Казусът Анджелина

eva.bg 04 June 2015

Снимка: getty images/guliver

Решението на Анджелина Джоли да премахне млечните жлези и яйчниците си, без да има дори начална степен на рак, отвори кутията на Пандора. То се основава на намерените с изследвания „ракови гени”, които дават голяма вероятност в бъдеще тя да се разболее от рак на гърдата и на яйчниците.

Обхванати от страх за бъдещето си, хиляди жени по света се отправиха към генетичните лаборатории, надявайки се, че генетиката ще се окаже новата спасителна идея. Дали обаче вярващите в нея вървят по правилния път? Дали премахването на жлези и органи трябва да бъде най-доброто решение, ако носим раков ген, но все още не сме болни? Как да запазим здравето си в тези турбулентни за душата и тялото години? Как да се предпазим от потенциалните опасности? Тези въпроси, както и още много други, зададохме към няколко специалисти.

Редовни кръвни изследвания вече могат да установят рак на яйчниците на ранен етап – до 86% точност.
Според Д-р Евгени Василев, акушер-гинеколог, специалист в мамологичната клиника за диагностика и хирургично лечение към I АГ болница „Света София“, с профилактичната операция рязко намалява рискът от развитие на карцином. Според д-р Прашант Рагавант, главен лекар в аюрведична клиника “Аюшпрана“ в щата Керала, Индия, това, което Анджелина Джоли направи, е само 15% правилно за нея самата и в същото време 85% грешно за всички жени по света. А д-р Силвия Еленкова, ръководител на Центъра по интегративна медицина, иглотерапевт и хомеопат, е убедена, че болестта, и особено злокачественото заболяване, е моментът, когато възниква някакъв проблем по оста тяло-ум-дух. Затова лечението и подходът към болестта трябва да са други.

В България жените с генетичния дефект на група гени, обединени под името HER, какъвто има Анджелина Джоли, са 17-18% от всички пациентки с рак (карцином) на млечната жлеза.

Да режем или да не режем тогава? Права ли е Анджелина? Повече по темета четете в юнския брой на EVA.

 

ТВОЯТ КОМЕНТАР
ТВОЯТ КОМЕНТАР