. За съвместяването на двете неща винаги може да се намери време, стига да има разбирателство и грижа един за друг.

Коя е последната книга, която прочетохте? 

Винаги казвам на учениците колко е важно да се чете. Аз обичам да чета много, понякога по три книги едновременно. За съжаление, напоследък не намирам толкова време. Но редовно се приспивам с приключенска литература. Иначе горещо препоръчвам „Седемте навика на високоефективните хора“ на Стивън Кови. Чел съм я четири пъти и пак я препрочитам. Подарил съм над 200 екземпляра и съм щастлив, че благодарение на това съм променил живота на няколко човека.

Каква е целта ви до юбилея на Ardes.bg догодина? 

Даже не бях се замислял. В момента работим по два основни проекта, които ще ни позволят да се развиваме следващите 20 години, и силно вярвам, че дотогава ще станат реалност.

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР