Зехтинът предпазва от зъбна плака
Една забравена процедура напоследък се връща на мода – жабуренето с олио или зехтин
Анета Дженева 09 February 2015
Д-р Цецка Вергилова е собственик на дентална клиника Medica 62 и е лекар по дентална медицина с частна практика от 1990 година до днес.
Тя има специалност Детска стоматология и е завършила редица практически и теоретични курсове в областта на естетичната дентална медицина. Член е на Българската академия по дентална козметика, Българското ендодонтско общество, а от 2007 година е и жури в националния дентален конкурс „Усмивка на годината“
В сайтове и блогове за здравословен живот авторите твърдят, че с техниката на жабурене всяка сутрин се извличат токсините от тялото, пречиства се устната кухина и дори се лекуват хронични болести като алергия например. Какво е мнението ви за тази процедура като стоматолог с дългогодишна практика?
Имат и благотворно влияние върху венците. Аз лично практикувам жабуренето със зехтин от известно време, а моя приятелка, която от много години упражнява тази техника, почти не отлага зъбен камък. Жабуренето със зехтин всъщност намалява способността на бактериите в устната кухина да колонизират по зъбите, образувайки зъбна плака, която след 48-ия час се превръща в зъбен камък.
Как е най-правилно да се прави жабуренето, колко време да му отделяме и с какво да се изпълнява?
Според аюрведа времетраенето на процедурата трябва да е между 15 и 20 минути, докато зехтинът в устната кухина стане на пяна с бял цвят. Най-добре е очистващата практика да се изпълнява сутрин, преди да измиете зъбите си и преди да сте пили и яли каквото и да е.
Важно е да жабурите само със студено пресован зехтин или със сусамово олио – без термична или химична обработка. Добре е бутилката да се затваря бързо и плътно след употреба, за да не се получи окисление. След процедурата изплюйте, изплакнете с вода и след това измийте зъбите си.
Вярно ли е, че жабуренето с кокосово масло е отлична избелваща зъбите процедура?
Не мисля. По-скоро това е очистваща, а не толкова избелваща практика. Все пак, когато зъбите са чисти, те и изглеждат по-бели.
Какви са вашите съвети към хората, които искат да поддържат отлична хигиена в устата и да имат красива усмивка?
Моят съвет е независимо от домашните практики, които използвате, задължително два пъти в годината да правите професионална хигиена и профилактичен преглед при зъболекар. Това ще ви осигури ранна диагностика на заболявания в устната кухина и по-леко, както и по-евтино лечение.