Невидимият враг на отслабването
eva 18 January 2025
В разговорите по темата за отслабването често изреченията ни започват с думата „въпреки“. Въпреки тренировките и ограничения прием на калории красивият плосък корем си остава непостижима цел. И проблемът невинаги е в подкожната мазнина – често се оказва, че е много по-дълбок. Името му е „висцерална мазнина“. Тя е тази, която придава закръгленост на много хора. И става все по-активна в това си действие с възрастта, със заседналия начин на живот и прекомерното хранене.
Защо му е на тялото висцералната мастна тъкан?
Всичко в тялото ни има определена роля. Това означава, че преди да започнем борбата с висцералната мазнина, трябва да разберем повече за нейните функции. Те са основно две. На първо място това е защитата – висцералната мазнина „обгръща“ нашите черва, черен дроб, бъбреци и ги защитава от външни влияния. Разбира се, мазнините участват и във функционирането на хормоналната система. Това е и тяхната втора важна роля. Така че в нормални количества висцералната мазнина е положителен герой. Ползата се превръща във вреда, ако се увеличи количеството ѝ. Важно е, преди да предприемете каквито и да било мерки срещу висцералните мазнини, да се консултирате с ендокринолог – ако има нарушения в работата на хормоналната ви система, борбата може да доведе до обостряне или развитие на сериозни заболявания.
Стратегия на търпението
Да, най-важното в борбата с висцералните мазнини е… търпението. Заредете се с големи дози от него – не чакайте бързи резултати. Има няколко начина за справяне, но те са ефективни, когато се прилагат в комбинация.
Корекции на храненето
Необходимо е да намалите дневния прием до 1500-1800 килокалории. По-добре е да се придържате към частично хранене – 5-6 пъти на ден на малки порции. Едновременно с това да пиете повече вода – средно по 3 литра на ден.
Кардио упражнения
Подобни упражнения е добре да организирате в интервален режим. Във фитнеса може да използвате велоергометъра, като редувате различни натоварвания в различно темпо. Ходенето пеша е добър вариант, като е хубаво да го правите с различни скорости: базата е 5 км в час и тя се редува с интервали от 30-40 секунди, през които скоростта се увеличава до 6-8 км в час.
Теренкорт
Много ефективен метод. Това е ходене на открито по неравен терен. В почти всички градове има алеи за здраве в парковете, където се редуват прави отсечки с отсечки нагоре и надолу, така че натоварването естествено да се променя. Трябва да ходите така най-малко 45 минути и за предпочитане всеки ден.
Дихателни упражнения
Разбира се, подходящи са различни варианти. Но преди всичко е полезно да овладеем вакуумното дишане – при него вдишваме, след това издишваме напълно, „глътваме“ корема и задържаме в това положение за 5-15 секунди. За да работят правилно вакуумните практики, трябва да започнете с диафрагмено дишане. Най-лесният начин да се научите е да го правите в легнало положение: рязко вдишвате въздух през носа, издувате корема и след това бавно изпускате въздуха през устата. Би било чудесно, ако комбинирате това с глутеен мост. Лесно е – легнете, поемете диафрагмено въздух, задръжте го, повдигнете задните части и фиксирайте тялото в това положение за 5-6 секунди. Така изкуствено извършвате самомасаж на вътрешните органи и едновременно активирате разграждането на вътрешните мазнини. Активно можем да повлияем на висцералната мазнина и когато активираме горната диафрагма с дихателни практики, а долната – с помощта на седене на подпора или специални упражнения на Кегел за жени.
Висцерален масаж
Ръчният масаж релаксира, тонизира и дори коригира фигурата. Докато висцералният има способността да облекчава болката и да лекува. Той представлява ръчно въздействие върху вътрешните органи през предната коремна стена. Затова е известен още и като коремен масаж. По време на такъв масаж специалистът буквално сондира червата, черния дроб и бъбреците и подобрява здравето на стомашно-чревния тракт и целия организъм. Разбира се, това може да не е най-приятното, но дори и при дълбок натиск не трябва да има болка.
Разбира се, висцералният масаж е насочен предимно към оздравяване на тялото и подобряване на функционирането на вътрешните органи. Косвено обаче влияе върху обема на талията и корема и дори върху качеството на кожата. Както всеки друг масаж, той активира кръвообращението, лимфотока и метаболитните процеси, в резултат на което се ускорява извеждането на застоялите течности, засилва се естественото разграждане на мазнините, а кожата става по-еластична и гладка. Освен това, поради факта, че органите се връщат на правилните си места, стомахът е визуално по-малък и изглежда по-плосък. Висцералният масаж е специална техника, която изисква отлични познания по анатомия и физиология. Ето защо трябва да се доверявате само на опитен специалист с медицинско образование.