Има само една Шанел!

Това са думи на самата Габриел Шанел, родена на 19 август преди 139 години

Десислава Найденова 20 August 2022

Снимка: getty images/guliver

Преди 139 години се ражда звезда. Или момиче се ражда под щастлива звезда.

Въпреки че точно тогава, а и в следващите 18 години, нищо не подсказва за това.

Никой не е млад след 40-те си години, но можем да бъдем неотразими във всяка възраст.
Габриел Боньор Шанел, известна на целия свят като модната дизайнерка Коко Шанел, израства в сиропиталище към манастир. Именно там се научава да шие и да бродира. Неуместно е да кажем, че около рождението й си спомняме за нея, защото Коко Шанел никога не може да бъде забравена.

Шанел е една! Споделяме с вас любопитни детайли от живота на великата французойка.

Прозвището Коко получава, докато работи като кабаретна певица. Така я наричат войниците в публиката заради песните „Ko Ko Ri Ko“ и „Qui qu’a vu Coco?“, които често изпълнява. След като става ясно, че призванието й не е музиката, а модата, Габриел стартира кариерата си с... шапки.

Първия си бутик (в Париж, има и още два в курортите Довил и Биариц) открива през 1912 г. с финансовата подкрепа на един от ухажорите си.

Артър Кейпъл е племенник на Уинстън Чърчил. Артър и Габриел изживяват страстна любов, но в крайна сметка той се жени за момиче от богато семейство. През 1919 г. Кейпъл загива в катастрофа. Твърди се, че Габриел отива на мястото на инцидента, плаче в продължение на час и си тръгва оттам с думите „Миналото вече го няма“.

За кратко време Коко Шанел успява да възстанови инвестираните в бутиците и бизнеса й средства, толкова е успешна. През 1919 г. става кутюрие и отваря модна къща Chanel на ул. „Камбон“ 31 в Париж.

Сред клиентите й са именити руски емигранти. Един от тях е княз Дмитрий Павлович Романов, с когото започва връзка. Романов запознава Коко с известния парфюмер Ърнест Бо, с чиято помощ е създаден легендарният аромат Chanel No 5.

„Парфюмът е невидимият, незабравим, най-добър аксесоар на модата, който предвещава вашето пристигане и удължава заминаването ви“, обяснява Коко Шанел.

Коко Шанел има кратка връзка и с композитора Игор Стравински. 

Интересна е и историята, родила изречението „Имало е много херцогини на Уестминстър, но има само една Шанел!“. Коко Шанел започва връзка с Хю Гроувнър, херцог на Уестминстър. В крайна сметка и тази любов не я отвежда до олтара, но не заради нещо друго, а защото модната дизайнерка отказва предложението за брак на херцога.

Професионалните партньорства на Коко Шанел включват Салвадор Дали и „Метро Голдуин Майър“. Заедно с Дали създават костюми за няколко театрални представления. Шанел облича и холивудските знаменитости срещу 1 млн. долара.

Одри Хепбърн, Елизабет Тейлър, Джаки Кенеди са в бляскавия списък с клиентки на модна къща Chanel.

„Няма нищо по-лошо от самотата. Самотата може да помогне на мъжа да осъзнае себе си, но разрушава жената.“

Разкошът трябва да бъде удобен, иначе това не е разкош.
Любопитни са взаимоотношенията на Габриел Шанел с другите големи имена от света на модата по онова време. За Ив Сен Лоран тя казва: „Сен Лоран има отличен вкус. Колкото повече ме копира, толкова по-добър вкус демонстрира.“ Влиянието на Шанел върху колегите й е неоспоримо.

Камелия е любимото цвете на Коко Шанел. То се превръща в един от най-емблематичните символи на модна марка Chanel, представено на видно място при облеклото и аксесоарите.

През 20-те години на миналия век Шанел въвежда малката черна рокля. Предназначен да бъде достъпен и лесен за носене, Vogue правилно прогнозира, че този модел рокля ще покори целия свят. Другото нововъведение в модата, направено от Габриел, е костюмът със сако без яка и вталена пола. Нейните дизайни са наистина революционни за времето си. Те заемат елементи от мъжкото облекло и наблягат на комфорта. Коко Шанел помага на жените да се сбогуват с корсетите, тежките и ограничаващи дрехи.

Нейното влияние не е свързано само с дрехите. Габриел се появява в операта с къса коса, вдъхновявайки много жени да възприемат новия garçon стил.

Втората световна война кара Коко Шанел да закрие бизнеса си. Тя уволнява служителите си, над 4000 души, и затваря бутиците. Напуска Париж и се озовава в Швейцария. Там изживява бурен романс с барон Ханс Гюнтер фон Динклаге. Тогава тя е на 60 години, а той е женен. Заради тази връзка тя не може да се завърне години наред във Франция. Накрая баронът я изоставя заради по-млада жена.

„Когато се налага да избирате между мъж и рокли, изберете роклите.“

През 1953 г., на 70-годишна възраст, Коко Шанел се завръща в Париж. На следващата година с пари, получени от бизнесмена Пиер Вертхаймер, тя се завръща и в света на модата, като представя нова колекция. Първоначалните отзиви на критиците са доста остри, но женствените и комфортни модели, особено костюмът от туид, не след дълго печелят клиентки по целия свят.

Ако си роден без крила, не им пречи да израснат.
В началото на 1971 г. Габриел Шанел е на 87 години, но продължава да работи в своята модна къща на договор. Във Франция договорът се сключвал за една година и се подновявал на 1 януари. След новогодишните празници портиерът не я допуска в сградата, защото договорът й не е подновен. Това е истински шок за нея и на 10 януари 1971 г. великата мадмоазел напуска този свят в стаята си в хотел Ritz. Погребана е в Швейцария, каквато е последната й воля.

„Не ме интересува какво мислите за мен. Аз изобщо не мисля за вас.“

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР