Генетиката завладя всички сфери на индустрията на красотата. Клетъчната козметика е естествено продължение на клетъчната терапия - инжектиране на стволови клетки, извлечени от пъпната връв на новородено, от ембрионалните тъкани или плацентата или от костния мозък на възрастен човек. (Между другото, стволовите клетки са третото по значимост епохално откритие в биологията след двойната спирала на ДНК и разшифроването на генетичния код.) Все по-често можете да срещнете кремове, на които пише Cellular (клетъчен). Целта им е да накарат уморените и остарели клетки да си спомнят "задълженията" и да заработят на бързи обороти като младите клетки, обновявайки по този начин кожата. Козметичните фирми обаче твърде широко възприемат понятието "клетъчна козметика".
Някои марки се кълнат, че продуктите им действат на клетъчно равнище. Серумът 365 Cellular Elixir на Lancaster например съдържа 2 ензима. Първият се активира от светлината и защитава кожата от UV лъчите. Вторият се задейства през нощта и възстановява ДНК уврежданията. От Estee Lauder твърдят, че на практика са в състояние да компенсират "лошите" гени.
Оказва се, че гените не само предопределят цвета на очите да речем, но и стареенето и бързината, с която става. Сложна транспортна система в овлажнителя Future Рerfect доставя клетъчните стимуланти - анти-ейдж, енергизиращи и хидратиращи, по предназначение, т.е. там, където са необходими. Най-новият крем на пазара е Life Pearl Cellular на Helena Rubinstein. С активизирането метаболизма на клетките отлично се справя специален комплекс, включващ пудра от Черна кралска перла и новозеландска папрат. Благодарение на уникалните съставки, кожата е подхранена и защитена.
големият въпрос
е какви клетки да се вложат в продуктите - растителни или животински. Първите "разговарят" с кожата на езика на жестовете, вторите "общуват" на един и същ език. Тъканите от животински ембриони действително ревитализират клетките по-ефективно. От друга страна, те се възприемат по-добре от нашите клетки само ако са живи. В козметиката подобни клетки не се използват, тъй като размерът им не позволява да преминат през защитната бариера на кожата и да достигнат необходимата дълбочина. За да ги вложат в продуктите, фирмите са принудени да "раздробят" клетките, превръщайки ги от жив информационен "предавател" в обикновен "склад" на аминокиселини, ензими....В този случай абсолютно няма значение какъв е източникът на веществата - растителен или животински.
Други марки са убедени, че клетъчна е само козметиката с ембрионален материал. Тук първенството по право принадлежи на La Prairie. Първоначално клетките от овце (най-чистите в екологично отношение животни) се замразяват, центруфугират и пастьоризират и едва тогава се добавят в продуктите. С биотехнологиите нещата се променят, а и използването на животински съставки е забранено. Съвременният вариант на ексклузивния клетъчен комплекс на La Prairie съдържа хранителен "пакет" от над 150 растителни съставки, който наподобява състава на човешките клетки - протеини, витамини, аминокиселини, минерали, биологично активни вещества... Задачата му е да стимулира естествената регенерация на кожата като доставя енергия, влага и храна.
Обикновено клетъчната козметика се препоръчва след 35-40-годишна възраст, но от La Prairie "скъсиха" дистанцията. Последният им хит Cellular Intervention е за дами около 30 години. Кремът лекува хроничните "тихи" възпаления като предотвратява увреждането на клетките от свободните радикали, загубата на влага и втвърдяването на влакната колаген и еластин. Между другото, според една от последните теории за стареенето, бръчките не са нищо друго, освен... рани. Age Logic Cellulaire на Guinot го раздава „по-скромно" - клетъчната среда е "само" от 56 съставки, но затова пък е доказала своята ефективност в клиники по изгаряния във Франция и Великобритания.
Друг неоспорим плюс е специална енергийна молекула, която кара клетките да се делят като луди. Единствената марка, която ползва живи замразени клетки от морски произход, е Ericson Laboratoire. Продуктите се съхраняват във фризер при температура минус 18 градуса. Определено внимание заслужават тонизиращият стик с моментален лифтинг ефект Bio Lift и замразените клетъчни екстракти Bio Force. Интересна е и серията ADN Vegetal на Yves Rocher. Съдържащата се растителна ДНК "рестартира" младостта на клетките. Клетъчната мода не отмина и слънчевата козметика. Подобни продукти може да намерите с марката на La Prairie и Lancaster.
еликсир за младост или поредното крушение на надеждите
Пресилено е да се твърди, че клетъчната козметика може да ви върне 20 години назад или че може да замени лифтинга на лицето. Мит е, че кожата привиква към клетъчната козметика и когато я спрете, се връща в предишното състояние, че дори и в по-лошо. Докато обичайната козметика действа предимно на повърхността, подхранвайки или хидратирайки кожата, клетъчната козметика стимулира клетките, отговорни за производството на колаген и еластин, и връща на кожата еластичността и сиянието от младостта, т.е. отстранява не последствията, а причините за стареенето. Няма как и да се пристрастите. Клетъчната козметика не е лекарство, нито съдържа хормони, въпреки че действието й често се сравнява с действието на препарати на хормонална основа.
Друг е въпросът доколко може в кремовете да се влагат генетично променени клетки и дали това няма да ги направи уязвими към рака например. „Кремът Future Рerfect компенсира само работата на гените, неспособни да защитят кожата - категоричен е д-р Даниел Маес, глобален вицепрезидент на отдел "Изследване и развитие" към Estee Lauder. - Но това не означава, че вървим срещу природата. Нямаме намерение да караме клетките да живеят вечно".
капсули ADN Vegetal Lа Cure Cellulaire на Yves Rocher
анти-ейджинг крем Cellular Intervention на La Prairie
слънцезащитен крем Precious Sun Global Рrotection Сellular Support SPF 15 на Lancaster
възстановяващ крем за зряла кожа Life Pearl Cellular на Helena Rubinstein
овлажнител против стареене Future Рerfect на Estee Lauder
крем, забавящ клетъчното стареене Age Logic Cellulaire на Guinot на Guinot